Bir seçim iptali de Muş'ta

Bir seçim iptali de Muş'ta

AK Parti'nin 2 oy farkla seçimi kazandığı Muş'un Serinova Beldesi'nde CHP'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, seçimin iptaline karar verdi.


AK Parti'nin 2 oy farkla seçimi kazandığı Muş'un Serinova Beldesi'nde CHP'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, belde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerini iptal etti. Beldede seçimlerin 1 Haziran'da yenilenmesi kararlaştırıldı.


Muş Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Bayar, yaptığı açıklamada, Serinova Beldesi'ndeki seçim sonuçlarına CHP'nin itiraz ettiğini söyledi.


Yapılan itirazı değerlendirdiklerini ve yeni seçimin 1 Haziran'da yapılmasına karar verdiklerini ifade eden Bayar, şöyle konuştu:


"Değerlendirmemizde sandık kurulu başkanının ihmali sonucu, mühürlenmeyen ve bu nedenle geçersiz sayılan 133 oy pusulası var. Belediye başkanlığı seçimlerinde de oy kullanma hakkı olmadığı halde oy kullanan 2 sandık görevlisi var. Bu hususlarda gözetildiğinde, seçim sonucunu etkileyecek mahiyette olduğu anlaşıldı. Bu nedenle Serinova Belde Belediye Başkanlığı ile belediye meclis üyeliği seçimlerinin iptal edilmesine karar verilmiştir."


CHP İl Başkanı İsmail Adanur ise yaptıkları itiraz üzerine Serinova Beldesi'ndeki seçimlerin iptal edildiğini belirterek, beldede görevli olan bir sandık başkanının zarfları mühürlemediğini ifade etti.


Adanur, bu oyların geçersiz sayıldığını bildirerek, "Geçersiz sayıların oyların büyük bölümü CHP'ye ait. Bizde bundan dolayı itiraz ettik. İl Seçim Kurulu itirazımızı değerlendirdi ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Seçimler 1 Haziran'da yeniden yapılacak" dedi.


AK Parti Merkez İlçe Başkanı Muharrem Armağan da İl Seçim Kurulu'nun aldığı kararın ellerine ulaştığını belirterek, "CHP daha önce İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunmuş ve bunun üzerine kurul tarafından tekrar sayım yapılmıştı. O sayımda AK Parti'nin seçimi kazandığına karar verilmişti. CHP bu kez İl Seçim Kurulu'na itiraz etmiş. İl Seçim Kurulu da seçimlerin iptali yönünde karar aldı. Bizde Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itiraz ettik. Oradan gelecek kararı bekliyoruz."


Güroymak'ta seçimler iptal edildi


BDP adayının 32 oy farkla seçimi kazandığı Güroymak ilçesinde AK Parti'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, seçimleri iptal etti. İlçede seçimlerin 1 Haziran'da yenilenmesi kararlaştırıldı.


İl Seçim Kurulu Başkanı Nurullah Bodur, yaptığı açıklamada, 2 sandıkta usulsüzlük olduğunu tespit ettiklerini, bu nedenle seçimin 1 Haziran'da yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi.


İki parti yetkililerinin karara saygı duyduğunu ifade eden Bodur, şöyle konuştu:


"Bir sandıkta yurt dışında olan 2 kişinin oy kullandığını tespit ettik. Ayrıca aynı sandıkta 3 oy da şaibeli çıkınca o sandık bize şüpheli geldi. Çünkü sandıkta sadece BDP'ye oy çıkmıştı. Bu nedenle 'seçmenler baskı altında kalmış olabilir' diye o sandıktan şüphelendik. Başka bir sandıkta ise usulsüzlük vardı. İki partinin yetkilileriyle konuştuk. Vereceğimiz karara saygı duyacaklarını belirttiler. Biz de seçimin 1 Haziran'da yapılmasını kararlaştırdık."
(AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63