Ak Parti Adana'da Yeniden Sayım İçin İtiraz Etti

Ak Parti Adana'da Yeniden Sayım İçin İtiraz Etti

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, yaklaşık 4 bin 500 sandığın bulunduğu 11 ilçede oyların büyükşehir yönünden yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunduklarını söyledi.


Yeni, partisinin il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, Adana'da seçim sonuçlarına yönelik yaptıkları itirazlarla demokratik haklarını kullanmalarının kamuoyu nezdinde küçük düşürülmeye çalışılmasının, özellikle bunun hukukçular tarafından yapılmasının bir hukukçu olarak kendisini üzdüğünü söyledi.


Seçim kurulları tarafından şuanda yapılan herhangi bir işlemin kalmadığını belirten Yeni, “Biz seçim kurulları tarafından alınan karara karşı üst merci olan il seçim kuruluna itirazlarımızı yapıyoruz. İl seçim kuruluna yaptığımız itirazlar iki ana başlık altında toplanmakta. Bir tanesi ilçe seçim kurulları tarafından sınırlı olarak sayımı yapılan geçersiz oylar ve haksız yere bir başka siyasi partiye yazılmış olan geçerli oyların değerlendirilmesi yönünde. İkinci talebimiz itiraza konu ilçelerde sandıklarda bulunan birleşik oy pusulalarının ilçe seçim kurulları tarafından tekrardan değerlendirilerek oy sayım dökümünün yapılması. İlçe seçim kurulunun kendilerine yapılan bu itirazı yasa gereği 2 gün içinde değerlendirmek zorunda. Muhtemelen yarın itibariyle Adana İl Seçim Kurulu bu konuda bir karar teşhis edecektir.
Soyut iddialarla bu itirazları yapmadık. Tamamen delillendirilmiştir. Biz bu sebepten il seçim kurulu tarafından şikayete konu ilçelerde oyların tekrardan sayım dökümünün yapılacağı kanaatindeyiz" dedi.


AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, partisinin il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, AK Parti’nin amacının şeffaf bir seçim sonucunun ortaya çıkmasını sağlamak olduğunu söyledi. Adana’da yaptıkları itirazların tamamının bu yönde olduğunu ifade eden Erdinç, “Öncelikli hedefimiz Adana’daki Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yapılan oyların tekrar sayımına yönelik bir itirazımız vardı. Tekrar sayılmasından hiçbir siyasi partinin korkmaması gerekir. Buradaki seçim kurullarımız, ehil eller tarafından orada sayım tekrar yapılabilir. Bu sayımlar sonrasında kazanan kim olursa olsun buna en iyi şekilde hakkaniyet ölçüsünde destek verecek olan yine AK Parti’dir" diye konuştu.


İlçe seçim kurullarına itirazlarını yaptıklarını bu itirazlarla ilgili kendilerine çok vahim iddialar ulaştığını söyleyen Erdinç, şöyle devam etti:
"Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi ve paralel yapılanma diye tabir ettiğimiz devletin içerisinde paralel yapılma tarafından ilçe seçim kurulu hakimlerine ve ilçe seçim kurulu üyelerine tehdit ve şantaj yoluyla baskı yapıldığına dair çok vahim iddialar var. Bu hususları araştırıyoruz. İnşallah doğru olmamasını temenni ediyoruz. Biz hakimlerimizin ve üyelerin bu tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceğine inanıyoruz. İnşallah il seçim kurulu da AK Parti'nini itirazıyla ilgili lehte bir karar verirse bu karar çerçevesinde burada oyların tekrar sayılması gerektiğini düşünüyoruz."


AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan ise bir Adanalı olarak Adana’nın yerel seçimlerde böyle bir şaibeyle anılmasından rahatsız olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:
"İtiraz edilebilir. Herkes edebilir. Ama itiraz ediliyor diye seçim kurullarını basıp, adliyeleri basıp, 50-60 kişilik gruplarla iktidarın veya başka bir partinin siyasilerine baskı yapmaya kalkmak, seçim kurullarına baskı yapmaya kalkmak zaten Milliyetçi Hareket Partisi’nin her zaman yaptığı şeyler. Ama biz burada hiç kimsenin bu baskılarına ne bizim teşkilatlarımız, ne de seçim kurullara göz yummayacak."(İHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66