Arınç'tan önemli açıklamalar!

Arınç'tan önemli açıklamalar!

Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk TV’de gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Arınç, "Abdullah Bey’i herhangi biri gibi çağıramazsınız. Biz dolgu malzemesi değiliz. Dışardan gelenlere bile bizden daha fazla değer verilmiştir. Böyle kıytırık davetlerle bu iş olmaz" dedi.


Veyis Ateş’in sorularını yanıtlayan Arınç, Erdoğan için ‘Cumhurbaşkanımız bizim ilk kurucumuz. Belediye başkanlığında başarılı olmuş, siyasette başarılı olmuş liderlik hüvüyetine çok sahip bir insan. Liderlik kolay yetişmiyor.Bu biraz Allah vergisi. Bir kısmı da çalışarak yapılacak şeyler. Tayyip Bey’de bunların hepsi var. Bütün mazlumlar, yetimler, anneler, Erdoğan’ı bu kadar çok seviyorsa ortada bir liderlik vardır’ dedi.
Arınç, "Koalisyonun kurulamamasında sorumlu kim" sorusuna ise "Onu söyleyemem. Söylersem başka yerlere gider" şeklinde yanıt verdi.
"ABDULLAH GÜL DE BEN DE DOLGU MALZEMESİ DEĞİLİZ"
Abdullah Gül’ün AK Parti’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine çağırılmaması ve Kongre’ye çağrılmasına karşılık katılmayacağını açıklaması yönündeki iki tavrın sorulması üzerine Bülent Arınç, “Bu iki tavrı da saygıyla ve anlayışla karşılıyorum. Bu yaptığı doğrudur. Şunu düşünmemiz lazım, geçen sene 10 Ağustos’ta sayın Cumhurbaşkanımız seçildi. 28 Ağustos’ta da görevi devraldı. Sayın Gül İstanbul’a gitti. Partiyle ilgili herhangi bir görev kendisine tebliğ edilmedi. Ama o da benim gibi, ‘ben AK Partili’yim,, AK Parti’nin hizmetindeyim, koşarım, gelirim’ dedi.


Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Abdullah Bey’i herhangi biri gibi çağıramazsınız. Miting malzemesi yapamazsınız. Biz dolgu malzemesi değiliz. Dışardan gelenlere bile bizden daha fazla değer verilmiştir. Böyle kıytırık davetlerle bu iş olmaz"


“VERDİĞİM SÖZÜ TUTMAM GEREKİR, BEN BÖYLE BİR İNSANIM”
K Parti kongresinde neden aday olmadığını açıklayan Arınç, “Siyasette hangi kademeler varsa; parlamento içinde ve dışında bu görevlerde bulundum. 3 dönem meselesi ben meclis başkanıyken bir tüzük değişikliğiyle gerçekleşti. Etik olarak ve prensip olarak bunun doğru olduğuna inandım. Çünkü siyasetin dip yaptığı bir dönemde biz partimizi kurduk. Fakat ben 2011 seçimlerinde, 2015’i beklemeden dahi ‘Artık benim son dönemim, tekrar adaylığımı koymayacağım’ demiştim. O zaman 3 dönem yasağı vardı ve bunu Cemil Çiçek'in tabiriyle ‘bir ayıpsız ayrılığa’ benzetmiştik. Verdiğim sözü tutmam gerekir, ben böyle bir insanım. Şimdi 3 dönem yasağı kalkıyor, çok garip bir dönemdeyiz. 3 aylık milletvekili arkadaşlarımız var; 3. dönemini bu vesileyle doldurmuş durumdalar. 1 dönem geçtiği için 3 dönemliklerin yasağı kalkmış oldu. İlginç ama biraz da gülünç bir tablo ortaya çıktı. Yarınki büyük kongremizde bir tüzük tadilatıyla bu, olması gereken duruma getirilecek” ifadelerini kullandı.
“AKTİF SİYASETE ARA VERECEĞİM”
Aktif siyasete ara vereceğini belirten Arınç, “Siyaset bizim yaşam tarzımızdır, yine görüşlerimi ifade edeceğim. 3 dönem kuralının faydalı olduğunu göstermem için bunu uygulamam lazım. Partilerin yenilenmeye ihtiyacı var. İnsanlar şöyle düşünürler: ‘Adam bir yere oturdu kalkmıyor, kalksa da sıra bize de gelse.’ Bunu yüzüme karşı söylemese bunu içinden geçirdiğini görebiliyorum.” Şeklinde konuştu.
“O ZAMAN ‘BİZ’DİK, ŞİMDİ ÜZÜLÜYORUM Kİ ‘BEN’E DÖNDÜ”
AK Parti’nin kuruluş sürecindeki yaşananları anlatan Arınç, “Çok acı bir olay; aday listeleri belli oldu, İstanbul Birinci sıra birinci bölge galiba, Recep Tayyip Erdoğan yazıyor. Yargıtay kendi kararlarını çiğneyerek Tayyip Bey'in kurucu olamayacağını, kurucu olamayınca milletvekili sıfatını da kazanamayacağını söyleyerek milletvekilliği adaylığını iptal etti. O gün dünya başımıza yıkıldı bizim. Ogünlerde, ekranları çok kullanan birisiyim. Katıldığım bir mülakatta sordular ‘Tayyip Bey milletvekili olamayacak, milletin karşısına kiminle çıkacaksınız?’ Buna cevap vermek zor iş, zaten içim yanıyor. Alacağı cevaptan da çok eminler. Ben de yaradana sığınarak dedim ki ‘Ben size 10 tane başbakan adayı sunarım.’ Allah'tan ki ağzımdan ilk Abdullah Gül'ün ismi çıkmış. Biz böyleydik. O zaman ‘biz’dik, şimdi üzülüyorum ki ‘ben’e döndü. ‘Biz hepimiz birlikte Türkiye'yiz’ diyoruz ya; şimdi ‘biz’ ruhunun neye dönüştüğünü her AK Partlinin her vicdan sahibinin biraz görmesi lazım. Ama AK Parti milletin kabul olunmuş duasıdır. İnşallah bu seçimlerde de çok başarılı olur. Bizim bu davanın içerisinde mutlaka olmamız gerektiğini söyleyen milletin vicdanıdır” diye konuştu.Kanal46“BİZ DOLGU MALZEMESİ DEĞİLİZ”
Abdullah Gül’ün AK Parti’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine çağrılmaması ve Kongre’ye çağrılmasına karşılık katılmayacağını açıklaması hakkında konuşan Arınç, şunları kaydetti:
“Bu iki tavrı da saygıyla ve anlayışla karşılıyorum. Şunu düşünmemiz lazım, geçen sene 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız seçildi. 28 Ağustos’ta da görevi devraldı. Sayın Gül İstanbul’a gitti. Partiyle ilgili herhangi bir görev kendisine tebliğ edilmedi. Ama o da benim gibi, ‘ben AK Partili’yim, AK Parti’nin hizmetindeyim, koşarım, gelirim’ dedi. Necip Fazıl’ın güzel şiirleri vardır: Hasretle beklenen gelir mutlaka; Sultan fikir, şanlı otağa gelir. Siz herhangi birisi gibi görev veremezsiniz, bir miting malzemesi yapamazsınız. ‘İstanbul’un kurtuluşuna gel, sen de orada bulun.’ Biz dolgu malzemesi değiliz. Tam içinde olmadığımız bir şeyi, şu bardak gibi bir dekor gibi bakanlar olursa, biz buna kızarız, üzülürüz. Bizim değerimiz bu değil. Birilerinin değeri bu olabilir. Ama bu partiye dışarıdan gelenlere bile bizden daha fazla değer verilmiştir. Belki gönüllerini kazanmak için. Ona da itirazım yok ama dışarıdan gelenlere bunu gösterirlerken, ilk başbakanımız, ilk cumhurbaşkanımız ve cumhurbaşkanlığını da 7 sene çok mükemmel yapan bir insanı ‘Sen de gel şurada bir görün, birileri de bundan bir anlam çıkarsın’ demek, ben biraz tok sözlüyüm, çok yanlış bir hareket.”
Arınç konuşmasına şöyle devam etti:
“AK Parti’de senin mutlaka hizmet etmen lazım, senin AK Parti’de şu şu şu görevleri yapman lazım. Biz ileriye dönük olarak AK Parti’de seninle şu güçlü vizyonu yapmak istiyoruz demen lazım. Gelirse insan tam gelir. İçeriyi dolduracak kadar gelir. Başbakan olsun, Cumhurbaşkanı olsun anlamında söylemiyorum. Birileri ‘E gelsin de canım, bu partide grup başkanvekilliği yapsın’ demek istemişse, ona öyle bir görev veremezsiniz. Partinin üç kurucusundan biri, cumhurbaşkanlığı yapmış bir insanı ‘Sen gel bakalım da ondan sonra bir şey düşünürüz’ diyemezsiniz. Derseniz, yanlış olur, çirkin olur. Abdullah Bey dünya iyisi bir insan. Bilgilidir, birikimlidir, dindardır, ahlaklıdır, iyi bir aile yapısı vardır, dünyanın saygı duyduğu bir insandır. Bunu hiç kimse bir miting veya kongre malzemesi yapmamalıdır. ‘Sen gelme ama sadece şu gün gelsen iyi olur’. Böyle bir şey olmaz. Ama ‘Günün birinde, Abdullah Bey, seni bu partide önemli bir görev alman lazım. Bu partinin geleceği şöyle, bunu böyle planlıyoruz’ diyecek bir çağırıcıya ihtiyaç var. Bu çağrı da, telefonla, faksla, SMS’le, tweetle yapılmaz. Gidersiniz, konuşursunuz veya davet edersiniz, görüşürsünüz, önünüze planı koyarsınız. Ben, onun onda biriyim diyeyim. Ben kendim için böyle gördüğüme göre, cumhurbaşkanlığı yapmış birisine karşı, Sayın Davutoğlu böyle düşünmemiştir, buna yürekten inanıyorum, onu ne kadar sevdiğini, saygı duyduğunu biliyorum, yan yana da mesai arkadaşlığı yaptılar ama birileri bu gözle baktığı için onlar biraz daha düşünsünler diye düşünüyorum.”


 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2015, 07:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63