AKP, Edibe Sözen'e sahip çıkmadı!

AKP, Edibe Sözen'e sahip çıkmadı!

AK Parti, Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen tarafından hazırlanan ve tartışmalara yol açan 'Gençleri Koruma Yasa Taslağı'na sahip çıkmadı. AK Parti Genel Sekreterliği, sözkonusu taslağın partinin programı, tüzüğü ve teamülleriyle uyumlu olmadığını belirterek, çalışmalanın partinin yetkili organları tarafından da benimsenmediğini ve onaylanmadığını açıkladı.

AK Parti Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu'nda Edibe Sözen'in Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağı'nın da görüşüldüğü bildirildi. Sözen'in kurulda çalışmayla ilgili bilgi verdiği hatırlatılan açıklamada, "Sayın Edibe Sözen, bu çalışmanın bir kanun teklifi taslağı olduğunu, Almanya Hamburg Eyaleti Gençlik Koruma Kanunu'ndan Türkçe'ye çevrildiğini, bir grup basın mensubuyla yaptığı sohbet esnasında konunun açıldığını ve teklif taslağını bizzat kendisinin basın mensuplarına verdiğini, bunun bireysel çalışması olduğunu, çalışma hakkında partinin hiçbir yetkili organının bilgisinin ve onayının olmadığını, taslağa son şeklini verdikten sonra partinin yetkili organlarıyla görüşmeyi düşündüğünü ancak henüz taslak aşamasında yazılı ve görsel medyada yer alan haber, yorum ve eleştiriler üzerine kendisinin yanlış anlaşıldığını, bunun üzerine Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağını kamuoyunun gündeminden süresiz geri çektiğini ve bunu da basın yoluyla açıkladığını ifade etmiştir" denildi.

Genel Sekreterlik, Sözen'in çalışmasının parti programına, tüzüğüne ve parti içi teamüllere uygun bir usulle hazırlanmadığını da açıkladı. Sözen'in teklifine yönelik sert eleştirilerin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Yapılan değerlendirmeler sonucunda 'Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağı'nın Edibe Sözen'in bireysel çalışması olduğu, partinin yetkili organlarının bilgisi ve onayı dışında hazırlandığı ve kamuoyu ile paylaşıldığı, bu çalışmanın parti tüzüğü, parti programı ve parti içi
teamüllerine uygun bir usulle hazırlanmadığı, Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağı'nda yer alan hususların partimiz tüzük ve programı ile uyumlu olmadığı, Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağı'nın partimiz yetkili organları tarafından benimsenmediği ve onaylanmadığı belirlenmiştir".

Edibe Sözen kimdir?

EDİBE SÖZEN 1961, Sivas, Gürün doğumlu. 1978 Kadıköy Kız Lisesi, 1982 Marmara Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı ve Değişme Ana Bilim Dalı’ndan doktora ünvanını aldı.

1991-1993 yıllarında ‘misafir öğretim üyesi olarak Wisconsin University Communication Arts Bölümü’ne davet edildi. 1994 yılında Uygulamalı Sosyoloji doçenti, 2000 yılında da İletişim profesörü oldu. 1998-2000 yıllarında Almanya, Avusturya ve Hollanda’da 3. Kuşak Avrupalı Türkler üzerinde çalışmalar yaptı. ‘İnsan haklarının yerlileşmesi / yerelleşmesi’ konulu çalışma için 2000 yılında University of Utah’a davet edildi.

2001 yılında Avrupalı Türkler üzerine yapmış olduğu ortak çalışma Almanya, Ludwigshafen’de Bilim Araştırma Ödülüne layık bulundu. 2001, 2002, 2003 yıllarında Utah, Arizona ve Chicago üniversitelerinde çalışmalar gerçekleştirdi. 2002 yılında Köln Üniversitesinde insan hakları üzerine araştırma yaptı.

2003-2006 yılları arasında AA Yönetim Kurulu üyesi, yine aynı yıllarda AA’yı temsilen Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda ‘tarafsızlar’ grubunda yer aldı. Kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmetleri verdi. 3’ü ortak, 4’ü telif toplam 7 eseri, yurtiçi ve yurt dışında yayınlanmış 50’nin üzerinde makale ve tebliği olan AK Parti İstanbul milletvekili Edibe Sözen iyi derecede İngilizce bilmektedir.Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2008, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66