"Bu, hükümetin ikiyüzlülüğünü gösterir"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy’un Zonguldak’ta işçi alımında uygulanan pozitif ayrımcılığın Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde bulunan termik santraller ve kömür işletmelerinde uygulanıp uygulanmayacağı yönünde Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in yanıltması istemiyle verdiği soru önergesine cevap geldi.

Bakan Güler’in cevabında ‘termik santrallere işçi alımında merkezi sınav mecburiyeti vardır’ dediğini belirten Paksoy; “Afşin-Elbistan için aynı uygulamanın yapılmaması hükümetin ikiyüzlülüğünü gösterir” dedi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, geçtiğimiz aylarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM Genel Kurulu’na vermiş olduğu yazılı soru önergesiyle 4,1 milyar tonluk rezerv ile Türkiye’nin en büyük linyit kömür rezervine sahip olan ve bu nedenle de ülkenin enerji merkezi konumunda olan Afşin-Elbistan için hükümetin mastır planı olup olmadığını, kamulaştırma sırasında bölge insanın mağduriyetinin giderilmesi yönünde bir çalışmanın yapılıp yapılmadığını, santralin külleri ve zehirli gazlarıyla çevreye vermiş olduğu zararın önlenmesi yönünde ne gibi çalışmaların olduğunu ve Zonguldak’taki taş kömürü havzasına işçi alımı sırasında bölge bölge halkına yönelik yapılan pozitif ayrımcılığın Afşin-Elbistan’da termik santraller ile kömür işletmesinde uygulanıp uygulanmayacağını sormuştu.

Bakan Güler, Paksoy’un bu sorusunu yazılı olarak cevapladı. Bakan Hilmi Güler’in sorusuna çok ilginç bir cevap verdiğini belirten Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, bu cevap hakkında da çok sert açıklamalarda bulundu.

“Van Gölü’nün Mastır Planı Var, Enerji Üretim Sahasının Yok”

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in yazılı olarak vermiş olduğu cevabında Afşin-Elbistan’da herhangi bir mastır planın olmadığı, kamulaştırma mağdurları için herhangi bir çalışma yapılmadığı, iskan konusunda ise EÜAŞ ve iskanla ilgili ve görevli kuruluşlar arasında yapılacak plan doğrultusunda gerekli çalışmanın yapılacağını belirttiğini ifade eden Milletvekili Paksoy, hükümetin vatandaşla dalga geçtiğini söyledi.

Paksoy; “Bir sefer kamulaştırma ücretleri düşük tutularak vatandaş mağdur edildi. İskan konusunda bir çalışma yok ama yapılacakmış. Hepsinden önemlisi bütün bu sorunların kaynağı olan mastır plan yokluğunu Sayın Bakan bizatihi itiraf etmiştir. Van Gölü’nün mastır planı var, Türkiye’nin en önemli enerji üretim sahasının yok. Mastır plan olmadığı için çalışmalar gelişi güzel yapılmaktadır. Vatandaş mağdur edilmektedir” dedi.

“Aynı Uygulamanın Yapılmaması, Hükümetin İki Yüzlülüğünü Gösterir”

Bakan Güler’in bölgede santralin çevreye yaydığı hava kirliliğinin mevzuatta öngörülen yasal sınırların altında olduğu ve bölgede kanser artış hızının Türkiye ortalamasının üzerinde olmadığı yönünde cevap verdiğini belirten Paksoy, Güler’in işçi alımı için pozitif ayrımcılık yapılıp yapılmayacağı sorusuna da ilgiç bir cevap verdiğini söyledi.
Paksoy; “Sayın Bakan Hilmi Güler, cevabında ‘Afşin-Elbistan Termik Santraline alınacak işçiler için merkezi sınav mecburiyeti var’ dedi. Zonguldak Kömür Havzasında bölge insanına merkezi sınav mecburiyeti konulmayarak pozitif ayrımcılık yapılırken, Afşin-Elbistan için aynı uygulamanın yapılmaması hükümetin ikiyüzlülüğünü gösterir” dedi.

“Hemşerilerimizi Kandırdılar”

29 Mart yerel seçim sürecinde AK Parti tarafından termik santrallere 600 işçi alınacağı yönünde vaatte bulunulduğunu ve bu vaadin bölge insanında bölge insanında heyecan ve umut oluşturduğunu söyleyen Milletvekili Mehmet Akif Paksoy; “AKP seçim zamanı halkın oyunu almak için termik santrale işçi alacağını vaat etti. Oyu aldılar. Ancak işçiyi alıp alamayacaklarını hep beraber göreceğiz. Muhtemelen güçleri termik santralde iş yapan özel şirkete yetecek. İktidar gücünü kullanarak bu şirketin alacağı personelin kendileri kanalıyla alınmasını sağlamaya çalışacaklar. Ancak hemşerilerimizi kandırdılar, mağdur ettiler. Bunun hesabı elbet bir gün sorulacak” dedi.

Başaran; “Mastır Planı Yapılmalı”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy’un soru önergesinde değindiği mastır planıyla ilgili olarak EÜAŞ Emekli Genel Müdür Yardımcısı Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Üyesi Makine Mühendisi Muzaffer Başaran da bölgede mastır planının yapılmasının şart olduğunu belirtmişti.

Afşin-Elbistan’ın yerli kaynak bakımından Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Başaran; “Afşin Elbistan Havzası Türkiye’nin en büyük yerli kaynağı olmasına rağmen bir mastır planın olmayışı, ileride büyük sorunlara ve kaynak israfına yol açacaktır. Yatırımcı kuruluşlar yatırımlarını yaparken kömürün varlığını dikkate almadıkları gibi, belediyeler kömür sahalarını iskana açmaktadırlar. O nedenle Afşin-Elbistan’da mastır planı yapılmalıdır” sözleri bölgede acilen mastır planı yapılması gerektiğini vurgulayarak yetkililere seslenmişti. Hasan GÖÇER / ELBİSTAN (Kahramanmaraş) , (DHA)Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2009, 06:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63