Piazza’da deprem gerçeğini hatırlatan sergi

Piazza’da deprem gerçeğini hatırlatan sergi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Kahramanmaraş Temsilciliği’nin 17 Ağustos 1999 depreminin 16’ncı yıl dönümü nedeniyle düzenlediği fotoğraf sergisi Kahramanmaraş Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde ziyarete açıldı.


Fotoğraf altlarında, deprem gerçeğini hatırlatan, deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrası neler yapacakları konusunda Kahramanmaraşlıları bilinçlendirmek için yapılması gerekenlerin yazıldığı sergi, Piazza ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.
EKSİKLİKLER GİDERİLMEDİ, ZAAFLAR SÜRÜYOR
Fotoğraflarla deprem gerçeğine dikkat çeken İMO Kahramanmaraş Temsilciliği, 17 Ağustos 1999 depreminin 16’ncı yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. İMO’nun açıklamasında, 16 yıl önce Türkiye’nin 7.4 büyüklüğündeki merkez üssü Gölcük olan Marmara depremiyle sarsıldığını hatırlatılarak, “On beş binden fazla insanımızın öldüğü, on binlerce insanımızın sakat kalıp yüz binlerce vatandaşımızın yaralandığı deprem, milyonlarca insanımızı da psikolojik olarak etkiledi. Deprem sonrası süreçler neticesinde yeni mevzuatlarla yeni önlemler alınmaya başlandı. Ancak 12 yıl sonra meydana gelen Van depremi, sağlıksız kentleşmenin ve yapı denetim sisteminin taşıdığı eksiklik ve zaafların varlığını sürdürdüğünü bize tekrardan göstermiş oldu” denildi.
KAHRAMANMARAŞ’IN KONUMUNA DİKKAT ÇEKİLDİ
Türkiye’nin, önemli deprem kuşakları üzerinde bulunduğu, ülkemiz topraklarının yüzde 66’sının 1. ve 2. derecede deprem bölgesinde yer aldığının belirtildiği İMO açıklamasında Kahramanmaraş’ın konumuna da dikkat çekilip şöyle denildi:
“Kahramanmaraş ve bölgemiz özelinde olayı değerlendirdiğimizde şehrimizin etki alanı içinde bulunduğu Türkoğlu-Gölbaşı ve Türkoğlu-Hatay segmentlerinde 100 yıldır 7 ve üzeri büyüklüğünde bir deprem meydana gelmemesi enerji birikmesi oluşturmakta, durum da şehrimizi deprem konusunda daha da riskli bir hale getirmektedir. Bölgemizin yapı stokunun tıpkı ülkemizin genelinde olduğu gibi problemli olduğunu biliyoruz. Yakın zamanda Adana’da yaşadığımız depremi yeni bir uyarı olarak kabul edip yetkililerimizden bölgemizde alınacak önlemler üzerine duyarlı bir çalışma beklemekteyiz. Bizler İnşaat Mühendisleri Odası olarak da bu çalışmaya katkı vermeye hazır olduğumuzu buradan belirtmek istiyoruz.”(İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63