AK Parti 'Evet' gazetesi çıkarıyor!..

AK Parti 'Evet' gazetesi çıkarıyor!..

Referandum için çıkarılacak gazetede, 26 yaşanmış insan öyküsü bulunacak. Parti yönetimi, kampanya için besteci Özhan Eren'e özel bir şarkı da yaptırıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gece toplanan AK Parti yönetimi, halk oylaması boyunca kullanılacak materyalleri belirledi. AK Parti yönetimi referandum boyunca 'Evet' adı altında ücretsiz dağıtacağı bir gazete çıkarmaya karar verdi. Gazete illere, ilçelere, evlere, köylere, otobüs, dolmuş ve vapur iskelelerinde dağıtılacak. Gazete de paketin 26 maddesi yaşanmış öykülerle anlatılacak. "12 Eylül dönemindeki uygulamalara ve kişilere yargı yolunu kapatan" Anayasa'nın geçici 15. Maddesi anlatılırken, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti grup toplantısında yaptığı duygusal konuşmaya benzer şekilde, idam edilenlerin hayat hikayelerine yer verilecek. İkna edilmeleri halinde, bir aile mensubu ya da o dönemi yaşayan canlı tanıklar meydanlarda 12 Eylül'ü anlatacak. Gazetede Başbakan Erdoğan'ın paketle ilgili konuşmalarına da yer verilecek.

SLOGANLAR BELİRLENDİ

Kampanya boyunca "Sevdamız millet kararımız evet" ana sloganı kullanılacak. Alt sloganlar ise şöyle belirlendi: "Her eve demokrasi", "Her eve özgürlük" "Her eve adalet". Kampanyada sadece 12 Eylül askeri darbesi değil paketinin tamamının neyi getirdiği vurgulayacak. Paketten ağırlıklı olarak toplumun hangi kesimini kapsayacağı örneklerle anlatılacak. Kampanyada yerel ve ulusal medya da kullanılacak. Başbakan Erdoğan, yerel ve ulusal basında programlara katılacak. AK Parti yönetimi her kampanyada olduğu gibi bu kampanyada da besteci-sanatçı Özhan Eren'e halk oyuna özgü şarkı yaptırıyor. Şarkı önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

İNSAN FİGÜRÜ ÖN PLANDA

Anayasa değişikliği halka anlatılırken, hitap edilirken anlaşılır bir dil kullanılacak. Afişler ve reklamlarla da anlatılacak olan Anayasa değişikliği için sade ve duru bir dil kullanımına özen gösterilirken, söylemlerde özgürlük, adalet ve demokrasi ağırlıklı "referandumda evet demeye davet" dili kullanılacak. Kadınlarla ilgili düzenlemeler, şiddet gören kadınların hikayesiyle ve kadınların dilinden anlatılacak. İnsan figürü ön plana çıkarılacak. İnsan hakları ve özgürlükler yine geçmişte Avrupa İnsan Haklarına konu olan olaylardan seçilecek ve burada da insan öyküsü olarak dile getirilecek. (Sabah)

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63