3 yıl önce Baykal söylemiş!

3 yıl önce Baykal söylemiş!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş’ta mitingde muhalefeti eleştirmek için söylediği Kahramanmaraşlı olan Mahsuni Şerif’in, ‘Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana...’ mısralarını, aynı yerde 3 yıl önce de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidarı eleştirmek için kullandı.

Aradaki fark, Baykal’ın Mahsuni’nin nereli olduğunu vurgulamaması, Erdoğan’ın ise Mahsuni Afşinli olduğu halde, Elbistanlı olduğunu belirtmesi oldu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 12 Ağustos 2006’da geldiği Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdiği mitingin ardından, Afşin İlçesi’nde yapılan Mahsuni Şerif Anma Töreni’ne katıldı.

Elbistan’a komşu olan bu ilçede, halka hitap eden Baykal, iktidarı eleştirirken, Mahsuni Şerif’in türkü sözlerinden sözlerinden alıntı yaparak, “Milletin sırtından doyan doyana / Bunu gören yürek nasıl dayana / Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana / bilmem söylesem mi söylemesem mi? Bundan daha etkili bir sosyal eleştiri düşünebiliyor musunuz? Ülkemizin halini bundan daha etkili bir söylemde düşünebiliyor musunuz? Tekrar okuyorum kesmiyor, ne kadar okusam doyamıyorum. Yiğitlerin kuru soğana muhtaç olmadığı bir ülke kuracağız” dedi.

3 YIL SONRA ERDOĞAN’DAN

Baykal’ın Mahsuni Şerif’in sözleriyle eleştirdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aynı sözleri, 3 yıl sonra yine Kahramanmaraş’ta, ancak, bu kez, Afşin’e komşu Elbistan’da dile getirdi. 10 Mart 2009’daki mitinginde, aslen Afşinli olan Mahsuni Şerif’ten, “Elbistanlı” diye söz eden Erdoğan da, “Elbistanlı merhum Mahsuni Şerif’in güzel bir dörtlüğü var; ‘Milletin sırtından doyan doyana / Bunu gören yürek nasıl dayana / Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana / Bilmem söylesem mi söylemesem mi?’ İşte AKP olarak söyledik ama susmadık. Çünkü büyük düşünüyoruz” diye konuştu. Erdoğan, böylece, 3 yıl önce kendisini eleştiren muhalefeti, aynı sözlerle eleştirmiş oldu.

Mevlam gör diyerek

Mevlam gör diyerek iki göz vermiş
Bilmem ağlasam mı ağlamasam mı
Dura dura bir sel oldum erenler
Bilmem çağlasam mı çağlamasam mı

Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi

Mahsuni Şerifim dindir acını
Bazı acılardan al ilacını
Pir Sultanlar gibi dar ağacını
Bilmem boylasam mı boylamasam mı

Kaynak: Aşık Mahsuni Şerif

Yöre: Afşin


(Ahmet GÖK - Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2009, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67