AK Parti ile MHP arasında 'Elbistan' çekişmesi!

AK Parti ile MHP arasında 'Elbistan' çekişmesi!

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iki dönemdir MHP’li Abdullah Paksoy’un elinde bulunan Kahramanmaraş Elbistan ilçesindeki belediye başkanlığını kazanabilmek için hesaplarını yoğunlaştırdı. Siyasi kulislerde; AK Parti’nin Elbistan’daki seçimi kazanabileceği söylenti ve iddialarının artması, AK Parti’nin iştahını kabarttı.

Bu kapsamda; Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Mart Salı günü Elbistan’a gelerek miting yapacak.

Başbakan Erdoğan, miting listesine son anda iki kritik ilçe ekledi. Erdoğan, MHP'nin kalesi olarak görülen Ankara- Beypazarı ve Kahramanmaraş - Elbistan'da da miting yapma kararı aldı.

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlere kadar 67 il’de miting yapacak olan Başbakan Erdoğan, miting listesine kritik ili ilçeyi de dahil etti. Erdoğan, 1989 yılından bu yana MHP tarafından yönetilen Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi ile iki dönemdir MHP'nin elinde bulunan Ankara'nın Beypazarı ilçesinde de miting yapma kararı aldı.

22 Şubat Pazar günü Kahramanmaraş kent merkezinde miting yapan Başbakan Erdoğan, 10 Mart'ta ikinci kez aynı Kahramanmaraş’a giderek, bu kez Elbistan ilçesinde miting yapacak.

21 Mart Nevruz Bayramı'nda da Ankara'da miting gerçekleştirecek olan Erdoğan, il mitinginden önce 17 Mart Salı günü Beypazarı'nda halka hitap edecek. Erdoğan'ın, iki dönemdir MHP'nin elinde bulunan Beypazarı'nda miting yapmayı özellikle istediği öğrenildi.

Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bu dönem MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Başbakan Erdoğan ise çekişmeli geçecek Ankara yarışı için ağırlığını koymuş olacak.

Bu arada Başbakan Erdoğan, partisinin 13 Mart'ta gerçekleştirilecek Eskişehir mitingine hızlı trenle gidecek. Erdoğan, 13 Mart Cuma günü ilk seferine başlayacak olan hızlı trenin ilk yolcusu olacak. Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile birlikte Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin Ankara-Eskişehir bölümünden oluşan 1. etabının açılış törenine katılacak olan Erdoğan, törenden önce tren hakkında bilgi alarak, kokpitte incelemelerde bulunacak.

Erdoğan, daha sonra saatte 250 kilometre hız yapan trenle Eskişehir'e
gidecek. Erdoğan, Eskişehir'deki törenin ardından partisinin seçim mitingine katılacak.

ELBİSTANLILAR İL SÖZÜ İSTEYECEK Mİ?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart 2009 Salı günü Elbistan’a geliyor. AK Parti Elbistan Belediye başkan Adayı Avukat Durmuş Küçük, Başbakan Erdoğan’ın 10 Mart 2009 Salı günü saat 12.00’de Elbistan’da olacağını geçen günlerde yaptığı basın toplantısı ile açıklamıştı.

Şu anda Kahramanmaraş, Elbistan ve Ankara kulislerinde Elbistan halkının Başbakan Erdoğan’dan il sözü isteyip istemeyecekleri veya Erdoğan’ın böyle bir müjdeyi verip-vermeyeceği bir numaralı gündem maddesi olarak konuşuluyor.

Mitinglerde bu tür isteklere bir hayli sinirlenen ve geçen yılın Ekim ayında geldiği Kahramanmaraş’ta Kıbrıs Meydanı’nda halka hitap ederken vatandaşların ‘Bakan’ isteklerine bir hayli kızarak sert tepki veren Erdoğan’ın Elbistan mitinginde böyle bir talep gelirse nasıl bir cevap vereceği ise büyük bir merakla bekleniyor.

Başbakan’ın bu özelliğini bilen AK Parti’liler ise bugünlerde Erdoğan’ın böyle bir niyeti olup olmadığının ve il talebine ne gibi cevap verebileceğinin öğrenilebilmesi amacı ile derin araştırmalar yapıyor. AK Partililerin duruma göre hareket etmesi beklenirken, muhalefet partilerinin de mitingde boş durmayacakları ve Başbakan ile AK Parti’yi zora düşürebilmek için il isteklerini dillendirebilecekleri öne sürülüyor.

Bu ihtimali de göz önünde bulunduran başta bölge milletvekili Avni Doğan ve Mehmet Sağlam olmak üzere AK Parti’li vekiller ile yöneticiler bugünlerde kafa kafaya verip kara kara düşünerek neler yapabileceklerinin hesaplarını ve görüşmelerini yapıyorlar.

KÜÇÜK; “BAŞBAKANI TÜM ELBİSTANLI HEMŞERİLERİMİZ KARŞILAYACAK”

22 Şubat’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş’a gelişi nedeniyle Elbistan’dan Kahramanmaraş’a yaklaşık 5 bin kişinin gittiğini söyleyen Durmuş Küçük; “Halkımızın samimiyeti Başbakanımızı Elbistan’a getiriyor. Elbistan’a en son 25 yıl önce bir başbakan gelmişti, merhum Sayın Turgut Özal gelmişti. Çeyrek yüzyıl sonra Elbistan’a bir Başbakan geliyor. Bizler kültürümüzle misafire önem veriyoruz. Misafir bizim başımızın tacıdır, evimizin üst köşesinde oturur. Ben eminim ki bütün Elbistanlı hemşerilerim, yaşlısıyla, genciyle, kızıyla, erkeğiyle, çocuğuyla tüm Elbistanlı hemşerimiz Sayın başbakanımızı coşkuyla karşılayacaktır. Cenabı Allah’ın izniyle 10 Mart günü saat 12’de Sayın Başbakanımızı hep birlikte karşılayacağız inşallah” dedi.

“BAŞBAKAN’A ELBİSTAN’I HEDİYE EDECEĞİZ”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Elbistan’a gelişinin hizmet kapsının aralığı olduğunu söyleyen Küçük; “Bu kapıyı sonuna kadar açacağız, hizmet alacağız inşallah. Kesinlikle kararlıyız 29 Mart günü Başbakanımıza bir hediye vereceğiz, Elbistan’ımızı vereceğiz inşallah” dedi.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Elbistan’a gelişini; “Dünya lideri, mazlumların sesi, tüm dünyadaki Müslümanların lideri Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 10 Mart Saat 12’de sizlerle buluşacak” sözleriyle açıklamıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart 2009 Salı Günü saat 12.00’de Ankara’dan Elbistan’a gelecek. Elbistan’da mitingin düzenleneceği yer ve programın içeriği henüz netlik kazanmazken, Başbakan Erdoğan, Elbistan’daki programın ardından Malatya’ya geçecek.

ELBİSTAN’A EN SON 25 YIL ÖNCE BİR BAŞBAKAN GELMİŞTİ

Elbistan’a tarihinde bugüne kadar 2 defa Başbakan geldi. 1975 yılında Başbakan Süleyman Demirel Afşin-Elbistan A Termik Santralİ’nin temelini attıktan sonra Elbistan’a gelmişti. Son olarak ise merhum Turgut Özal gelmişti. Başbakan Turgut Özal da Demirel’in 1975 yılında temelini attığı A Termik Santrali’nin birinci ünitesinin devreye alınması için 1984’te Elbistan’a gelmişti.

12 ŞUBAT 2006’DA B TERMİK SANTRALİ’NİN AÇILIŞINI YAPMIŞTI

10 Mart 2009 Salı günü Elbistan’a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Şubat 2006 Pazar günüğ Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin açılışını gerçekleştirmiş, açılışın ardından Elbistan’a gelmeden santralden ayrılmıştı. (KANAL 46 İSTİHBARAT VE POLİTİKA SERVİSİ - www.kanal46.com)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2009, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER