20 yılda değil 5 yılda hayal edilen Elbistan

Endüstri 4.0’da uzman olan, alanında bir çok kitabı bulanan ve Balıkesir Büyükşehir Genel Sekreterliğinden Elbistan Belediye Başkanlığına getirilen Mehmet Gürbüz, proje tanıtımı yaptı. 49 maddede yapacaklarını açıklayan Gürbüz, toplumun her kesimine yönelik projeler yaptıklarını ve çoğulcu bir anlayış benimsediklerini belirtti.

20 yılda değil 5 yılda hayal edilen Elbistan

Mahir Ünal’ın Grupbaşkanvekiliği döneminden, Bakanlık ve Genel Başkan Yardımcılığı dönemine kadar birçok ilden bile fazla hizmet alan Elbistan, tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Millet İttifakı adayı Abdullah Paksoy’un ve Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Gürbüz’ün yaraştığı ilçede, bugün geniş katılımlı ve toplumun her kesimi ve ilçenin tüm dinamikleri esas alınarak Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Gürbüz tarafından proje tanıtım toplantısı yapıldı.

“Gönül Belediyeciliği sloğanı ile yapılan proje tanıtım toplantısında, Cumhur İttifakı Elbistan Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Gürbüz, son 20 yılda yapılabilecek hizmetleri 5 yılda Elbistan'a kazandıracaklarını söyledi. Açıklanan projelerle Elbistan, İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kesiştiği noktada yıldız olmaya aday olunacağı bildirildi.

İŞTE MEHMET GÜRBÜZ'ÜN AÇIKLADIĞI O PROJELER...

İsrafı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak için…

Elbistanspor’umuza elimizden gelen maddi manevi tüm destekleri sağlayarak, Kulübümüzü hak ettiği yere taşıyacağız.

İŞGEM ile; istihdamı arttıracağız, sanayi alt yapısını geliştireceğiz, sürdürülebilir gelişmenin devamlılığını sağlayacağız, ekonomik ve sosyal refah seviyesini yükselteceğiz.

Çocuk ve gençlerin özellikle fen bilimleri alanında kendi başlarına bilimsel keşif ve buluş yapmalarına fırsat tanıyan, merak etme, eleştirel düşünme ve sorgulama becerilerini geliştiren, çevreye duyarlılık ve farkındalık yaratmayı amaçlayan atölye çalışmalarını yürütülecekleri bir alan oluşturacağız. Ayrıca üstün yetenekli çocuklar için çalışma alanları oluşturacağız.

Teknokent’ler ile bölgenin kalkınma hızını arttıracağız, üniversitelerdeki bilgi birikimini sanayiye aktaracağız, firmaların teknoloji yeteneğini üst düzeye çıkaracağız, enerji sektörüne yönelik nitelikli işgücü yetiştireceğiz.

Elbistan’da sosyal ve ekonomik açıdan yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızı yerinde tespit etmek için Can Kulağı ekipleri kuracağız. Yapılacak olan yardımları gizlilik ve hassasiyetle yürüteceğiz.

Yaşlı bireylere danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunacağız. Kendi ev ortamlarında sağlıklı ve güvenli yaşamaları için destek olacağız.

Kültür ve sanata dair her türlü objeyi içerisinde barındıran, modern mimarisi ile Elbistan’ımıza hizmet verecek olan Kitap Kafe’yi hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.

İçerisinde kafeteryası, otoparkı ve Trafik Eğitim Parkı olacak olan projemizde ailelerimizin güvenli şekilde çocukları ile vakit geçireceği alanlar inşa edeceğiz.

İçerisinde otoparkı, kafeteryası ve dinlenme salonu olan Spor Salonu projemiz ile; yüzme havuzu, salon futbolu, basketbol, hentbol, masa tenisi ve voleybol branşlarında müsabakalara ortam sağlayacağız.

Aile ve Sosyal Yaşam Merkezi projesinde çok amaçlı salon, atölyeler, kafeterya, açık teras alanı, çok amaçlı salona hizmet edecek endüstriyel mutfak yapacağız. Tüm Elbistan’lı hemşehrilerimize hizmet edecek projeyi hayata geçireceğiz.

Engelsiz Yaşam Merkezi’nde işitme, konuşma ve zihinsel engellilere yönelik özel eğitim bölümleri ile farkındalık oluşturacağız.

İçerisinde; kütüphane, teknolojik kafeterya, muhtarlar için büro ve taziye evinin olduğu yapılar ile mahallelerimizin sorunlarını bir çatı altında çözeceğiz.

Şehrimize açık ve kapalı fuar alanları kuruyoruz. Elbistan Tarım Fuarları, Elbistan Enerji Fuarları, Elbistan Kitap Fuarları yapacağız.

Kurulacak olan iştirakler ile Elbistan’ı Marka Şehir yapacağız. Kırsal kalkınmayı destekleyeceğiz. Küçük atölyelere satış garantisi vereceğiz ve üreticiden halka köprü kuracağız.

Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın kendi ürettikleri ürünlerini pazarlamaları için öncülük ederek, “Organik Ürün Pazarı” nı kuracağız. Tabla üzerinde satış yapan vatandaşlarımız için belirli noktalara Mobil Dükkanlar kuracağız.

Yaş sebze meyve halini ve kent pazarını genişleteceğiz. Her mahalleye semt pazarı kuracağız.

Bölgede üretim ve pazarlama teknikleri geliştirilerek tarımsal üretim değerini hak ettiği seviyelere ulaştıracağız. Elbistan’ın ulusal ve uluslararası rekabet gücünü arttıracağız.

Şehrimizin en büyük sıkıntılarından birisi olan otopark sorununu açık, kapalı ve robotik otoparklar ile kalıcı olarak çözeceğiz.

Atık su Projesi ile 33048 metre hat, 862 adet baca, 133 metre dere geçişi, 6156 ev bağlantısı, 615 adet parsel bacası inşa edilerek şehrimizin günümüz ve 30 yıl sonrası için altyapı ihtiyaçlarına çözümler üreteceğiz.

Şehrin su ihtiyacını kesintisiz ve hijyenik ortamda sağlayacağız, çevreyi koruyarak hizmet kalitesini yükselteceğiz.

Sorumlu olduğumuz yol ağlarında “Ulaşılabilir Bir Elbistan” hedefiyle hizmetlerimizi sürdüreceğiz.

Yapılan ölçümlere göre güneşlenme süresi ve ışınım şiddeti açısından ülkemizde 3. sırada yer alan Elbistan’ı Güneş Santralleri ile Türkiye’nin Enerji üssü yapacağız.

Organik artık maddelerin elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülmesini sağlarken diğer yandan fermantasyon atıklarını yüksek kalitede organik gübreye dönüştürerek tarımsal alanlarda kullanılmasını sağlayarak,sözü edilen çevresel sorunların ortadan kaldırılmasına büyük ölçüde katkıda bulunacağız.

Türkiye'nin 4. büyük ovasına lisanslı depo alanları getiriyoruz. Lisanslı depoculuk sistemi ile her mevsim Elbistan kazanacak. Ürünlerin sağlıklı koşullarda depolandığı, kalitelerinin korunduğu ve piyasanın Elbistan’da belirlendiği bir sistem kuracağız.

Hayvan Borsamızın şartlarını iyileştireceğiz. Canlı hayvan ticaretini geliştireceğiz yerli üretimi teşvik edeceğiz, yeni kesim alanları oluşturacağız.

Kurulacak Tarım Borsası ile Türkiye’deki ayçekirdeğinin fiyatı Elbistan’da belirlenecek.

Tarımda yüksek katma değer dönemini başlayacaktır.

KSS alanını genişleterek Elbistan sanayisini farklı noktalara taşıyacağız. Sektör ve marka çeşitliliğini arttıracağız, yeni istihdam alanları oluşturacağız.

Et-Süt Entegre tesisi kuruyoruz. Besi OSB içerisine Teknolojik üstünlüklere sahip, hijyenik koşullarda doğal ve sağlıklı üretim gerçekleştirecek Et-Süt Entegre tesisin tüm altyapısı tarafımızca tasarlanıp yatırımcılar teşvik edilecektir.

60 bin büyük baş hayvan kapasiteli olup, yaklaşık 170 işletme ile yem fabrikası, biyogaz tesisi, kesimhanesi ve deri işleme tesisini de bünyesinde barındıracak.

Sektörlere özel OSB Projeleri ile üretimi ve istihdamını artırırken,

teknoloji transferini gerçekleştirerek ekonomik gelişimi hedefliyoruz.

Kentin simgesi olacak meydanda; peyzaj alanları, engelli şarj istasyonu, ücretsiz şarj ünitesi, ücretsiz wifi hizmeti ve akıllı aydınlatma sistemleri olacaktır. Kent yaşamını daha zevkli ve anlamlı kılan kent mobilyaları tasarlanacaktır.

Klasik ve karakteristik kentsel ve özel mimari nitelikleri olan yapılarımızda rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri yapılacaktır.

Bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve keyifli zaman geçirmesine olanak sağlayacağız.

Söğütlü çayının iki yakasını birbirine bağlayacak olan projede piknik alanları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları tanımlanmıştır.

Kültür Yolu, Kültürhan’dan başlayıp, Kızılcaoba Yenileme projesi ve Kent Müzesi ile devam edip Tarihi Kent Merkezi projesiyle birleşecektir.

Geçmişi, Geleceğe Taşıyarak Gelişen Elbistan, sloganımızdan yola çıkarak Kızılcaoba Mahallesini eski cazibesine kavuşturuyoruz.

Kent ormanlarının çevrelediği projemiz; Ceyhan Nehri havzası genişletilerek, botanik park, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, kafeteryalar, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları ile vatandaşlarımız huzurlu ve güvenli bir şekilde vakit geçireceklerdir.

Yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve dinlenme alanları ile birlikte Ceyhan Nehrini Söğütlü Çayını birbirine bağlayan bir proje olacaktır.

Kadim Şehir Elbistan’ın kültürünü koruyan, Selçuklu mimarisi ile tasarlanmış, yatay mimari ilkesinin en güzel örneklerinden birisi olan Tarihi Kent Merkezi Projesi, Kentin kültür mirasını yansıtan, tarihi dokusuna uygun olarak tasarlanmıştır.

Dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyaçlarına çözüm üretmek için, belediye TOKİ işbirliği ya da Elbistan Belediyesi’nin desteğiyle kooperatif kurularak sosyal konut projeleri yapılacaktır. Projeler; çevreye duyarlı, refah, güvenli olarak inşa edilecek.

Sayın Bakanımız Mahir Ünal Beyin girişimleri ile Demiryolu bağlantımız yapılıyor.

Şehrimizin trafiğini rahatlatacak çevre yolları ile ulaşım sorunumuzu çözeceğiz.

Kentimiz Elbistan Modern bir görünüme kavuşacak. İmar ile ilgili tüm sorunları çözeceğiz.

Şehrimiz Elbistanı Beraber Yöneteceğiz

Belediyecilik faaliyetlerimiz; vatandaşların ve STK’ların gözü önünde, bilgi ve belgeye erişimin açık olduğu bir yöntem ile yürütülecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER