'Başbakan yalakalığına soyunanlar hesabını verir'

'Başbakan yalakalığına soyunanlar hesabını verir'

AK PARTİ'de verilen 8 fire partiyi karıştırdı, Faruk Koca'nın bazı isimleri kağıda yazması üzerine Kürşad Tüzmen "Başbakan yalakalığına soyunanlar hesabını verir" açıklamasını yaptı.

Anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur oylamada, paketin 8. maddesinin paketten düşmesinin ardından adı “fireye” çıkan milletvekilleri sert konuştu.

AKP Ankara Milletvekili Faruk Koca’nın bugün gazetelere yansıyan, “Fire verenlerin listesini” tuttuğuna yönelik resimlerini değerlendiren Kürşat Tüzmen, Köksal Toptan ve Vahit Erdem sert tepki gösterdi.

Tüzmen, Meclis’te AKP Grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüzmen, kendisinin adının geçtiği ve AKP Ankara Milletvekili Faruk Koca’nın bugün gazetelere yansıyan, “Parti içinde fire veren milletvekillerinin liste tuttuğu iddia edilen fotoğrafla” ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine, “Eğer o fotoğraf doğruysa bir açıklaması olacaktır. Biz ne yaptığımızı biliyoruz” dedi.

Kimsenin buna hakkı olmadığını vurgulayan Tüzmen, Koca’yı sert sözlerle suçladı. Tüzmen şöyle konuştu:

“Bakıcağız ve göreceğiz. Ama, bize iftira atılması, bu şekilde yönlendirme yapmasına da bakacağız. Bu arkadaşımız o listeyi neye göre yazmış, eğer fotomontaj değilse buna bakacağız. Bunun hesabını soracağız, kendi aramızda değerlendireceğiz. Bu parti kimsenin tapulu malı değil. Bu parti birlik ve beraberlik içinde bugüne kadar geldi. Son zamanlarda bu parti kendi hüviyetini yeni kazanmaya başladı. Kimse böyle yalakalık yapmaya çalışarak, kimseyi karalamasın. Göreceğiz neyin ne olduğunu bakacağız. Henüz arkadaşı görmedim, göreceğiz merak etmeyin. Kimin daha yiğit olduğunu göreceğiz. Biz içerde konuşuruz. Ben tartışırım parti içinde ve siz duymazsınız. Ne karar verilirse de ona uyarız. Orada fire olmaz. Biz ne söylediksek onu yaparız. Başbakan uçurumdan atlarsa, bize yakışan onunla uçuruma atlamaktır. Biz bunu yaparız. Yanlı ve doğrudur. Türk töresinde böyledir, biz böyle gördük böyle yaparız.”

Bu dönemin eskisinden daha önemli olduğunu asıl şimdi parti hüviyetini kazandığını kaydeden Tüzmen, Güneydoğulu milletvekillerini kast ederek sert sözler sarf etti.

-BDP İLE GİZLİ HAREKET EDENLER-

Tüzmen, “Esas bizle hareket edenler mi var, yoksa BDP’lilerle gizli gizli görüşenler mi var? Hareket edenler mi var? Tartışıp göreceğiz. Bu parti de kim nasıl hareket ediyor göreceğiz Hesabını soracağız. Anayasa değişikliği konusunda ben, hukukçu arkadaşlara dedim ki ben anlamam. ‘Ben hukuktan anlamam, eğer yanlış varsa değişiklikte size hesabını sorarım’ dedim. Teklifi hazırlayanlar Burhan Kuzu… dediler ki, ‘merak etme yanlış yok’ bunun üzerine bütün maddelere tam destek. Şimdi bizim desteklemediğimizi göstermeye çalışan yalakalar varsa, onları şimdi göstereceğiz Onların ne hesabı varsa göreceğiz” diye konuştu.

-YAZDIRANLARA BAKMAK LAZIM-

Meclis Eski Başkanı ve AKP Zonguldak Milletvekili Köksal Topdan da, “Kimsenin haddi hakkı değil, yazanlara değil, yazdıranlara bakmak lazım. Grup yönetimi gereğini yapacaktır” dedi.

AKP Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem de, “Herkes kendine göne bir şeyler yapıyor” dedi.

AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut ise sorulan soruları yanıtsız bıraktı.

-YAKIN MARKAJDA-

Grup öncesi gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği ve adı fireye çıkan milletvekilleri parti kurmayları tarafından yakın markaja alındı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek gazetecilerle konuşan Vahit Erdem’i yanına çekerek, gazetecilere, “Bizi rahat bırakın” diyerek sert çıktı. Çiçek’in oldukça gergin olduğu gözlenirken, gazetecileri yanına yaklaştırmadı.

Yine adı fire veren milletvekilleri arasında geçen Sadık Yakut’u ise TBMM İdare Amiri ve Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, Hilmi Güler’i ise Sait Yazıcıoğlu yakın markaja aldı. (ANKA)


Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66