Ak Parti'nin temayülünde kim birinci olacak?

Ak Parti'nin temayülünde kim birinci olacak?

29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Ak Parti’den belediye Başkan adayı olmak için aday adayı olanlar Pazar günü yapılacak temayül yoklamasında sınav verecekler. İl genelinde 947 delege ilçe belediye başkanlıkları için 351 delege ise İl Belediye Başkanlığı için oy kullanacak.

14 Aralık 2008 Pazar günü Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’la birlikte temayüle tutulan Ak Partili 5 ilçe belediye başkanından sonra Kahramanmaraş Merkez’de 9, ilçelerde ise 28 aday adayı toplam 1298 delegenin oyunu isteyecek.

4 Ocak 2009 Pazar günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde yapılacak temayül yoklamasına katılımın yüksek olması bekleniyor. Temayülde oy kullanacak delegeler listede üç ismi işaretleyebilecek. Listenin altına da listede yer almayan bir ismi yazabilecek. Delegeler nokta atışı yapmak için tek ismi de işaretleyebilir.

Şimdi Ak Partide aday adaylarının gözü Pazar günü yapılacak temayül yoklamasına çevrildi.

Ak Parti’de aday adaylığı mevcut Belediye Başkanı ile birlikte 10’u buldu. İkinci sırayı 8 aday adayı ile Afşin alırken, Andırın’da ise mevcut Belediye Başkanının dışında aday adayı çıkmayışı ise dikkat çekti. Elbistan ve Nurhak olmak üzeri iki Bayan aday Adayının olduğu Pazar günü temayüle tabi tutulacak aday adaylarının içinde kim şanslı, kimin ismi öne çıkıyor, Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mesut Tuğrul sizler için araştırdı.

İşte Kahramanmaraş Belediye Başkan Aday Adayları

1) Fatih Mehmet Erkoç; Ak Parti Kurucu Merkez İlçe Başkan Yardımcılığı ile Ak Parti’ye girdi. Daha sonra yapılan kongrede Ak Partide Merkez İlçe Başkanlığına seçilen F. Mehmet Erkoç Makine Mühendisi. Uzun yıllardır Kahramanmaraş’ta esnaflık yapan Erkoç teşkilatın içinden gelen biri olarak tanınıyor. Ak Parti Genel Merkezinden yapılan kamuoyu yoklamalarında ismi çıktığı iddia ediliyor. Yoğun bir seçim kampanyasına giren Erkoç sivil toplum örgütleri, esnaf ve halkla istişarelerini sürdürüyor. Teşkilatın içinden biri olan Erkoç, teşkilatına güvendiğini her platformda dile getiriyor.

2) Hanefi Mahçiçek; 1999 seçimlerinde kapatılan Refah Partisinden Belediye Başkanı oldu. Ak Partinin kurulmasıyla Ak Partideki yerini alan Hanefi Mahçiçek, 2002 yılında Ak Parti’den Kahramanmaraş Milletvekili olarak meclise girdi. 2007 yılında yapılan genel seçimlerde listeye giremeyen Mahçiçek rotayı Belediye Başkanlığına çevirdi. Devlet Planlama Teşkilatı ve Botaş’da üst düzey yöneticilik yapan Mahçiçek görev yaptığı 3,5 yıllık Belediye Başkanlığı dönemindeki hizmetlerinin devamını getirmek istiyor. Yaklaşık 1,5 yıldır gizliden gizliye çalışan Mahçiçek çalışmalarını son sürat sürdürüyor.

3) Sıtkı Güvenç; Sıtkı Güvenç’i Kahramanmaraşlı 2003 yılında İl Sağlık Müdürlüğüne geldikten sonra tanıdı. İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı dönemde hizmetleriyle adından söz ettiren Güvenç 2007 seçimlerinde Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilliği listesine 7. sıradan girmişti. Çok az bir oy farkıyla meclise giremeyen Güvenç seçim sonrası görev yaptığı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi Başhekimliğinden istifa ederek Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Bayramda bile boş durmayan Güvenç kendini Kahramanmaraşlıya anlatmaya çalışıyor. Güvenç Diş Hekimi.

4) Emin Tanın Telbisoğlu; Kendine ait şirkette görev yaptığı için istifa zorunluluğu olmayan Emin Tanın Telbisoğlu Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı için müracaatını Ankara Genel Merkeze yaptı. Düşüncelerini aldığı isimleri ajandasına not ederek Başbakan’a ajandayı gösterme telaşında olan Telbisoğlu çalışmalarını basından uzak yapıyor. Çalışmaları hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığımız için hakkında detaylı bilgi yazamıyoruz.

5) Atıf Şirikçi; Veysi Kaynak’ın Milletvekili olmasından sonra Genel Merkez tarafından atama ile gelen Atıf Şirikçi yaklaşık 1,5 yıl Ak Partinin Kahramanmaraş İl Başkanlığını yaptı. 19 Ekim 2008’de yapılan Merkez İlçe Başkanlığı seçiminde taraf olduğu adayın kaybetmesi sonucu irtifa kaybeden Şirikçi Belediye Başkan Aday Adaylığı için bastırdığı broşürlerle de tepki topladı. Yapılacak temayül yoklamasında teşkilatın içinden geldiği için kendini şanslı gören Şirikçi kendinden emin görünüyor.

6) İsmail Şeref Alkış; Müsiad Kahramanmaraş Şube Başkanlığını yapan Alkış Ak Parti teşkilatına resmi olarak yeni girdi. Müsiad Şube Başkanlığı dönemlerinde Kahramanmaraş’ta sosyal aktivitelere imza atan Alkış inşaat alanında faaliyet gösteren bir firmanın yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Şuan Ankara’daki görüşmelerinden sonra delegeleri dolaşan Alkış şansının güçlü olduğuna inanıyor.

7) Enver Çokyiğit: Maliye Bakanlığı emrinde üst düzey yöneticilik yapan ve en son Cumhurbaşkanı Gül’ün memleketi olan Kayseri Defterdarlığından istifa ederek Kahramanmaraş Belediye Başkan Aday Adayı olan Çokyiğit Kayseri’deki yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Mesleği icabı ekonomi politikalarını ve 1984 yılından beri yazdığı kitapçıkta Kahramanmaraş’a yapılacak bütün projeleri halka anlatan Çokyiğit şuan delegeleri geziyor. Kayseri’de sevilen yapısıyla dikkat çeken ikili diyaloglara önem veriyor. Kurtlar sofrasının yer aldığı Kahramanmaraş siyasetinde ısınmaya çalışan Çokyiğit, kendini ifade etmeye çalışıyor.

8) Cengiz Özsan; Ak Partiye en son müracaat eden isim oldu. 4 yıl Milli Eğitim Bakanı Çelik’in danışmanlığını yapan ve son 1,5 yıldır Kahramanmaraş’ın sorunlarına daha yakından hakim olmak adına Veysi Kaynak’ın danışmanlığını yapan Özsan 1 Aralık’ta istifa etmesine rağmen son dakikaya kadar müracaatını yapmadı. Aday Adaylığını herkesten saklayan ve mütevazi kişiliğiyle tanınan Özsan ‘Değişimin simgesi olacağım’ sloganıyla yola koyuldu. Kahramanmaraş’ta değişime imza atacağına inanan Özsan en son müracaat etmesine rağmen çok iddialı.

9) Zeynel Abidin Şerefoğlu; Kahramanmaraş Belediyesinin çeşitli kademelerinde 15 yıl görev yaptı. En son İmar İşleri Müdürlüğü görevinde iken istifa ederek Ak Parti Kahramanmaraş Belediye Başkan Aday Adaylığına soyunan Şerefoğlu belediyecilik konusunda kendini yetiştirdiğine inanıyor. Yaptığı görevler sebebiyle Belediyecilik alanında öncelikli sorunların neler olduğunu bildiğini belirten Şerefoğlu teşkilat, sivil toplum örgütleri ve halk gezilerini sürdürüyor.

İLÇELERDE KİM ŞANSLI KİMİN İSMİ ÖN PLANA ÇIKIYOR

Afşin’de kim şanslı

10 tane Aday Adayı olan Kahramanmaraş’tan sonra ikinci sırayı 8 Aday Adayı ile Afşin yer alıyor. 14 Aralık 2008 tarihinde mevcut Belediye Başkanı İrfan Gedikbaşı’nın temayüle tabi tutulmasından sonra Afşin’in 7 tane aday adayı delegelerden ve parti teşkilatından oy isteyecek.

Afşin’de Belediye Başkanı İrfan Gedikbaşı’nın durumu belirsizliğini korurken, Gedikbaşı’nın ismi çizilirse Başkan adaylığına en yakın ismin Fazlı Aydoğan olacağı iddia ediliyor. Daha önceden Afşin’de ticaretle uğraşan Aydoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çeşitli görevlerde bulundu. Afşin Belediye Başkan Aday Adaylığına ismini yazdıran Aydoğan’ı Afşin İlçe teşkilatının desteklediği öne sürülüyor.

Afşin Belediye Başkan Aday Adaylarının içinde tanıdık bir isim de göze çarpıyor. Bir dönem önce DYP’den Afşin Belediye Başkanlığı görevinde bulunan ve Prof. Dr. Mehmet Sağlam’a yakın bir isim olarak öne çıkan Yalçın Demir ise şanslılar arasında ikinci sırayı alıyor.
Diğer taraftan ise Abdussamet Açıkgöz, Ali Bal, Davut Yalçın, Mustafa Bilal Özden ve Hüseyin Kara ise şanslarını zorluyor.

Pazarcık’ta kimin ismi ön planda

Pazarcık’ta Ak Partiden 4 isim Belediye Başkan aday adayı olarak müracaat yaptı. 4 Aday Adayının içinden Pazarcıklının yakından tanıdığı ve aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılan 22. Dönem Milletvekili Mehmet Yılmazcan’ın kardeşi İbrahim Yılmazcan göze çarpıyor. Pazarcık Sağlık Meslek Lisesinin müdürlüğünü yapan ve ilçede sevilen yapısıyla dikkat çeken Yılmazcan’ın aday olduğu takdirde Pazarcık’ta kesin kazanacağı konuşuluyor.

Özellikle Pazarcık’a yaptığı hizmetlerle Pazarcık’ın CHP’li Belediye Başkanı Memiş Özdal tarafından şehrin anahtarı verilen 22. Dönem Milletvekili Mehmet Yılmazcan’ın kardeşi İbrahim Yılmazcan Pazarcık’ta her kesimin oyunu alabilecek tek aday adayı olarak lanse ediliyor. 4 Ocak 2008 tarihinde yapılacak temayül yoklamasında Yılmazcan’ın Ak Parti Pazarcık teşkilatının büyük oranda oylarını alması bekleniyor.

2004 seçimlerinden MHP Kahramanmaraş Belediye Başkan adayı, 2007 genel seçimlerden Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Mete Eskigün, şansını zorlarken, Mehmet Mustafa Bozağaoğlu ve Hacı Haskan ise delegelerden oy isteyecek.

Çağlayancerit’te aday kim olacak

Çağlayancerit’te de 14 Aralık 2008 Pazar günü teşkilat temayülüne tabi tutulan Küçük Mehmet Yıldızlı’nın durumu belirsizliğini koruyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan Ak Parti Çağlayancerit teşkilatıyla ayrı köşelere düşen Yıldızlı’nın yerine en güçlü isim ise ilçede Veterinerlik görevlerini sürdüren Üzeyir Kızılseki dikkat çekiyor. 2004 yerel seçimlerde de Ak Parti Çağlayancerit Belediye Başkan Aday Adayı olan fakat aday olamayan Kızılseki o tarihten bu tarihe kadar parti içindeki dik duruşuyla teşkilatın teveccühünü almış durumda. Çağlayancerit’te azalan Ak Parti rüzgarının Kızılseki ile tekrar eseceği ise gelen bilgiler arasındaki tazeliğini koruyor.

Diğer taraftan ise eski belediye başkanı Hasan Kekil dikkat çekiyor. Daha önceden Anavatan Partisinden Çağlayancerit Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Kekil ise Ak Partiye geçmişti. Kekil ise iddialı çalışmasını sürdürerek Pazar günü yapılacak temayül yoklamasında teşkilatından oy isteyecek.

Andırın’da Tezcan’ın karşısında aday adayı yok

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Anaplı Belediye Başkanı Ahmet Rüzgâr’dan belediye başkan koltuğunu devir alan Baki Tezcan’ın karşısında aday adayı çıkmadı. 14 Aralık 2008 günü temayüle tabi tutulan Tezcan’ın karşısında aday adayı olmadığı için Andırın teşkilatı 04 Ocak 2009 Pazar günü yapılacak temayül yoklamasında oy kullanmayacak.

Ekinözü’nde kim aday olacak

Şuan MHP’li Erol Üstü’nün görev yaptığı koltuğa aday olmak isteyen Ak Parti’den iki kişi çıktı. Daha önceden Ak Partili Kemal Eker’de bulunan Belediye Başkanlığı koltuğu 2004 yılında MHP’ye geçmişti. Ekinözü’nde Belediyeyi tekrar Ak Partili yapmak isteyen iki adaydan en şanslısı Ak Parti Ekinözü İlçe eksi Başkanı Ahmet Eker Görünüyor. Yaptığı çalışmalarla Ak Partiyi Ekinözü’nde en iyi temsil ettiği söylenen Eker’in teşkilattan tam destek alması bekleniyor. Diğer aday Ali Ceylan ise şansını zorlayacak.

Elbistan 29 Mart’a kimle girecek

Kahramanmaraş’ın en büyük ilçelerinden Elbistan’da 6 tane aday adayı bulunuyor. Başbakan Erdoğan’ın da ısrarla istediği Elbistan’da 6 isimden kim aday gösterilecek. Kahramanmaraş’ta bile beklenen bu soru yanıtını çok kısa zamanda bulacakken, en güçlü ismin Durmuş Küçük olduğu iddia ediliyor. Uzun yıllardır MHP’nin çatısı altında yer alan Elbistan Ak Partiye geçecek mi? Sorular cevabını bekleye dursun 04 Ocak 2009 Pazar günü yapılacak temayül yoklamasında Durmuş Küçük’ün ismi ön plana çıkarken, Ali Ceylan, Refa Soydan, Mesut kurt, Fatma Merih Karakaya, Osman Gökcecik ve Bünyamin Acar ise şanslarını zorlayacak.

Türkoğlu Taşhan’la devam edecek mi?

Kahramanmaraş’a en yakın ilçe olan Türkoğlu’nda ise 3 isim yarışacak. Soyisimleri Bozdoğan olan iki Aday Adayı ile Metin Güçlü’nün arasından Mustafa Taşhan tekrar çıkacak mı? Türkoğlu’na yerel hizmetle birlikte genel hizmetleriyle bir çok proje kazandıran ve yapılan hizmetlerin önemleri ileriki yıllarda gün yüzüne çıkacak olan Tükoğlu’nda Hacı Bozdoğan, Ramazan Bozdoğan ve Metin Güçlü şanslarını zorlayacak. Taşhan’ın şansının çok olduğu Türkoğlu’nda Ramazan Bozdoğan ise iddialı görünüyor.

Göksun’da değişim olacak mı?

2004 yılında Ramazan Hurç’la MHP’li Belediye Başkanı adaşı Ramazan Koca’dan koltuğu devir alan Ak Parti yoluna Hurç’la devam edecek mi? Ramazan Hurç’un karşısında bulunan Emrullah Eren 04 Ocak Pazar günü yapılacak temayül yoklamasında tek başına teşkilattan oy isteyecek.

Nurhak’ta Ak Partiyi kim temsil edecek?

Elbistan’dan sonra ikinci bayan aday adayı olan Şerife Eğilmez Nurhak’ta Ak Partiyi seçimlerde temsil etmek istiyor. 04 Ocak’ta yapılacak temayül yoklamasında Halil İbrahim Kahraman ile yarışacak olan Şerife Eğilmez’in ise bir bayan aday olması için ismi ön plana çıkıyor. (Haber-Yorum: Mesut Tuğrul / Manşet - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2009, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66