Başbakan 'bizim' vekillerle de görüştü..

Başbakan 'bizim' vekillerle de görüştü..

29 Mart 2009’da yapılacak olan yerel seçimler için özellikle belediye başkan adaylarının belirlenmesinde ince eleyip sık dokuyan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, aralarında Kahramanmaraş’ın da yer aldığı milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu.

Kahramanmaraş Belediye Başkan adayının belirlenmesine de büyük özen gösteren Erdoğan, bu amaçla bugün akşam saatlerinde partisinin Kahramanmaraş milletvekilleri ile yüz yüze görüşme yaptı. Görüşmeye Makedonya’da bulunan Dr. Cafer Tatlıbal’ın haricindeki diğer milletvekillerinin tamamı katıldı.

Kahramanmaraş’ın AKP’li 5 milletvekili ile biraraya gelen Erdoğan, bu görüşmelerde elde edeceği bulguları aday belirlemede bir kıstas olarak değerlendirecek. Başbakan Erdoğan, vekillere mevcut Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile devam edilip edilmemesi yönündeki kanaatlerini sordu. Erdoğan ayrıca ilçelerdeki durum hakkında da vekillerin tek tek görüşlerini aldı.

AKP’de Kahramanmaraş Belediye Başkan aday adaylığı için şu ana kadar; mevcut başkan Mustafa Poyraz, Fatih Mehmet Erkoç, Sıtkı Güvenç, Atıf Şirikçi, Zeynel Abidin Şerefoğlu, İsmail Şeref Alkış, Enver Çokyiğit, Hanefi Mahçiçek ve Emin Tanın Telbisoğlu başvurularını yapmıştı.

Kahramanmaraş kamuoyu bugün akşam saatlerinde gerçekleştirilmesi beklenen görüşmeden nasıl bir sonuç çıkacağını büyük bir merakla bekliyor.

NE KONUŞULDUĞU MERAK EDİLİYOR

Öte yandan; Başbakan Erdoğan’ın vekiller ile yaptığı görüşmede neler konuşulduğu siyasi kulislerin bir numaralı gündem maddesi haline geldi. İçerde konuşulanları merak edenler ile Ankara arasında yoğun bir telefon trafiği yaşanıyor. Ancak milletvekilleri içerde neler konuşulduğu hakkında detayları değil de genel bilgileri aktarmaya büyük özen gösteriyor.

Kanal 46 İstihbarat Servisi'nin Başkent cephesinden ilk elde ettiği bilgi ve ortaya atılan iddialara göre; Başbakan Erdoğan’a görüş bildiren milletvekillerinin mevcut başkan Poyraz’ın lehinde genelde olumlu kanaat sundukları ve Poyraz olmaması halinde ise kimin aday gösterilmesi yönünde fikir beyan ettikleri öğrenildi.

Milletvekillerinin alternatif olarak gösterdiklerinin arasında; Fatih Mehmet Erkoç, Atıf Şirikçi, Enver Çokyiğit ve Zeynel Abidin Şerefoğlu isimlerinin öne çıktığı ileri sürülüyor.

ERDOĞAN VEKİLLERİ DİNLİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlere ilişkin çalışmalar çerçevesinde bazı illerin milletvekilleriyle bugün öğleden itibaren görüşmeye başladı.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde, 46 ilin belediye başkanlarını belirlemek amacıyla bu illerin AK Parti'li milletvekillerinin görüşlerini sordu.

İstanbul, Kocaeli, Konya, Kayseri ve Antalya büyükşehir belediye başkanlarını AK Parti'den yeniden aday ilan eden Başbakan Erdoğan, aday tespit çalışmalarına yönelik olarak Kurban Bayramı'nda temayül yoklaması yapılan 46 ilin milletvekillerini, iki gün boyunca Genel Merkez'de dinleyecek.

Erdoğan, bugün ilk olarak Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur ve Bolu milletvekillerini, öğleden sonra da Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kilis, Kırşehir ve Kütahya milletvekillerinin görüşlerini alacak. Görüşmelerde, Genel Başkan Yardımcıları Necati Çetinkaya ve Hüseyin Tanrıverdi, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Mustafa Ataş da hazır bulunuyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ın, milletvekillerine, hem mevcut belediye başkanını nasıl bulduğunu hem de alternatif bir isim sorduğu belirtilirken, milletvekillerinin seçim bölgelerindeki ilçe belediye başkanlarıyla ilgili de eğilimlerini aldığı kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın, yarın da Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak milletvekilleriyle görüşmesi bekleniyor. Başbakan Erdoğan ile görüşmeden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplayan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, “Demokratik bir ortamda Başbakan ile konuşuyoruz. Her milletvekiline ortalama 10-15 dakika veriyor. Bizim ilimizinki 40 dakika sürdü. Demokratik ortamda temayül yoklamalarının değerlendirmesini alıyor. Görüşlerimizi soruyor” dedi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2008, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63