'AK Parti, MHP ile aramızı bozuyor'

'AK Parti, MHP ile aramızı bozuyor'
DTP'li Ayna: "Bizim MHP ile bir işimiz, bir derdimiz yok. Bizim derdimiz AK Parti ile"

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eş Başkanı Emine Ayna, AK Parti'nin Kürtçe tartışmaları ile MHP ile DTP'nin arasını bozmaya çalıştığını iddia ederek, "Bir kanal 24 saat Kürtçe yayın yapacak, o provokasyon değil. Bir grup başkanı kendi grubunda 15 dakika Kürtçe konuşacak bu provokasyon" dedi.

DTP'nin Aydın merkeze bağlı Ovaeymir beldesindeki seçim bürosunun açılışına katılan DTP Eş Başkanı Emine Ayna, partililerinden oy isterken hükümete yüklendi. Yüzlerce partilinin katıldığı mitingde Ayna'yı DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP il, merkez ilçe ve belde teşkilatı üyeleri yalnız bırakmadı.

Partisinin Aydın adaylarını tanıtan Ayna, konuşmasında AK Parti ve CHP'nin din sömürücülüğü yaptıklarını iddia ederek, "Dinlerin esası insandır. Ama bakıyoruz insanlıktan nasibini almayanlar Cuma günleri namaza gidip, Müslümanlık taslıyorlar. Peki senin elinin kanıyla o namaz geçer mi? Senin elinin kanıyla o namaz geçmez. Geçmez boşuna uğraşma" diye konuştu. Hem Kürtçe'de hem de Türkçe'de "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" diye bir söylemin olduğuna işaret eden Ayna, "Mazlumun ahını alanlar için aheste aheste çıktı. Çiller yok, Mesut yılmaz yok. Bakın Ergenekon diyorsunuz bir sürü insan içerde. Mahkemeler, davalar açıldı. Bir sürü insanın adı ortada. Hepsi mazlumların ahını aldı, çıkıyor ahı. Erdoğan'a sesleniyoruz Başbakana; alma bu mazlum halkın ahını alma, çıkar aheste. Bu mazlum halk öbür dünyada senin yakana yapışır" ifadelerini kullandı.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Meclis grubunda yaptığı Kürtçe konuşmayı, "Provokasyon" olarak değerlendiren kesimlere sert bir dille eleştirilen yönelten Ayna, "Son grup toplantımızı Kürtçe yaptık. Bunu yapma nedenimiz şuydu. AK Parti'nin birden bire demokratlığını hatırlayıp, Kürtçe televizyon açmasıyla 'Herkese bakın ben Kürt sorununu çözüyorum' demesinin ne anlama geldiği teşhir etmekti. Teşhirde oldu. Grup başkanımız Kürtçe konuştu, Kürtçe konuşmaya başladığı anda TRT3 yayını kesti. Peki buna karşılık ne diyorlar; 'Bu bir provokasyondur' Bir kanal 24 saat Kürtçe yayın yapacak, o provokasyon değil. Bir grup başkanı kendi grubunda 15 dakika Kürtçe konuşacak bu provokasyon" şeklinde konuştu.

TARAF DEĞİLİZ

AK Parti'nin yaşanan bu tartışmalarda kenara çekilerek MHP ile DTP'nin arasını bozmaya çalıştığını ileri süren Ayna, "Diyor ki 'Bir tarafta DTP provoke ediyor, diğer tarafta MHP ırkçıdır' bu karşıda başka bir şey söylüyor. Hayır biz MHP ile taraf değiliz. MHP bir siyasi partidir. Tabi ki siyasi politikaları var doğru ama hükümet değil. Bizim MHP ile bir işimiz yok bir derdimizde yok. Bizim derdimiz AK Pari ile. AK Parti olduğu için değil, hükümet olduğu için. Bir taraf varsa DTP'nin karşısında o taraf AK Parti'dir, MHP değil. Kürtçe'yi inkar politikalarını yürüten MHP değil, AK Parti'dir. Bu yüzden bizim karşımızdaki taraf AK Parti'dir. Kışkırtmasın. AK Parti'yi bu halk 1 yıl içerisinde teşhir etti, 29 Mart'ta da sandığa gömecektir" dedi. Kaynak: HABERTÜRK
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2009, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67