Bu insanlık dramına son verin

Bu insanlık dramına son verin

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Hilmioğlu'nun affedilmesi tartışmalarına ilişkin, "Yetkililere sesleniyorum, bu insanlık dramına son verin" dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nu, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunduğu Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde ziyaret etti.


Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdardoğlu, Hilmioğlu'nun Türkiye'nin sayılı bilim insanlarından olduğunu söyledi.


Hilmioğlu'nun ciddi sağlık sorunları bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bir hekim olarak, kendi sorununu bilmesi ayrı bir dram. Sadece kendisi değil, kendisiyle beraber pek çok hükümlünün aynı sorunu, benzer sorunu yaşadığını ifade etti" dedi.


Hazreti Ali'nin "Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözü bulunduğunu, Hilmioğlu'nun yetiştirdiği binlerce öğrencinin insanlara şifa dağıttığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:


"Fatih Hilmioğlu gibi bir insanı hapiste tutmak gerçekten çok acı. Büyük bir dram. Sağlığa ihtiyacı var, huzura ihtiyacı var. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum, bu insanlık dramına son verin. Bu dram Türkiye'nin vicdanını kanatıyor. Doğru değil. Oğlunu kaybetti, hapisteydi. Bu drama bir insanın dayanması mümkün değil. Sadece onun değil. Benzeri bir dramı yaşayan çok sayıda hükümlü var. Özellikle Sayın Başbakana bir çağrıda bulunmak istiyorum. Siyaseti bir tarafa bırakalım. Bir insan hapse girdikten sonra devletin koruması altındadır, devletin güvenliği altındadır. Orada eğer bir kişi adım adım ölüme yollanıyorsa ve öleceğini biliyorsa bunu hapiste tutmak doğru değildir. Sayın Cumhurbaşkanına da sesleniyorum. Yetkiniz var, lütfen yetkinizi kullanın. Eğer kamuda birileri yetkisini kullanmıyorsa onları harekete geçirin. Bu günlük sıcak siyasetin konusu değildir. İşin ucunda bir insanın hayatı var. Öldükten sonra çözüm üretmek hiçbir şekilde kabul edilemez Ölmeden önce önlem almanız gerekir, çözüm üretmeniz gerekir. 'Bu insanlık dramına son verelim' diyorum."


(AA)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 08:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER