Maille 5 milyonluk vurgun yaptılar!..

Maille 5 milyonluk vurgun yaptılar!..

Kayseri'de sosyal mesajlar veren mailleri kullanarak şifre kırıcı programlar yardımıyla şirket ve şahıs hesaplarından kendi hesaplarına 5 milyon YTL aktaran 60 kişi yakalandı.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından İstanbul, Antalya, Kayseri, Bolu, Muğla, Niğde, Yozgat, Kocaeli, Erzurum, Zonguldak ve Kahramanmaraş illerinde yapılan takip sonrası Ahtapot 06 operasyonu başlatıldı.

Operasyon kapsamında, 5 aylık takip sonucu Kayseri ve İstanbul illeri ile bağlantılı olarak faaliyet gösteren M.B. ve Z.A.Y. liderliğindeki suç örgütü çökertildi. Örgütle bağlantısı olan 60 kişi de gözaltına alındı.

Örgüt üyelerinin internette 'terörü lanetliyoruz', 'sigaraya hayır' gibi sosyal içerikli zincir (forward mail) mesajlar göndererek, bilgilerine ulaştıkları kişi veya şirketlerin, şifre kırıcı programlar aracılığıyla hesaplarını boşalttığı tespit edildi.

Sanıkların söz konusu elektronik postaları açan kişi ve şirketlerden 5 ayda 5 milyon YTL haksız şekilde elde ettikleri belirlendi. Ayrıca, anlaşmalı şirketlerden bazı günler 50 milyarlık kontur, altın, hisse senedi satın alarak parayı akladıkları, bunu da örgüte aktardıkları belirlendi. Operasyon neticesinde çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, sim kart, kredi kartı, CD, banka ekstreleri ve terör örgütüne ait yasak yayının yanısıra 2 adet ruhsatsız tabancaya el konulduğu bildirildi. Olay ile ilgili soruşturma ve operasyon devam ediyor. (Cihan)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2008, 23:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66