Anıtkabir'e niye gitmediği açıklandı

Anıtkabir'e niye gitmediği açıklandı

Ahmedinecad, kritik Türkiye ziyareti öncesi Anıtkabir'i ziyaret etmeme gerekçesini program gereği olarak değerlendirerek, “Türkiye'de gidilmesi gereken pek çok mekan var ama bizimkisi çok sıkı bir iş ziyaretidir” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad dün akşam Tahran Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan canlı olarak yayınlanan programda NTV ve CNN Türk temsilcilerinin sorularını yanıtladı özetle şöyle konuştu:

Sevgili kardeşim Gül: Türkiyenin büyük halkını selamlıyorum. Vatansever bir halk. İran ve Türkiye'nin ilahi bağları vardır. İki halk arasında pek çok benzerlikler var. Benim sevgili kardeşim Gül'ün davetlisi olarak ziyaret yapacağım. Terörizmle mücadele etmekten, bölgesel açıdan İran Türkiye, Irak Suriye diğer ülkelerin işbirliği konusunda konuşacağız.

Türkiye'nin çabaları: Bizim nükleer konusu barışçıldır. Yasal ve kesin bizim hakkımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yasal konumumuzdan hiçbir sapma olmadı. Hakkımızı arayacağız. İran'ın duruşu sonuç vermiştir. Müzakereler daha yapıcı bir yolda hareket etmektedir. Bu konuda sorunumuz yok şu anda. Türkiye arabuluculuk yapması bu İran açısından değil ama bunun bir hukuki bir süreci var. Ama dostlarımızın çabalarına önem veriyoruz.

Anıtkabir neden yok: Bizim bu ziyaretimiz iş ziyaretidir. İstanbul tayin edilmiş durumda zamanlaması ona göre yapılmıştır. İçtenlikle Türk halkını çok seviyoruz. Türk halkı da İran halkını çok seviyor. Bu daha önce programlanmış bir ziyaret. Türkiye çok büyük bir ülke. Büyük halkı var. Gidilmesi gereken pek çok mekanlar var. Bizimki iş ziyareti çok sıkı çalışmalarımız var. İstanbul'da öngörülmüş artık biz size misafir olarak geliyoruz.

Yan konular: (İş ziyareti olmasa Anıtkabir'i ziyaret eder miydiniz? sorusu üzerine) Bunlar yan konular, pek önem taşımayan konular. Bu ziyaretin aslı konuşmalar, iki halkın hukukunun takibi önemlidir. Biz tüm zamanımızı bunun için harcayacağız.

BUGÜN İSTANBUL'DA

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın Anıtkabir'e gitmek istememesi nedeniyle haftalardır tartışılan Türkiye ziyareti bugün başlıyor. Anıtkabir krizinin yaşanmaması için “çalışma ziyareti formatında” İstanbul'da ağırlanacak Ahmedinecad'ın, bu akşam Cumhurbaşkanı Gül ile bir araya gelmesi, ziyaretinin son gününde de Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşmesi bekleniyor. Ahmedinecad'ın Cuma namazını nerede kılacağı da belirsizliğini korurken, konuk Cumhurbaşkanı'nın İstanbul'da yaşayan İranlılar ile de görüşme yapması bekleniyor. Tahran'da Türk gazetecilere konuşan İran Dışişleri Bakanı Mottaki, ‘Anıtkabir' sorusunu şöyle yanıtladı: “İran ve Türkiye cumhurbaşkanlarının programları sıkışıktı. Ramazan başlamadan önce gerçekleştirmek istediğimiz ziyaretin tarihleri, Cumhurbaşkanı Gül'ün İstanbul'da olduğu tarihlere rastladı. Ziyaret Ankara'ya değil İstanbul'a gerçekleşecek.”


Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2008, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66