Bakanlık teklifi alan vekiller belli oldu!

Bakanlık teklifi alan vekiller belli oldu!

Geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu muhalefet milletvekillerine bakanlık teklifini yazılı olarak iletti.


HDP kabinede yer alacak. CHP ve MHP ise kabinede yer almayacaklarını açıklamıştı. Geçici Bakanlar Kurulu'nda CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlık düşüyor.


Bakanlık mektubu alan isimler şöyle:


CHP: İstanbul milletvekili Erdoğan Toprak, Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan.


MHP: İstanbul Milletvekili Meral Akşener, İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş.


HDP: İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca.


Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi dışarıdan bağımsızlar atanacak.


TEPKİLER GECİKMEDİ


CHP'li Deniz Baykal: Parti ahlakına göre hareket edeceğim.


HDP'li Müslüm Doğan: Partimizin vereceği karar bizim için esastır. Kısa süreli bir seçim kabinesinde yer almak partimizin alacağı bir karardır. Hayırlı olsun diyorum ben. Beklenmedik bir tercih. Esas mesele şu. Ülkemiz kötü bir süreçten geçiyor. Bu kanın durdurulması lazım. Acil bir barışın tesis edilmesi lazım. Bu anlamda partimizin görev alması anayasal bir gerek ve ihtiyaç olarak değerlendiriyorum.


CHP'li Erdoğan Toprak: Partimin ilkelerine bağlıyım. O yüzden görev almayı düşünmüyorum. Mektubu göreyim. Değerlendireceğim. Parti programı dışına çıkmayacağım. Bu da kibarca reddetmek demektir.


MHP'li Oktay Vural: Ahlaka ve yasaya uygun olmayan bu teklif AKP zihniyetini gösteriyor. Bundan sonraki seçimlerde 'millet mi Saray mı' kararı verilecek.


MHP'li Ahmet Kenan Tanrıkulu: Teklifi kabul etmediğimi Başbakanlık'a ilettim. Türkiye gelinen 13 yılın sonucunda ağır güvenlik ve ekonomik zorluklar içindeyken; 46 yıllık tarihî, köklü ve saygın bir mensubiyeti olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı'na böyle bir teklifin yapılması cürretine tepki olarak, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevimden bugün itibariyle ayrılıyorum.


CHP'li Özgür Özel: Biz tavrımız ortaya koyduk. Genel başkanımızın, bizim yaklaşımımız ortadır. Bu Başbakan'ın liderlerini iradesini aramadan, onları aşarak milletvekillerine ayrı ayrı ulaşmaya çalışmasına karşı biz söylemiştik, buna bütün vekillerimizin kapıları kapalı. Aylarca AKP'nin seçmenine duyduğumuz saygıdan dolayı telefonları, kapıları açık tuttuk. Bu noktadan sonra liderleri aşıp vekillere yönelirlerse kapılar, telefonlar kapanır dedik. Kapı kapılı olunca altında zarf atıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar CHP'nin kıymetli vekilleri örgüt disiplini içinde, grup disiplini içinde ve özellikle genel başkanlarının iradesini ortak iradeleri olarak ifade ederek gerekli cevabı nezaketle vereceklerdir.


DAVET MEKTUPLARI GÖNDERİLDİ


Hükümet üyesi olmaları için davet mektupları kurye ile gönderildi. Gönderilen mektup şöyle:


"25 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Geçici Bakanlar Kurulu'nıu kurmak zere Başbakan olarak atanmış bulunmaktayım. Geçici Bakanlar Kurulu Üyeliği için şahsınıza Bakanlık teklif ediyorum. Anayasa'nın amir hükmü gereğince, teklif edilen bakanlık görevini kabul etmemeniz halinde yerinize bağımsızlardan atama yapılacağından, geçici bakanlar kurulunun kurulması için öngörülen anayasal süre dikkate alınarak bakanlık görevine ilişkin telife 27 Ağustos 2015 tarihi saat 18.00'e kadar yazılı olarak yanıt vermeniz hususunda gereğini rica ederim. Ahmet Davutoğlu."

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63