Ak Parti Yerel yönetimler şurası gerçekleştirildi..

Ak Parti Yerel yönetimler şurası gerçekleştirildi..

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, ''Bizi sistem dışına itmek isteyenler belki sistemin kenarında tutmayı başardılar ama yerel yönetimlerde gösterdiğimiz başarı bizi daha sonra iktidara taşıdı ve milletle kucaklaşmamızı sağladı'' dedi.


Ünal, AK Parti İl Başkanlığı tarafından Ramada Otel'de düzenlenen ''Yerel Yönetimler Şurası''da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2002-2012 sürecinde normalleştiğini söyledi. Bu normalleşme ile Türkiye'nin kendi dinamikleri, potansiyeli ve gücünü kullanabilme becerisine sahip olduğunu vurgulayan Ünal, bunun temellerinin de yerel yönetimlerde atıldığını ifade etti.


Ünal, şöyle devam etti:


''Bu ülkenin evlatları yıllardır değişik nedenlerle bir şekilde sistem dışına itilme ile yüz yüze geldi. Buna rağmen her seferinde sistem dışına itilmeye direnen ve mücadelesini demokrasi ve hukuk zemininde veren bir siyaset takip ettik. Dolayısıyla bir şekilde biz milletimizle yerel yönetimlerde buluştuk. Bizi sistem dışına itmek isteyenler belki sistemin kenarında tutmayı başardılar ama yerel yönetimlerde gösterdiğimiz başarı bizi daha sonra iktidara taşıdı ve milletle kucaklaşmamızı sağladı. Bunun sonucunda da millet devlet bütünleşmesini sağlandı.''


MARKA ŞEHİRLER


2004'de yerel seçimlerde ''kalkınma başlıyor'', 2009'da ise ''marka şehirler'' sloganlarını kullandıklarını hatırlatan Ünal, her iki sloganın bir biriyle bağlantılı olduğunu ve gelinen noktada AK Partili belediyelerin büyük başarılara imza attığını bildirdi. Geleceğin dünyasında artık ülkelerin değil şehirlerin rekabet edeceğini dile getiren Ünal, ''İnşallah 2014'de yerel seçimlerinde önce kalkınmayı başlatan sonra şehirleri markalaştıran ve nihayetinde içinde yaşayan insanı kendisi ile barışık huzurlu ve orada yaşadığı için gurur duyan bir insan haline getirmek için çaba sarf edeceğiz'' diye konuştu.


Türkiye normalleşirken AK Parti'nin siyaseti de kurumsallaştırmaya başladığına dikkati çeken Ünal, şunları kaydetti:


''Israrla şunu söylüyorum ve kimi zaman tepki alıyorum; milletvekilinin işi teşkilata burnunu sokmak değildir, belediye ile uğraşmak değildir, atama ve tayinle uğraşmak değildir. Milletvekilinin işi; emanetini aldığı seçmeninin şehri ile ilgili projeleri devlet nezdinde takip etmektir. Milletvekili liste yapmaz, ilçe başkanı tayin etmez, aday belirlemez. Ama belediye ile teşkilatını yüzde yüz bir birinden ayırmaz. İstişare içinde çalışmasına özen gösterir.''


AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel ise belediyeciliğin çok zor bir iş olduğunu ancak bu görevin AK Parti'de daha da zor olduğunun altını çizdi.


AK Parti'nin yerel yönetimlere bakışının da farklı olduğunu vurgulayan Türel, ''Çünkü biz 'demokrasi yerelde başlar' diyen anlayışla siyaset yapıyoruz. Bizim önceliğimiz her zaman milletimize hizmet etmektir. Her zaman parti içi rekabet siyasete kalite kazandırır. Ama bizler daha iyi olma noktasında parti içi rekabette yerimizi alıyoruz. Aksini yapanlar siyasette ömrü kısa oluyor'' dedi.


Toplantıda, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da birer konuşma yaptı.


 


 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2012, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23