ANALİZ: Ak Parti 'çok' hareketli günler yaşayacak!..

ANALİZ: Ak Parti 'çok' hareketli günler yaşayacak!..

Anayasa Mahkemesi’nin haklarında açılan davada ‘kapatmama’ kararı vermesi ile Ak Parti’de gündem; siyasette yeniden yapılanma ve ilçe kongreleri ile yaklaşan yerel seçimlere kilitlendi.

Kararın açıklanmasının ardından yapılan bir kamuoyu anketine katılanların yüzde 73’ü iktidar partisinin siyaset anlayışında değişikliklere gidilmesini istemiş. Yine son günlerde medyaya yansıyan haber, yorum ve inceleme yazılarında da Başbakan Erdoğan’ın başta Bakanlar Kurulu kabinesi olmak üzere birtakım değişiklikler yapmayı planladığı öne sürülüyor.

Söz konusu yeniden yapılanma planları çerçevesinde parti teşkilatlarında ‘radikal’ değişikliklerin gerçekleştirilmesi hesaplanıyor. Buna göre; önümüzdeki günlerde başlayacak olan ilçe kongrelerinde göreve getirilecek yönetim kurulu listelerinde çok sayıda ‘yeni’ isimler görürseniz şaşırmayın. Yine aynı doğrultuda il genel ve belediye meclislerinde de kamuoyunun geniş kesiminin ‘peh’ diyebileceği nitelikte kaliteli ve alanlarında deneyimli isimlere görev verilmesi bekleniyor. Böylece hizmette çıta yükseltilmiş olacak.

DEĞİŞİM VE KONGRE SÜRECİNDE FAZLA HIR-GÜR İSTENMİYOR

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ‘Yeniden Yapılanma’yı gerçekleştirirken partisinde fazla hır-gür çıkmasını da istemiyor. Bir başka ifade ile; Kahramanmaraş’taki son il kongresinde yaşanan tabloların yeniden nüksetmesine ve kongre yarışlarının partide kırgınlıklar ve kutuplaşmalara neden olmaması için Anadolu’ya gönderdiği temsilcileri aracılığı ile mümkün olduğunca seçimlere tek adaylı olarak gidilmesi yönünde telkin ve tembihlerde bulunuyor.

Şu aşamada buradan görünen o ki; bu geçiş sürecinde ayak direyen ya da kendi başına buyruk bir şekilde fırsattan istifade ile kendi hegomanyasını kurabilme istek ve hevesine kapılabilecekler de büyük bir ihtimalle tasfiye tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar.

KAHRAMANMARAŞ’TAKİ SON DURUM

Her zaman olduğu gibi genelden yerele yani gelelim Kahramanmaraş’a…

Geçen günlerdeki basın toplantısında gazeteci dostum Akif Arslan’ın ‘Var mısın, yok musun?’şeklindeki sorusuna ‘Yeniden varım’ diyerek adaylığını resmen açıklayan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın dışında şu ana kadar adaylığını açıklayan başkaca bir isim bulunmuyor.

Büyük bir ihtimalle 25 Ekim’de yapılacak olan Merkez İlçe Kongresi öncesinde bu görevi iki dönemdir yürüten ve parti tabanının bir hayli sıcak baktığı genç makine yüksek mühendisi Fatih Mehmet Erkoç’un yeniden aday olmayacağı kesinlik kazanır gibi oldu. Merkez Belediye Başkan aday adaylığını kafasına koyan genç başkan ile ekibinin, boşalacak koltuk için düşündükleri isim ise mevcut yönetimdeki başkan yardımcısı Necati Okay. Yarınlar ne getirir ne götürür bilinmez ama; Erkoç’un belediye başkan aday adaylığını adaylığa dönüştürebilmesi mücadelesinde sırtını dayayabilmesi için mutlaka kendinden bir ismi Merkez İlçe Başkanlığına oturtması gerekiyor.

ESKİ DEFTERLER KARIŞTIRILACAK MI?

Sağır sultanın bile artık rağbet etmediği bir gerçek ise; son il kongresinde yaşanan ‘aday çıkartma’ gerginliği nedeni ile il ile merkez ilçenin arasının iyi olmadığıdır. Bu nedenle; İl Başkanı Harita Mühendisi Atıf Şirikçi ile kendisini destekleyenler; ne Erkoç’un Belediye Başkan aday adaylığına ne de kalkacağı koltuğa kendisinden bir ismİ bırakmak istemesine sıcak bakacaklardır. Erkoç’un adaylığının önünü kesebilmek için mutlaka ve mutlaka kendi cenahlarından birisini merkez ilçe başkanı yapmak isteyeceklerdir. İl ekibinin Merkez İlçe Başkanlığı için düşündüğü isimlerin ise şu aşamada; U. Necmettin Şen ve Mehmet Beşen -2 olduğu ileri sürülüyor. Sempatik ve sıcak kişiliği ile Beşen’in daha şanslı olduğu görüşleri kulislerde konuşuluyor. Başta da ifade ettiğimiz gibi; bu iki ismin tutmaması ihtimalini göz önünde bulunduran Şirikçi ve ekibi, 3. bir isim ya da ekip dışından birisini de bulabilmek için harıl harıl araştırma yapmıyor değil.

İLK RAUNT MERKEZ İLÇE KONGRESİ

Durum böyle iken Belediye savaşlarına giden yolda ilk raunt ilçe kongrelerinde yaşanacak. İlk raundu kimin alacağına göre de ileriki aşamalar için fikir yürütebilmek daha kolay olacaktır.

Şu anda partinin gerek genel merkez düzeyinde gerekse de yerel ölçekte en etkin ismi olarak genel kabul görmeye başlayan Milletvekili Veysi Kaynak, bu yarışlarda her ne kadar ‘tarafsız’ kalmaya büyük özen göstereceğini açıklasa da siyasette ileriyi görebilme ve yerini sağlamlaştırma adına mutlaka ve mutlaka bir denklem kuracaktır. Bu denkleme göre; Merkez İlçe Başkanı ve İl Başkanının yanında Belediye Başkanlığına gelecek olan ismin de kendisine yakın olması elbette Kaynak’ı siyasi yaşamda daha yukarılara taşıyabilir.

Kaldı ki bu denklem muhakkak diğer milletvekilleri için de aynen geçerlidir. Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi; tüm bunların anahtarı ise Merkez İlçe Başkanlığı seçimidir. Bu nedenle tüm taraflar için ilk saldırı kendilerince görkemli ve etkili olmalıdır. Merkez İlçe seçiminde kazanılacak zafer, tarafları hedeflerine daha kolay ulaştıracaktır. Taktik ve stratejiyi bu nedenle çok iyi yapmak gerekiyor. Evdeki hesapların çarşıya uymayacağını da akıldan bir an olsun çıkartmamak lazım diye hatırlatmada fayda görüyoruz.

‘HAM EDİLME’YE KARŞI POYRAZ HER ZAMAN UYANIK DURMALI!

Kaynak ve ekibi her ne kadar son il kongresinde kendilerine karşı aday çıkartan Mustafa Poyraz’ın bu hareketini unutmuş gibi görünseler de günümüz siyasetinde uygulana gelen kural, eline düştüğü veya zayıf anında rakibini bertaraf etmektir. Çünkü siyasette ‘Bıçak çekme’ye pek hoş bakılmaz. Gerçi çıkardığı adayı yukarıların emri ile geri çekerek bir anlamda Genel Merkez’e de sadakat gösteren Poyraz’ın yine de son ana kadar çok uyanık durması gerekiyor. Uygun bir zeminde ve zayıf düştüğü anda rakipleri tarafından adeta ‘ham’ edilmesi sürpriz bir gelişme olarak değerlendirilmez.

İşte bu noktalardan yola çıkarak sesli düşünmeye devam edecek olursak eğer; Merkez İlçe Başkanlığına kendilerinden bir ismin oturtulması halinde İl Başkanı Atıf Şirikçi’nin belediye başkan aday adaylığı da daha net olarak görülmeye başlanır. Kanal 46’nın 27.11.2007’de ilk kez duyurduğu gibi; Şirikçi’nin önceden beri belediye başkan adaylığı kafasında vardır. Bunun emareleri zaman zaman hissedilmiştir.

SİYASETTE UZUN SOLUKLU OLMAK İSTEYENLER İÇİN BİR ÖRNEK

Siyaset; ileriyi görebilme öngörüsüne sahip olma sanatıdır. Başarıyı yakalayabilmek için dantel gibi işlemek gerekiyor. Satranç oynar gibi hamleleri çok iyi hesaplamak ve uygulamak şarttır. Yoksa; köksüz bir ağaç gibi bugün varsın, yarın yoksun…Kimler geldi, kimler geçti….Bunları daha iyi anlamak isteyenlerin; kent siyasetinin son 20 yılına damgasını vuran Ali Sezal’ı iyi incelemeleri gerekiyor. Doğru ya da yanlış. Biz bunu tartışmıyoruz. Biz gerçekleri sizlere yansıtmaya gayret ediyor, ilerisi için sesli düşünerek fikir yürütüyoruz. Bazılarımız bu tür yazılardan hoşlanmayabilir ama gerçek budur.

Nasıl ki; yurt dışındaki düşünce kuruluşlarının zaman zaman bizim ülkemiz ile de ilgili sesli düşünmeleri ve senaryoları gündeme geliyorsa, bizlerin de özellikle siyasette fikir jimnastiği yapmasında son derece fayda vardır. İşte bu nedenledir ki; Pınarbaşı’na bizler “Düşünce Üretim Merkezi” diyoruz. Elbette ki; tüm düşüncelerin ortak paydası ise Kahramanmaraş ve Türkiye’dir. ‘Nasıl bir adım daha ileriye götürebiliriz’in hesabını yapabilmektir.

KAZANAN KAHRAMANMARAŞ VE TÜRKİYE OLSUN

Birçok siyasetçi ile paylaştığımız gibi; “Kazanan kim olursa olsun, gerçek kazanan Kahramanmaraş ve Türkiye olsun….”

Görüşmek üzere…

MUSTAFA ŞİRİN

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2008, 06:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66