SAHTE SANDI: Mahalleye para saçtı!...

SAHTE SANDI: Mahalleye para saçtı!...

19 yaşındaki Ethem, ağabeyinin çöpte bularak eve getirdiği 500 bin TL değerinde para ve çekleri 'sahte' sanarak sokakta dağıttı.

Kemal Sunal'ın Avanak Abdi filmi, Karadeniz'de gerçek oldu... 19 yaşındaki Ethem, ağabeyinin çöpte bularak eve getirdiği 500 bin TL değerinde para ve çekleri 'sahte' sanarak sokakta dağıttı. Ethem, "Paranın gerçek olduğunu bilsem bisiklet alırdım" dedi.

Sabah'ta yer alan habere göre; Trabzon'da meydana gelen olay, filmleri aratmayacak cinsten... Çarşı mahallesi Semerciler Caddesi'nde tekstil işiyle uğraşan 41 yaşındaki İbrahim C. akşam saatlerine doğru, her zaman olduğu gibi işyerindeki karton kutuları kapı önüne çıkardı. 71 yaşındaki babası Yusuf C. de, oğlunun bir gün sonraki ödemeleri için dükkâna getirdiği para ve çeklerle dolu siyah poşeti çöp zannederek kutuların içine bıraktı. Geçimlerini kartonları toplayıp satarak sağlayan 23 yaşındaki Fatih Bekar ve eniştesi 31 yaşındaki İsmail Yurdakul da her akşam olduğu gibi dükkânın önüne konulan kartonları araçlarına yükleyerek Zafer mahallesindeki evlerinin yolunu tuttu. İkili kartonları bahçeye indirdiği sırada para, altın ve çeklerin içinde bulunduğu poşet etrafa saçıldı. Bekar ve Yurdakul, çöpten çıkan servet karşısında önce büyük şaşkınlık yaşadı, ardından da 'işimizi bitirdikten sonra bakarız' diyerek poşetin ağzını bağlayarak evin bir odasına bıraktı. İkili çalışmayı sürdürürken eve, Fatih Bekar'ın 19 yaşındaki kardeşi Ethem Bekar geldi.

SOKAKTA SAÇTI

Odadaki poşeti görüp açan Ethem, poşeti aldı ve bisikletine atladı. Mahallede ıslık çalarak poşettekileri savurmaya başladı. Paralar, çekler, altınlar etrafa saçılırken manzaraya tanıklık edenler önce şaşırdı. Şaşkınlığı üzerinden attıktan sonra paraları toplamaya başladılar. Ethem'in 'sahte bunlar sahte' diye bağırması üzerine bazıları paraları yakarken, bazıları ise ceplerine doldurdukları paralarla kayıplara karıştı. Bazı vatandaşlar yaşananları garip bularak durumu polise bildirdi. Gün içinde İbrahim C.'nin parasının kaybolduğu ihbarını da alan polisler olay yerine gitti. Ethem Bekar, ağabeyi ve eniştesi gözaltına alındı, para dolu poşetten kalanlar toplanarak el konuldu. Şüpheliler sorgularında, "Paraları çalmadık, kartonların içine atılmıştı. Parayı geri verecektik ancak Ethem bizden önce davrandı" dedi. Yakınlarının akli dengesinin bozuk olduğunu bildirdikleri Ethem Bekar da serbest bırakıldı. Yaşadıklarını anlatırken sürekli gülen Ethem, "Paraları görünce, 'bizde ne arar bu kadar para' düşüncesiyle sahte zannettim ve dağıttım. Gerçek olduğunu bilseydim kendime yeni bir bisiklet alırdım" ifadesini kullandı.

43 BİN LİRA ORTADA YOK

İçinde 140 bin lira, 348 bin liralık çek ile 10 bin lira değerinde ziynet eşyası bulunan poşeti inceleyen polis, 43 bin liralık bölümünün eksik olduğunu tespit etti. Bulunan para sahiplerine iade edildi. Baba Yusuf C., "Bir gün sonra ödememiz vardı. Eve gittiğimizde poşeti unuttuğumuzu fark ettik. Oğlum hemen işyerine döndü ama bulamadı. Polise haber verdik" açıklamasını yaptı.

ADETA KOPYASI

Avanak Apdi, başrollerini Kemal Sunal ile Ayşen Gruda'nın oynadığı 1978 yapımı bir film. Duvarlara reklam afişi yapıştırarak hayatını kazanan Apdi, reklam için promosyon parası dağıtmak üzere paraları almak için bankaya gidiyor. Bankada promosyon parası dolu çanta bir müşterinin bankadan çektiği gerçek para çantasıyla karışıyor. Apdi, para dolu çantayla bankadan ayrılıyor. Çuval dolusu gerçek parayı, promosyon parası dağıttığını zannederek sokaklarda saçıyor. Parayı alanlar sevinçten havalara uçarken, gerçek sonradan ortaya çıkıyor. Ancak olan paranın sahibine oluyor.

'KİMİ YAKTI, KİMİ CEBİNE DOLDURDU'

COŞKUN KUM (21): Mahallede oturuyorduk. Ethem her zamanki gibi bisikletle tur atıyordu. Birden paraları etrafa saçmaya başladı, 'alın alın' diye bağırıyordu. Paraların sahte olduğunu, çöpten bulduğunu düşündük. Kimi alıp yaktı. Kimi cebine koyup uzaklaştı.

'ISLIK ÇALARAK ETRAFA SAÇIYORDU'

DOĞUŞ ÖZDEMİR (20): Islık çalarak havaya para saçıyordu. Gülüyorduk. Promosyon parası olduğunu düşündük. Yoksa bu kadar parayı nereden bulacaktı? Hadi Ethem sahte sandı da, biz nasıl gerçek olduğunu anlayamadık? (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2010, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63