Turizm Haftası etkinliklerle kutlanıyor..

Turizm Haftası etkinliklerle kutlanıyor..

Her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Turizm Haftası, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nce hazırlanan programlar çerçevesinde ilimizde de kutlanmaya devam ediyor.

Kutlamalara ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı ve beraberindeki heyetin Vali Tanılır’ı ziyareti ile başlandı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 16.04.2010 günü saat 14.00’de Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde bir program düzenledi. Programa katılan Vali Tanılır ve diğer katılımcılar halk oyunları gösterisi ile karşılandı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı günün önem ve anlamı hakkında bir konuşma yaptı. Turizmin amacının, ulusal ve uluslar arası diyaloglarla yerel ve milli ekonomiyi kalkındırmanın yanında kültür, sanat, turizm ve tanıtım boyutuyla da dünyada sevgi ve barışın istikrarına katkı sağlamak olduğunu söyledi. Küçükdağlı doğal güzellikleri, serin yaylaları, tabii termalleri, el sanatları, yöresel yemekleri ile Kahramanmaraş’ın kültür ve turizm olgusu içinde ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Turizm Haftası nedeni ile yaptığı konuşmasında Kahramanmaraş’ın sahip olduğu zenginlikler ve güzellikler itibarı ile kültür ve turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu, bu zenginliklerin tanıtılması gerektiğini söyledi. Vali Tanılır konuşmasına şöyle devam etti:

“Turizm son yıllarda artan bir şekilde ilimiz gündemini işgal ediyor. İlimizin ve kentimizin turizm açısından bir destinasyon olduğunu söyleyemeyiz. Her yıl bir önceki yıla göre daha iyi bir durumdayız. Yapılan işler açısından, turizm konusunun kamuoyuna mal olması açısından iyi durmadayız. Bundan üç yıl önce başlatılan il turizm konseyinin kurulması ve bu konseyin hazırladığı il turizm eylem planın yürürlüğe konması, bu konuda çok etkili oldu. Yapılacak işlerin haritası çıkarıldıktan sonra, işlevleri esasa bağlandıktan sonra işlerin ivme kazandığını görüyoruz. Tarihi doku konusunda ciddi kaygı taşırken, artık Kahramanmaraş’ın tarihi dokuyu sahiplenme ve kültürel mirasını ihya etmesi konusunda bir kaygı taşımıyorum. Bu kervanın yürüyeceğine, daha çok güzel işler yapılacağına inanıyorum. Kahramanmaraş Belediyesinin hazırladığı koruma amaçlı imar planı, tarihi dokunun korunması açısından çok önemli buluyorum. Bunların hepsi kültür turizmi acısından önemli olduğu için Turizm Haftasında bunlara deyinme ihtiyacı hissediyorum. Öte yandan Kahramanmaraş’ın turizm de kullanabileceği en önemli zenginliklerden biri Kahramanmaraş’ın doğasıdır.

Başkonuş yaylası, yavşan yaylası, yeşil göz vb. mesire alanları bunların değerlendirmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Kent ormanı çalışmaları yapıldı. Yavşan Yaylası tabiat parkı oldu. Son iki yıldır Kahramanmaraş’ın gündeminde olan ve Türkiye’nin gündemine girmeye başlayan mozaikler, Kahramanmaraş ilimizin ciddi bir şekilde destinasyon olma şansını yakalamıştır. Mozaiklerin hemen turizme kazandırılması için proje çalışmaları kısa sürede başlayacaktır. Mozaikler Kahramanmaraş’ın tanıtımı açısından çok büyük katkısının olacağına inanıyorum. Tanıtım çalışmaları büyük önem taşıyor. Sahip olduğumuz zenginlikleri tanıtmasak, insanların haberi olmazsa, turizmde sonuca ulaşamayız. Bu nedenle son üç yıldır ulusal ve uluslar arası fuarlara katılıyoruz. Menzelet barajında Ticaret Sanayi Odası, Belediye ve İl Özel İdaresi’nin katkıları ile “Ofşor Surat Tekneleri” yarışması yapılacak. Bu şehrimizin tanıtımı için çok önemli amacımız Kahramanmaraş’ı turizm açısından kendisinden söz ettiren il haline getirmektir” dedi.

Daha sonra fotoğraflarla Kahramanmaraş’ın turistik yerleri slâyt eşliğinde davetlilere gösterildi. Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı Bando tarafından bir gösteri düzenlendi. Kültür ve Turizm haftası nedeni ile okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Salondaki programın bitimini müteakip, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen El Sanatları Fuarı, Resimlerle Kahramanmaraş ve Sim -Sırma sergileri gezildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2010, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66