Arınç: 300’den fazlasını düşünememiştim!

Arınç: 300’den fazlasını düşünememiştim!

Seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bülent Arınç '300’den fazlasını itiraf edeyim ki düşünememiştim' dedi.


Resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra katıldığı bir televizyon programında sonuçları değerlendiren Bülent Arınç, “Çok sevinçliyiz adeta bayram yapıyoruz. Büyük bir başarı, zafer de denebilir. 2011’deki oy oranını tekrar yakaladık. 7 Haziran’a göre de neredeyse 10 puan oyumuzu artırdık. 300’ün üzerinde ümit ediyorum ki son gelişmelerle birlikte 320 civarında olacak. Tek başına iktidarı kısa bir fasıladan sonra temin etmiş olduk. Muhteşem bir başarı. Bu başarıda katkısı olan herkesi şüphesiz başta Genel Başkanımızı, adaylarımızı, AK Parti teşkilatlarını, seçmenlerimizi ve bütün milletimizi böyle bir başarıya doğrudan veya dolaylı katsı olduğu için tebrik ediyorum. Sayın Başbakanımız Konya’da konuştu ama balkon konuşmasına bizleri de davet etti. Ben de biraz sonra oraya gideceğim inşallah hep beraber bu başarıyı kutlayacağız” ifadelerini kullandı.
1973’ten beri seçimleri çok yakından takip ettiğini vurgulayan Arınç, “Seçimlerin nabzı çok önceden belli olur. Az çok sonuçlar hakkında bir bilgi edinebilirsiniz, tahminde bulunabilirsiniz.
Ben 7 Haziran için gerçekten bir düşüş bekliyordum. Ama kıl payı da olsa tek başına iktidara gelebileceğimizi düşünmüştüm” şeklinde konuştu.
“300’DEN FAZLASINI İTİRAF EDEYİM Kİ DÜŞÜNEMEMİŞTİM”
Mitinglerde AK Parti’ye daha sıcak bir ilginin olduğunu belirten Arınç, “AK Parti’ye güzel bir sempati vardı. Bu sıcaklığın karşılığını şöyle düşündüm; mutlaka 7 Haziran’dan çok daha iyi bir sonuç alacağız ve tek başına iktidarı bulacağız. Bunun ilk işaretini Bursa mitinginde, 16 Ekim’de Sayın Başbakanımızla gittiğimizde bir anket sonucunda vermiştim. Daha sonra Manisa mitinginde daha sonra da yaptığım bütün konuşmalarda, ‘Arkadaşlar 276’yı aştık.
Kapının eşiğinden içeri girmek üzereyiz, ne olur bir omuz verin. Bir oyu iki oy yapın, tek başımıza güçlü bir iktidar olsun’ demiştim. Ama 300’den fazlasını itiraf edeyim ki düşünememiştim. Bunun bir tek gerekçesi olabilir, sosyal olaylar, toplumsal olaylar matematik değildir. Benim inandığım bir gerçek var; sinerji, yani bereket dediğimiz bir şey. İşin içerisine sinerji karışırsa iki kere iki, dört etmiyor; bazen beş bazen altı ediyor. Yani 300’ün aşılmış olması bir rüzgardır, bir heyecandır; sel veya çığ halinde gelen bir gelişmenin tsunamiye dönüşmesidir. Bunları önlemek de mümkün değildir” diye konuştu.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63