'Allah katında geçerli din İslam'dır'

'Allah katında geçerli din İslam'dır'

"AB istedi ayet çıkarıldı"CHP İstanbul Milletvekili, eski müftü İhsan Özkes, Avrupa Birliği'nin isteği üzerine, Cuma namazlarında okunan "Allah katında geçerli din İslam'dır' şeklindeki ayetin kaldırıldığını iddia etti.


 CHP İstanbul Milletvekili, eski müftü İhsan Özkes, Avrupa Birliği’nin (AB) isteği üzerine, camide okunan ayeti kaldırdığını öne sürdü. Halk TV’ye konuşan Özkes, cuma namazlarının sonunda okunan Al-i İmran Suresi’nin “Allah katında geçerli din İslam’dır” şeklindeki 19. ayetinin AB’nin “kaldırın” demesi üzerine “17 Şubat 2006 tarihinde, 230 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yazısı ile” kaldırıldığını öne sürdü.

‘1400 YILDIR OKUNUYORDU’
Kendisi o dönemde müftü olan Özkes, “1400 yıldır bu ayet okunurdu. Ama bunlar kaldırttı. Bunların gerçek yüzü işte budur. Şeytanın aklına gelmedik şeyler AKP’lilerin aklına geliyor” dedi. Özkes aynı programda ayrıca; Meclis Camii’nde AK Partili milletvekillerine protokol seccadeleri verildiğini öne sürerek, “Bir AKP’li Düzce milletvekilinin danışmanı seccade getirdi. Arkasında ‘protokol seccadesi’ yazıyordu. Allah’ın evinde hiç değilse bunu yapmayın” dedi. Özkes, “Başbakan geliyor camiye. Cemaat namaz kılıyor. Cemaatin arasında korumalar ayakta bekliyor. Allah’ın evinde hiç değilse bunu yapmayın. Allah’ın evinde insanlar eşittir. Hz. Peygamberimiz der ki, ‘İnsanlar bir tarağın dişleri gibi eşittir’. Ama bunlar bunu tanımıyorlar” eleştirisini yaptı. Özkes’in iddiasına Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Abdülkadir Özkan şöyle yanıt verdi:

DİYANET: HÂLÂ OKUNUYOR
“Bu 2006 yılında çıkarılan ‘Hutbe nasıl hazırlanır?’ kılavuzunda yer alan bir konudur. Daha önce her hutbenin sonunda Al-i İmran Suresi’nin 19. ayeti okunurdu. Bu kılavuzda örnek hutbe metinleri yer alıyor ve Al-i İmran Suresi’nin yerine bir Hadis-i Şerif konuluyor. Bu kılavuzda ‘Al-i İmran Suresi kesinlikle okunmayacak, mecburi bu Hadis-i Şerif okunacak’ gibi bir madde yok. Çünkü örnek verilen duaların okunması zorunlu değil ve Al-i İmran Suresi’nin 19. ayeti halen bazı camilerde okunmaya devam etmektedir.” Konunun daha önce de tartışıldığını belirten Özkan, “AB istedi diye kaldırıldığını iddia etmek abesle iştigalden başka bir şey değil. İhsan Özkes’in hangi amaçla bunu yeniden ortaya çıkardığını bilemiyoruz, eski Üsküdar Müftüsü olarak aslında durumun böyle olmadığını herkes kadar biliyor” ifadesini kullandı.

O DANIŞMANDAN AÇIKLAMA
Özkes’in protokol yazılı seccade getirdiğini öne sürdüğü ve tarif ettiği kişinin AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan’ın danışmanı Erol Yemenici olduğu ortaya çıktı. Yemenici, “Cuma günü namaza gittim. Seccadenin renginin kırmızı olduğu doğrudur. Ancak arkasında ‘protokol seccadesi’ yazdığı iddiası gerçeği yansıtmıyor” dedi.

HT GAZETE/ ANKARA


 

AB, CHP'li vekili yalanladı: Hutbeden ayet çıkarılmasını istemedik, istemeyiz!

 


Avrupa Bİrliği, "AB istedi, hutbelerden ayet çıkarıldı" yönündeki iddiaları net bir dille yalanladı. Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan AB Komisyonu, "Haberler tamamen gerçek dışıdır." ifadesini kullandı.AB Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, AB'nin dini inançlara müdahale etmediği gibi; din, vicdan ve düşünce hürriyetini teminat altına almaya çabaladığına işaret etti.


Stano'nın Cihan'a yaptığı açıklama şu şekilde: "Söz konusu haberler tamamen gerçek dışıdır. AB dini inançlara müdahale etmez. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları çerçevesinde düşünce, vicdan ve dini hürriyetleri teminat altına almaya çabalar."


Türk basınında çıkan haberlerde CHP İstanbul Milletvekili ve Üsküdar eski Müftüsü İhsan Özkes, Cuma hutbelerinde okunan "Allah katında geçerli din İslam'dır" ayetinin AB'nin talepleri çerçevesinde metinlerden çıkarıldığını iddia etmişti.


SELÇUK GÜLTAŞLI BRÜKSEL (CİHAN)

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2011, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20