Sultan'ın boyu 2 metre 51 santim oldu..

Sultan'ın boyu 2 metre 51 santim oldu..

"Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'nda" yer alan Mardinli Sultan'ın boyundaki uzama sürüyor. 2 metre 46,5 santimetreileen uzun boy, 27,5 santimetre ile en uzun el, 36,5 santimetre ile de en uzun ayaklara sahip olması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı’nın 2010 baskısında yer alan Sultan Kösen’in boyu uzamaya, elleri de büyümeye devam ediyor.


Mardin’in Derik ilçesinde bağlı Dede köyünde yaşayan 5 çocuklu Kösen ailesinin ikinci oğluolarakdünyaya gelen 29 yaşındaki Sultan Kösen’in Guinness Rekorlar Kitabı’nın 2012 baskısıiçinGuinness hakemlerince gerçekleştirilen ölçümlerde, boyunun 4,5 santimetre uzayarak 2 metre 51 santimetreye, ellerinin de bir santimetre büyüyerek 28,5 santimetreye ulaştığı tespit edildi. Kösen’in hormon tedavisine rağmen boyunun uzamaya devam ettiği bildirildi.


Kösen, 2009 yılından sonra hayatını değiştiren "Dünyanın en uzun adamı" unvanının 3 yıldır kendisinde olduğunu, rekorudahauzun bir süre kimseye kaptırmamakta kararlı olduğunu söyledi.


Kösen, 2009 yılında İngiltere’deki Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’nı düzenleyen yetkililerden gelen bir telefonilehayatının tümüyle değiştiğini, Türkiye’ye gelen hakemlerce gerçekleştirilen ölçümlerde "dünyanın en uzun adamı" olduğunu öğrendiğini ifade ederek, Londra’da katıldığı bir toplantıyla da "dünyanın en uzun adamı"olarakdünyaya tanıtıldığını hatırlattı.


"HAYAL EDEMEYECEĞİM BİR HAYAT YAŞAMAYA BAŞLADIM"O günden sonra yaşamının farklı bir seyir aldığına dikkati çeken Kösen, şunları kaydetti:


"Guinness Rekorlar Kitabı’nın tanıtım turuna çıktık. Hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde düzenlenen tanıtım ve şov programlarına katıldım. İngiltere’deki bir TV kanalı tarafından hazırlanan ’Dünyanın En Uzun Adamı’ belgeselinde yer aldım. Bu belgesel ABD, İngiltere ve Alman televizyonlarında yayınlandı. Önceleri evimden ve köyümden dışarı çıkamazken bu rekoriledünyayı dolaşıyorum. Hayal edemeyeceğim bir hayatı yaşamaya başladım. Rekoru bu yıl da kimseye kaptırmadığımiçingurur duyuyorum. Çünkü halen dünyanın en uzun boylu, en büyük ellerine ve ayaklarına sahip adamıyım. Yani 3 rekora birden sahip oldum."


Guinness Kitabının 2012 baskısıiçinhakemlerin yeniden ölçü aldığını, boyunun 251 santimetre, ellerinin de 28,5 santimetreye ulaştığını öğrendiğini bildiren Kösen, "Uzamanın önüne geçmek için tedavim sürüyor. Dünyanın en uzun adamı unvanıileGuinness Rekorlar Kitabı’nın 2010, 2011 ve 2012 baskısında yer aldım. Hedefim 2015 yılınakadarbu rekorukorumak" dedi.


"ÜNVAN YA DA MADALYA İSTİYORUM"Kösen, 3 yıl boyunca Türkiye’yi tüm dünyada gururla ve eniyi şekilde temsil ettiğine inandığını, ancak dünyada gördüğü ilgiyi Türkiye’de görememenin üzüntüsünü yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:


"Dünya ülkelerinden önce kendi ülkemin beni sahiplenmesini isterdim. Avrupa ülkeleri benim ülkemde yaşadığım imkansızlıkları gördüklerinde şaşırıyorlar. Halen bir iş bulamadım ve maddi sıkıntı yaşıyorum. Hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamımı sürdürebileceğim bir işim ve gelirim olsun istiyorum. Bu konuda ülkemde bana yeterince sahip çıkılmadığını düşünüyorum. Millitakımgibi ülkemi dünyada gururla temsil ediyorum. Milli takım gibi bir unvan ve madalya istiyorum."


Bu yıl evlenmek istediğini de anlatan Sultan Kösen, "Bu yıl hayatıma tertemiz bir sayfa açarak evlenip bir yuva kurmak istiyorum. Boyum uzun olduğuiçinuzun boylu bir kız aramıyorum. Huyuma, düşünceme kendi kültürüme uygun bir kızilehayatımı birleştirmek istiyorum. Mutlu olmak benim de hakkım. Biri kız, biri erkek 2 de çocuğum olsun istiyorum. Cıvıl cıvıl bir aile hayatının özlemini duyuyorum" dedi.
"AYAKKABI NUMARASI 60"


Kösen, boyunun uzun ayaklarının da büyük olması nedeniyle yıllarca uygun giysi ve ayakkabı bulmakta zorluk yaşadığını, sağlık sorunlarıyla uğraştığı dönemlerde maddi imkansızlık nedeniyle ayakkabısız ve elbisesiz kaldığı günler olduğunu söyledi.


Ayakkabı numarasının 60, pantolon uzunluğunun ise 1,5 metre olduğunu ifade eden Kösen, artık bir ayakkabı sponsorunun olduğunu, giysi sponsorunun da çıkması halinde kıyafet bulma sıkıntısı sona ereceğini belirtti.


Çocukluğundan bu yana sağlık sorunlarıyla geçtiğini belirten Sultan Kösen, şöyle konuştu:


"10 yaşımdan bu yana sağlık sorunlarıyla uğraşıyorum. Yaklaşık 6 kez ameliyat oldum. Sonolarakhaziran ayında bacağım kırıldı. Piyasadaki çiviler benim bacak boyuma uygun olmadığıiçinhastanede 12 gün boyunca çivi bekledim. İzmir’deki bir firma benim için 20 milimetre çapında 45 santimetre uzunluğunda femur çivi yaptı. Normalde en uzun çivinin çapı 12, uzunluğu ise 38 santimetreymiş. Hatta firmanın da bana özel ürettiği bu çivi için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracağını duydum. Durumumdan dolayı sağlıklı insanlar gibi yürüyüp, koşamıyorum. Mardin Valiliğince Konya’daki bir firmaya özeltasarımakülü araba yaptırıldı. Bu araba işimi kolaylaştırdı. Yakın mesafede gezebiliyorum. Beni yatağa ve eve bağımlı olmaktan kurtardı. Ancak sağlıklı insanların bindiği araçlara binerken bohça gibi katlanıyorum. Bu akülü araba gibi bana özel bir aracımın olmasını isterdim."


SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE KATKISultan Kösen, sağlık sorunları nedeniyledaha önce okula gitme imkanı bulamadığını Derik Halk Eğitim Merkezinin okuma yazma kurslarına katılarak diploma aldığını ifade ederek, hedefinin lise diplomasını da almak olduğunu söyledi.


Köydeki bazı kız çocuklarının da okumaya hevesli olduğunu, ancak okula gönderilmediğini anlatan Kösen, köyde sevilen ve sempati duyulan bir kişi olması nedeniyle kız çocuklarının okutulmasıiçinyürütülen çalışmalara destek verdiğini kaydetti.


Derik Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen ’Kızlarımız Geleceğimizdir’ projesi kapsamında, çeşitli nedenlerden dolayı ilköğretimi tamamlama imkanı bulamamış kızların Açık İlköğretim Okuluna kayıtlarının yapıldığını bildiren Kösen, "Köyde kız çocuklarının okula gönderilmesi kampanyasına ben de destek verdim. Kızlar okusun diye ailelerle görüşüyor ve ikna etmeye çalışıyorum. Artık okumayan cahil kimse kalmasın" dedi. (mynet)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2012, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63