AKP'nin Siyaset Akademisi sorgulanıyor!

AKP'nin Siyaset Akademisi sorgulanıyor!

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından aralarında Kahramanmaraş’ın da bulunduğu 20 bölgede düzenlenen ve 11 haftalık kursu tamamlayanlara sertifika verilen Siyaset Akademisi’nin sınav sonuçlarındaki ilginçliklerin yanında akademiye devlet memurlarının da devam ettiği konusu gündeme geldi.

Hürriyet Gazetesi’nin dünkü sayısında ‘Başhekim siyaset akademisini bitirdi’ başlığı ile yayımlanan haberde aynen şöyle denildi:

Kars’ta akademiye katılan 270 kişiden 230'u başarılı olarak sertifikalarını aldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in de katıldığı törende, ‘Siyaset Akademisi’ni bitiren Kars Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Dr. Muzaffer Irmak, sertifikasını AKP’li milletvekilinin elinden aldı. AKP’nin Siyaset Akademisi’ne devam eden bürokratlar arasında Ardahan TEDAŞ İl Müdürü Nevzat Bozkuş ve Selim İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhittin Yücel’in de bulunduğu parti yetkililerince açıklandı. Kars Barosu Yönetim Kurulu üyesi Kahraman Özçağın, Devlet Memurları Kanunu’nun 7’inci maddesine göre yüksek öğretim elemanları dışında kalanlara siyaset yasağı bulunduğunu savundu.

KAHRAMANMARAŞ’TA KATILAN DEVLET MEMURU VAR MI?

Bu haberle birlikte gözler Kahramanmaraş’ta da düzenlenen Siyaset Akademisi’ne çevrildi. 270 kişinin başvurduğu, 192 kişinin sınava katıldığı, İl Başkan Yardımcısı Mehmet Beşen 2'nin birinci olduğu ve 3 il başkan yardımcısının ilk 5 derecede yer alması ile sınav sonuçları büyük dikkat çeken Siyaset Akademisi’ne katılan isimler arasında devlet memurlarının olup-olmadığı irdelenmeye başlandı. Devlet Memurlarının katıldığının tespiti halinde ise yetkili makamlarca ne gibi işlem yapılacağı da Kahramanmaraş gündeminde merak edilmeye başlandı.

Bu arada; kamuoyunun aydınlatılması bakımından, AKP Kahramanmaraş İl Başkanı Atıf Şirikçi'nin gerek sınav sonuçlarının değerlendirilmesi gerekse de Kahramanmaraş'taki Siyaset Akademisi'ne devam eden devlet memurları olup-olmadığı konularında açıklama yapması istendi.

KANUN NE DİYOR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesinde aynen şöyle deniliyor:

TARAFSIZLIK VE DEVLETE BAĞLILIK:

Madde 7 - (Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/2 md.)

Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.

Devlet memurları her durumda Devletin menfaatlerini korumak mecburiyetindedirler. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına aykırı olan, memleketin bağımsızlığını ve bütünlüğünü bozan Türkiye Cumhuriyetinin güvenliğini tehlikeye düşüren herhangi bir faaliyette bulunamazlar. Aynı nitelikte faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamazlar, bunlara yardım edemezler.”

SİYASET AKADEMİSİ’NİN AMACI

www.siyaset akademisi.org adresli internet sitesinde yer alan bilgilere göre; Siyaset Akademisi’nin amacı şöyle anlatılıyor:

Siyaset Akademisinin amacı yerel siyasete katılımın özendirilmesi, siyaset yapmaya istekli kişilerin temel siyasi kavramlar hakkında bilgi sahibi olması, kadınların en geniş bir şekilde siyasete katılmalarının sağlanması, bu alanda daha önce bilgi ve tecrübe sahibi olan kişilerin deneyimlerinden yararlanılması, bilinçli ve bilgi sahibi kişiler aracılığıyla siyasette düzeyin ve ülke sorunlarına duyarlılığın artırılması, ülkenin sosyal sermayesinden ve insan kaynaklarından en geniş şekilde yararlanılmasıdır.(Ajans 46 - www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2008, 08:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

Allah Kanal 46'dan razı olsun...Siyaset akademisinin sınav sonuçlarının isim listesini de tam olarak bizlere duyurdu ki kimin ne kadar not aldığını görme imkanı bulabildik. il genel meclisi üyesi Ali Çokuçkun'un 69., Avukat Fatoş Esertaş'ın 75., belediye meclis üyesi Ali Asiltürk'ün yani namı ile Çoban Ali abinin 80., anlı şanlı belediye başkan yardımcısı mahmut nedim tepebaşı beyfendinin de 94. olduğu sınav şimdi başka bir yönü ile gündeime geldi. Devlet memurlarının da bu ilginç sınav sonuçlu akademiye katılıp katılmadıkları konusunda il başkanının açıklamasını dört gözle ve sabırsızlıkla biliyoruz. çünkü bizler katılan devletmemuru olduğunu biliyoruz. sınava katılıp katılmamaları önemli değil...önemli olan devam edip etmedikleridir...selam ve saygılarımı sunarım..................AK Parti'nin bu gibi basit knulardan yara almasına bir türlü gönlümüz razı olmuyar ama..........

SIRADAKİ HABER

banner66