AK Parti'de son rötuşlar yapılıyor

AK Parti'de son rötuşlar yapılıyor

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) listesinden 29 Mart yerel seçimlerine katılacak olan il, ilçe ve belde belediye başkan adaylarının tespiti için son rötuşlar yapılıyor.

29 Mart 2009 Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerinden başarılı bir şekilde çıkabilmeyi, en azından 22 Temmuz 2008 erken genel seçimindeki yüzde 46.70’lik oy oranını koruyabilmenin hesaplarını yapan iktidar partisi, bu nedenle belediye başkan adaylarının belirlenebilmesi için adeta ince eleyip sık dokuyor.

Gerek anketör ziyaretleri gerekse de telefonla çok sayıda kamuoyu anketi yaptıran iktidar partisi, il ve ilçe belediye başkan adayları için de milletvekillerinin görüşlerini sordu. İl, ilçe ve belde belediye başkan aday adaylarının katıldığı temayül yoklamaları da yapan Adalet ve Kalkınma Partisi, bu çalışmaların beklenenden çok uzun sürmesi nedeni ile bir hayli de tepki görüyor.

KAHRAMANMARAŞ MERKEZ’DE SON DURUM

Kahramanmaraş merkez Belediye Başkan adaylığı için mevcut başkan Mustafa Poyraz’la birlikte toplam 10 aday adayı yarışırken, bugün gelinen konum itibarı ile Poyraz’ın ağırlığının halen devam ettiği öne sürülüyor.

Geçen günlerde yerel yönetimlerden sorumlu parti yetkilileri ile görüşen milletvekillerinden 3’ü Mustafa Poyraz, kalan 3’ünün de il eski başkanı Atıf Şirikçi lehine görüş bildirdikleri kent siyasi kulislerinde konuşuldu. Bu arada Kahramanmaraş’ın etkin 3 işadamının da başkente giderek Poyraz lehinde kulis çalışmaları yaptıkları öğrenilirken, kamuoyu araştırmalarında ve anketlerinde ise Poyraz’ın isminin ağırlıklı olarak geçmekte olduğu bilgilerine de ulaşıldı.

Bu arada kulislerde dünden beri konuşulanlara göre; bir kısım iddia sahipleri ne Poyraz’ın ne de Ankara’ya adeta kamp kuran Şirikçi’nin aday gösterileceğini bu nedenle de Zeynel Abidin Şerefoğlu’nun aday gösterilebileceği iddialarını ortaya atsalar da, Kahramanmaraş kamuoyu, bu iddiayı çok düşük ve gerçekleşmesi hayli zor bir olasılık olarak görüyor.

Kahramanmaraş kamuoyunun ve Şirikçi taraftarlarının beklentisi; yarın Adana’ya geleceği öne sürülen Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan’ın Kahramanmaraş Belediye başkan adayını açıklaması yönünde yoğunlaşıyor. Bu bilgi teyit edilmezken, bugünlerde adayın açıklanması ile günlerdir devam eden gergin bekleyiş te sona ermiş olacak.

BELDE ADAYLARININ BELİRLENEBİLMESİ İÇİN TEŞKİLAT TEMAYÜLÜ YAPILDI

Belediye Başkan adaylarının belirlenebilmesinde önemli bir faktör olarak dikkate alınan ve teşkilat üyelerinin katıldığı temayül yoklamalarından beldeler için olanı ise geçen hafta sonu gerçekleştirildi.

Merkeze bağlı beldelerin oylamaları parti binasında, diğer beldelerin oylamaları ise bağlı bulundukları ilçe merkezlerinde yapıldı.

Merkeze bağlı Baydemirli, Döngele, Fatih, Fatmalı, Ilıca, Kale, Karadere, Kürtül, Önsen, Şahinkayası ve Tekir beldeleri için toplam bin 482 delege oy kullandı.

AFŞİN, ÇAĞLAYANCERİT VE TÜRKOĞLU’NDAKİ AK PARTİ CEPHELERİNDE SULAR BİR TÜRLÜ DURULMUYOR

Kahramanmaraş kent merkezinde yaşanan gergin ve stresli bekleyişin aynı etkisi ilçelerde de kendini ortaya koyuyor. Kanal 46’nın geçen günlerde gündeme getirdiği AK Parti’nin gayri resmi listesi Kahramanmaraş kulislerinde büyük yankı yaparken, bu haberle birlikte aday olacağı beklentisi oluşan isimlerin dışından kalan aday adayları ise hemen harekete geçerek kulis faaliyetlerini bir hayli hızlandırdı. Kahramanmaraş ve Ankara’daki parti yetkililerinin kapılarını aşındıran aday adayları, adaylık koltuğuna oturabilmek için yoğun gayret göstererek ter döküyorlar.

AFŞİN: Kahramanmaraş kent merkezi gibi toplam 10 aday adayının bulunduğu kuzey kazalarından Afşin’de de bir hayli sıkıntılı günler yaşanıyor.

Mevcut Belediye Başkanı İrfan Gedikbaşı’nın yeniden aday gösterilmeyeceği yerine ise Fazlı Aydoğan’ın aday yapılacağı beklentisinin oluşması üzerine geriye kalan aday adayları faaliyetlerini artırdılar.

Parti kulislerinden elde edilen bilgilere göre; Aydoğan’ın aday gösterilmesini istemeyen 6 aday adayının, başka bir aday adayının ismine destek vererek onun lehinde dilekçe verdikleri iddia ediliyor. Aday adaylarının üzerinde uzlaşma sağladıkları öne sürülen ismin ise Zekeriya Pehlivan olduğu bilgileri alınıyor. Ancak; Afşin halkının büyük çoğunluğu ise Fazlı Aydoğan ismine sıcak bakıyor.

Bakalım Afşin ilçesindeki aday adaylarından; Abdurrahman Türkmen, Abdussamet Açıkgöz, Ali Bal, Fazlı Aydoğan, Hüseyin Kara, İrfan Gedikbaşı (Mevcut Başkan), Mustafa Bilal Özden, Şaban Gözükara, Yalçın Demir ve Zekeriya Pehlivan’dan hangisi aday koltuğuna oturabilecek?

ÇAĞLAYANCERİT: AK Parti’nin, ‘Kimin aday olacağı’ yönünde sıkıntı yaşadığı bir başka ilçe olan Çağlayancerit’te de bir hayli hareketli günler geçiriliyor.

İşbaşındaki Belediye Başkanı Küçük Mehmet Yıldızlı’nın yeniden aday gösterileceği yönündeki iddialar üzerine diğer aday adayları; eski başkan Hasan Kekil ve genç veteriner Üzeyir Kızılseki kulis faaliyetlerini bir hayli hızlandırdı.

Bu arada Yıldızlı hakkında; “Ölen birisinin aylığını 6 ay boyunca aldığı” ve “İlçedeki kooperatifin sütünü vermek için bir firmadan rüşvet istediği” şeklindeki spekülatif iddialar kulislere pompalanmaya başlandı.

Bu iddiaları araştıran Kanal 46 İstihbarat ve Politika Servisleri, Başkan Yıldızlı ile görüştü. Hakkında söylenenleri tek tek ele alarak kesin bir dille yalanlayan Başkan Yıldızlı, ‘çamur at izi kalsın’ türündeki iddiaların gerçekle uzaktan ve yakından ilgisinin bulunmadığını vurguladı.

Bu gelişmeler üzerine AK Parti yetkililerinin ve milletvekillerinin gözleri yeniden Çağlayancerit ilçesine çevrildi. İddiaları ortaya atanların; “Mevcut başkanla devam kararı çıkarsa AK Parti burada seçimi kazanamaz” söylemlerinden etkilenen parti çevreleri ve milletvekilleri, gelişmelerin basında da yer alması üzerine aday belirleme çalışmalarını yeniden gözden geçirme kararı aldı.

Bu bağlamda, diğer iki aday adayı Hasan Kekil ile Üzeyir Kızılseki’nin isimlerinin ele alındığı ve bunlar arasında bir tercihin yapılmaya çalışıldığı iddiaları kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bir kısım çevreler Kekil’in şansının arttığını öne sürerken, bir kısım çevreler ise milletvekillerinden 5’nin tercihinin Kızılseki üzerinde yoğunlaştığı iddiasını ileriye sürüyorlar.

Bakalım bu ilçemizde adaylık, 3 aday adayından hangisine nasip olacak?

TÜRKOĞLU: AK Parti adaylık heyecan ve yarışının kıyasıya yaşanmakta olduğu ve kent merkezine en yakın ilçe konumundaki Türkoğlu’nda mevcut başkanla birlikte toplam 4 aday adayı çekişiyor.

İşbaşındaki Mustafa Taşhan’ın karşısına çıkan Hacı ve Ramazan Bozdoğan ile Metin Güçlü arasındaki yarışta heyecan da giderek artıyor. Her ne kadar AK Parti genel merkezinden ve kulislerinden sızdırılan istihbari bilgilere göre; yola Mustafa Taşhan’la devam edileceği öne sürülse de, milletvekillerinin ve genel merkezin değerlendirme çalışmalarının devam ettiği bilgileri alınıyor.

Taşhan’la devam edilmemesi halinde ise Ramazan Bozdoğan isminin tercih edileceği öne sürülüyor. Bu ilçemizde de adayın kim olacağı büyük bir merakla bekleniyor. (POLİTİKA VE İSTİHBARAT SERVİSLERİ ORTAK HABERİDİR - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2009, 17:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
isa bulur
isa bulur - 12 yıl Önce

BAZI İNSANLAR ÇAĞLAYANCERİT TE BACADAN BAKTIKLARINDA YUKARIDA SADECE K.MEHMET YILDIZLIYI GÖRÜYORLAR. HALBUKİ YUKARI ÇIKSALAR BU MEMLEKETİ İDARE EDEBİLECEK GENİŞ VİZYONA SAHİP BİR YIĞIN BEKRAUNTU YÜKSEK İNSAN GÖRÜRLER. HİÇ PROJE YAPMAMIŞ BİRKAÇ UFAK TEFEK İŞİ ÇOK BÜYÜK İŞ YAPTIM GİBİ GÖREN İNSANLARIN TEK AMAÇLARININ BELEDİYE VE BELEDİYE İMKANLARINI KULLANARAK BİR SALTANATI DEVAM ETTİRMENİN PEŞİNDE OLDUKLARINDAN BAŞKA BİŞEY SÖYLEYEMEM. BANA GÖRE NUFUSU 14.000 OLMUŞ BİR İLÇEYİ ÇOK GENİŞ VİZYON VE MİSYONA SAHİP EĞİTİMLİ MEMLEKETİN SORUNLARINI BİLEN AYRICA İLÇEMİZİN SOSYAL VE EKONOMİK YAPISINA,KÜLTÜREL YAPISINA DA KATKILAR SAĞLIYABİLECEK BİR İNSANIN YÖNETMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

Ayhan Özer
Ayhan Özer - 12 yıl Önce

padişahın saltanat kaygısı olmaz.çünkü rakibi yoktur:))

isa bulur
isa bulur - 12 yıl Önce

ARKADAŞIM EVET SEN HAKLISIN PADİŞAH DEDİĞİMİZ O ŞAHSİYETİN SEVİYESİNE KİMSE İNİPTE ONUN GİBİ BASİT SİYASET YAPMAZ YAPAMAZ... SEN RAHAT OL ONU KİMSE RAKİP OLARAK GÖRMÜYOR ZATEN. SAYGILARIMLA.

isa bulur
isa bulur - 12 yıl Önce

SAYIN AYHAN KOD ADLI ARKADAŞIM ÖNCE TAM OLARAK ADINIZI YAZIN BAKALIM ŞÖYLE DELİKANLI GİBİ.. ARTI SİZİ SAHİP OLMAK İSTEDİĞİNİZ SALTANAT KOLTUĞUNA CÜNGÜLÜ YAHYA,KARAGÖZ VELİ,KEVCELİ VELİ,ÖMER ÇETİNKAYA GİBİ HERBİRİNİN 600 OYU OLAN ABİLERİM OTURTUR. SİZİN HİÇ ENDİŞENİZ OLMASIN KARDEŞİM. SAYGILARIMLA.

Ayhan Özer
Ayhan Özer - 12 yıl Önce

isa kardeşim öncelikle üslubumuza biraz daha dikkat edelim.Çağlayancerit gibi küçük bir yerde herkes herkesin seviyesini bilir.seviyesini düşük bulduğun o insan bu ilçede belediye başkanlığı yapmış ve allah izin verirse bir dönem daha yapacaktır.O makam seviyesizliği kabul etmez.ayrıca başkan olamasa dahi arkasında büyük bir halk desteği olduğu malumdur.buraya yazarken hiç olmazsa Cerit halkına biraz saygın olsun.Bu koltuk kalıcı değildir.sürekli yenileri gelir.halk kimi tercih ederse o gelir.Onun için biraz daha sakin ve sabırlı olalım.Husumete mahal vermeyelim.birbirimizi kırmayalım.saygı ve sevgi ile:))

isa bulur
isa bulur - 12 yıl Önce

SAYIN AYHAN ARKADAŞIM ADAMIN BİRİ ARKADAŞINA DEMİŞKİ YA AHMET BİR ARMUT AĞACI GÖRDÜM BAŞINDA 2000 ARMUT VARDI ARKADAŞI OLAN ALİ DÖNEREK HADİ LAN SENİN ARMUT CANIN İSTİYORDA ONDAN ÖYLE DİYORSUN. KENDİMİ İFADE EDEBİLMİŞİMDİR İNŞALLAH. ŞU PADİŞAHI OBAMA ZANNETMEYELİM LÜTFEN.

Ayhan Özer
Ayhan Özer - 12 yıl Önce

ya hu padişahı obama sanan kimse yok bu ilçede.padişah kendi halinde mütevazi bir insan.bu kadar abarttığına göre heralde sen gereğinden fazla gözünde büyütüyorsun padişahı.bu kadar zorlama kendini.çünkü böyle yapınca bilinçaltındakiler açığa çıkıyor.sevgili kardeşim!

SIRADAKİ HABER

banner63