AK Parti Kahramanmaraş'tan bayan aday gösterecek

AK Parti Kahramanmaraş'tan bayan aday gösterecek

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Merkezi, tarihinde hiç bayan milletvekili bulunmayan Kahramanmaraş’tan yapılacak olan ilk genel seçimde bayan milletvekili adayı çıkarma kararı aldı.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Kahramanmaraş’tan bayan milletvekili adayı göstermek isteyen AK Parti, bu isteğinden son anda vazgeçti. “Bayan aday” konusunu gündeminden çıkarmayan Ak Parti, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Kahramanmaraş İl Genel Meclisi ile Belediye Meclisi için bayan aday gösterdi. Şu anda İl Genel Meclisi’nde Avukat Sevilay Tüfekçi AK Parti’yi temsilen bayan üye olarak görev yaparken, Kahramanmaraş Belediye Meclisi’nde ise; Hülya Erdoğan Kaptanoğlu (Mimar), Özlem Sarıfakıoğlu (Ziraat Mühendisi), Ebru Sarı (Peyzaj Mimarı), Sabure Öztürk (Çevre Mühendisi), Benian Erkaplan (Avukat) ve Nihan Büyükdereli (Mimar) bayan üye olarak bulunuyor.

Kahramanmaraş Belediye Meclisi’nde geçen dönem ise sadece iki bayan üye vardı. Bunlardan birisi; eski belediye başkanı Hacı Ali Özal’ın kızı olan İnşaat Mühendisi Şebnem Aydın, diğeri ise Ziraat Mühendisi Gül Vakkasoğlu idi. Aydın, 22 Temmuz 2007 erken genel seçiminde milletvekili aday adayı olduğu için belediye meclisinden istifa etmişti.

Ankara kaynaklarından elde edilen bilgiye göre; yapılacak ilk genel seçimde bu kez bayan milletvekili adayı göstermeye karar veren AK Parti, öncelikli olarak il genel ve belediye meclisinde görev yapan isimleri milletvekili aday adayı olarak görecek. Bu isimlere ek olarak daha önce parti yönetiminde görev yapmış olan Avukat Fatoş Esertaş ile şu anda AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığını yürüten Eczacı Nursel Reyhanlıoğlu da potansiyel milletvekili aday adayı olarak görülüyor. Bunların yanında sürpriz isimlerin de çıkabileceğine dikkat çekiliyor.

“Bayan milletvekili” adayı olacak isimde öncelikle “yüksek öğrenim” şartı arayan AK Parti’nin bunun yanında aday yapacağı isimde mesleğinde başarı, çevresinde etkin ve sevilen birisi olma özelliklerini de ‘olmazsa olmaz’ şartları olarak gördüğü bilgisine ulaşıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2010, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63