Bazı basın-yayın organlarına Ak Parti kongresi yasak!..

Bazı basın-yayın organlarına Ak Parti kongresi yasak!..

Yarın yapılacak AK Parti 4. Olağan Kongresine giriş bazı gazete ve televizyon kanallarına yasaklandı.


Ak Parti 4. Olagan Kongresi bazı gazete ve televizyon kanallarına yasaklandı. Edinilen bilgilere göre Cumhuriyet, Aydınlık, Sözcü, Gözcü, Evrensel, Birgün gazeteleri ile İMC Televizyonu Ankara Büroları’nın başvurularına rağmen kongreye alınmayacakları bildirildi.


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği yayınladıkları bildirilerle yasağı protesto etti.


TGC: İKTİDAR UYGULAMADA TEK SESLİLİK İSTİYOR


“Bu gazetelerde görev yapan gazetecilere AKP genel kurulunu izlemek için giriş kartı verilmemesi ayrımcılıktır. Söylemde çok sesliliği dillendirenlerin, uygulamada tek seslilikten yana olduğunu göstermektedir. Akreditasyon konusu Türkiye'de yıllardır bir sorun olarak gündemdedir. Sorunun çözümünü beklerken yeniden keyfi değerlendirmelerle iptaller yaşanmaktadır. İktidar, yayın politikasından hoşlanmadığı gazetelerin çalışanlarının mesleklerini yapmalarını engellemektedir. Halkın bilgilenme hakkını da yok saymaktadır. TGC olarak bu yanlıştan artık dönülmesinin bekliyoruz.”


TGS: HALKIN HABER ALMA HAKKI ENGELLENMEKTE


“Cumhuriyet, Aydınlık, Sözcü, Gözcü, Evrensel, Birgün gazeteleri ile İMC Televizyonu Ankara Büroları’nın başvurularına rağmen kongreye alınmayacakları bildirilmiş bulunuyor” denilen TGS açıklamasında, AKP hükümetinin icraatlarını eleştiren ve muhalif çizgide yayın yapan gazete ve televizyonlara yönelik yok sayma operasyonu olduğu kaydedildi. Açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:


“AKP’nin sadece kendi politikalarına övgü yapan gazete ve televizyonlara yönelik izin anlayışı, yeni dönem politikalarının da hangi yönde olacağının göstergesidir. Demokrasi ve değişim masallarıyla iktidarını yürüten AKP’nin, kongreyi izlemek isteyen bir çok gazete ve televizyona yönelik bu yok sayıcı, anlayışı basın özgürlüğüne ağır bir saldırıdır. Akreditasyon uygulamaları Anayasa ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde güvence altına alınmış bulunan ‘halkın haber alma hakkını’ engellemektedir. Bu ve benzeri uygulamalar demokrasi kültürüyle bağdaşmayan bir yaklaşımdır ve kabul edilemez. Halkın haber alma hakkına ve her görüşten medyanın haber verme görevine saygı gösterilmesi gerektiğini bir kez daha vurgularken, AKP Büyük Kongresi’ni izlemekten alıkonulan gazetelere yönelik bu ambargonun baskıcı bir yeni dönemin de habercisi olacağı kuşkusunu taşımaktayız.


İliştirilmiş gazeteci modelinin hayata geçirilmesinin de tipik örneği olan bu uygulamayı protesto ediyoruz.” 


.......................................................

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ:Kaynak : //www.gazeteport.com.tr/haber/112660/golge-dusuren-yasak#ixzz27sIHpkWS


(Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2012, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63