Baykal'dan başörtüsü fetvaları!

Baykal'dan başörtüsü fetvaları!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada güncel konuları yorumladı!

Baykal'ın konuşmasından başlıklar

- Türban tartışmasının geldiği noktanın çok iyi anlaşılması gerek... 8. gün Çankaya imzayı atamadı. Çok acil çok önemli bir konuydu. Gece yarısı imza atan Çankaya'nın derin düşünce içine girmiş olması herhalde bir anlam taşır. Başörtüsü başkadır, türban başkadır.

- Başörtüsü Türkiye'nin bir parçası. Tarihi bir gerçek. Türban yeni bir olay, Anadolu'nun geleneği değil. İthal. "Bir tek saç telini bile kimseye gösteremezsin bağnazlığı" taşıyor. Bu bağnazlık Anadolu'nun başörtüsünde yoktur. Başörtüsü ile türban arasındaki fark bu taassuptur, bu bağnazlıktır. Bu taassubun topluma dayatılıyor olmasıdır.

- Kur'an-ı Kerim'in emri türbandır. Bunun gerçek olmadığı ortaya çıkmıştır. Kur'an'ın türbanı dayatmadığı bu tartışmalar sayesinde ortaya çıktı. Dinin icabı olmayan dayatmaları siyasete taşımak doğru değil.

- Başbakan zaman zaman çıkıyor diyor ki, 'Bu dönem içinde ne değişti?" diyor. Ne değişip değişmediğini Mersin'de ayağına asit atılan kızların ailesine sor. Türkiye'de değişen var mı yok mu?"

- Siz Cumhurbaşkanını birlikte seçeceğiz dediniz, türbanı birlikte çözeceğiz dediniz sonra da biz laikliğin güvencesiyiz diyorsunuz. Laikliğin teminatı sözünde durmayan bu kişiler mi? Laikliğin güvencesi herhangi bir kişi olamaz adı Tayyip Erdoğan olan kişi hiç olamaz.

- Başbakan'ın öfkeli üslubundan sakın rahatsız olmayın. Başbakan kendi kendiyle kavga ediyor. Aynayla kavga ediyor. Gölge boksu yapıyor. Öfkesine de ağzından bal damlamasına da, boş sözlerine de inanmayın. Hiç aldırmayın.

- Nasıl çözülür söyleyelim. Konu (başörtüsü) hiç gündeme getirilmez. Laiklik anlayışı güven veren parti çözer. Konuyu istismar etmeyen parti çözer.

- Bugün Tekel'in özelleştirmesiyle ilgili işçi direncini iki gündür izliyoruz. Karın kışın ortasında buz gibi soğuk sulara maruz bırakılan kişiler orada kendi çıkarları için değil, Türkiye'nin çıkarları için bulunuyorlar.

- Deniz Baykal, Türkiye'de kumar ekonomisinin geliştiğini iddia etti, şans oyunlarından ve bazı tv kanallarında yayınlanan yarışma programlarından örnekler verdi.

samanyoluhaber.com

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2008, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63