'Ali beya' siyasetten bir türlü kop(a)madı!

'Ali beya' siyasetten bir türlü kop(a)madı!

1989 yılında Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı’na seçilen ve tamı tamına 10 yıl yani iki dönem üst üste bu koltukta oturmayı başaran, ardından 1999 seçimlerinde milletvekili olarak meclise giren ve 2007 genel seçimlerine kadar da iki dönem bu görevde kalan Ali Sezal, bir türlü siyasetten kopamıyor.

Böylece tamı tamına 20 yıl Kahramanmaraş gündeminde kalmayı başaran siyasetin kurt ve duayen (Kelime karşılığı: Aksakal, kıdemli) ismi; ‘Ali Beya’ namı ile de bilinen Ali Sezal, 22 Temmuz 2008 erken genel seçimlerinde listeye konulmamasına rağmen siyasetten kopamadı. Aktif siyasetten emekli olması ile köşesine çekilerek torunlarına daha çok vakit ayıracağını zannedenleri yanıltan Sezal, gerek erken genel seçim sürecinde gerekse de seçim sonrasında her zaman partisinin yanında yer alarak etkinliklere katıldı ve partisinin başarısı için çaba harcadı.

29 Mart 2009 yerel seçim sürecinde de partisinin yanında yer almayı sürdüren Ali Sezal, temayül yoklamalarında da kurucu milletvekili olarak oy kullandı.

Siyasi kulislere göre; her ne kadar toplantı ve etkinliklerde yan yana görüntü verseler de Sezal’ın Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile arasının pek te iyi olmadığı biliniyor. Bu gerçekten yola çıkanlar, Ali Sezal’ın Poyraz karşısındaki aday adaylarına destek verdiğinin altını çizerken, duyarlı çevreler ise Sezal’ın, Poyraz karşıtlığı yönündeki hareketlerinin yanlış ve etik olmadığı görüşü üzerinde birleşiyorlar.

"Aday adaylarına gaz vererek ortaya sürdüğü hatta yıllardır adeta kan düşmanı gibi çekiştiği Hanefi Mahçiçek’le kanka olmasının altında da Poyraz’ı koltuğundan indirebilmenin yattığı” şeklindeki iddialara ise Sezal; “Bu tür söylemler kesinlikle doğru değildir. Aday adayı olmak isteyenler benim yanıma gelerek görüşlerimi soruyorlar. Ben de onlara; teşkilattan, kamuoyu anketlerinden ve genel merkezden çıkarsan bu iş olur diyorum. Bundan daha doğal ne olabilir” şeklinde kendisini savunurken, Poyraz ile arasının iyi olmadığı yönündeki haberleri de yalanlıyor. Sezal, Mahçiçek’le ilgili konuya ise; “Kanka değil de kavgalı düşman mı olalım?” şeklinde daha önce cevap vermişti.

Yine siyasi kulislerde konuşulan dedikodulara göre; Poyraz’ın karşısında son olarak il eski başkanı Atıf Şirikçi’ye destek verdiği öne sürülen Ali Sezal’ın, Atıf Şirikçi’nin otomobilindeki ‘TBMM milletvekili araç kartı’nın da sahibi olduğu iddia ediliyor. Ancak şu ana kadar Şirikçi ve Sezal cephesinden kartla ilgili herhangi bir 'doğrulama' ya da 'yalanlama' gelmedi.

TBMM yetkililerinden elde edilen bilgiye göre; eski milletvekillerinin 2, görevi devam edenlerin ise 3 araç kartı alma hakları bulunuyor. Sadece TBMM kampüsüne girişte geçerli olan kartları, eski ya da mevcut vekiller kendi araçlarında kullanabiliyor.

FOTOĞRAF ALTI: Her ne kadar birbirlerine yakınmış gibi görünseler de Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile eski milletvekili ve belediye başkanı Ali Sezal arasındaki gerginlik bu fotoğrafta olduğu gibi objektiflere net bir şekilde yansıyabiliyor. Sizce de; Ali Sezal artık aktif siyaseti bırakıp köşesine çekilerek tarafsız bir şekilde ‘abi’ görevini yapmalı mı? (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2009, 07:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63