Bütçe görüşmelerinde Güvenç konuşma yaptı..

Bütçe görüşmelerinde Güvenç konuşma yaptı..

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekil Dt. Sıtkı Güvenç, bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak bir konuşma yaptı. Güvenç, TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada şunları kaydetti:


'Sayın başkan, değerli milletvekilleri sizleri ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. Merkezi yönetim 2012 yılı bütçe kanun tasarısı maddeleri üzerine söz almış bulunuyorum.


Sayın Ak Parti milletvekilleri dönemimizde yapılan hizmetleri anlattılar. Ben de bahsedilmeyen ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ve bazı sosyal olaylara değineceğim.


Daha önce ağız diş sağlığı hizmetleri devlet hastaneleri içerisinde zemin katlarda çok sayıda diş hekimi az sayıda kırık dökük diş üniteleri, eksik malzemelerle verilirdi, diş hekimleri adeta diş çekmeye mahkûm edilirlerdi. Anestezik madde ve eldiven temininde bile zorluklar yaşanırdı. Sterilizasyonda sıkıntılar olur, diş için dolgu maddesi, protez yapmak için de malzeme bulunmazdı.


Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde ağız diş sağlığı veren ADSM’ler 81 il’e; hatta büyük ilçelere kadar yaygınlaştırıldı, ayrı başhekimlikler olarak hizmet vermeye başladı.


Maddi durumları düzeltildi, malzeme sıkıntıları ortadan kaldırıldı, kadroları güçlendirildi, her hekime poliklinik odası veya diş ünitesi verildi. Panoramik radyografisi tüm çene filmleri çekilmeye başlandı, el aletleri paketlenip, otaklavı ile tam sterilizasyon sağlandı,  sigortalı, Bağkur’lu, yeşilkartlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız dişlerini yaptırmaya başladılar.


Biz de Kahramanmaraş’ta kendi döner sermayemizden binamızı yapıp hizmete açtık. Bu gün birçok il gibi bizim hemşerilerimiz de bu hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Gece nöbetleriyle birlikte 24 saat hizmet vermektedirler, gedik dişli vatandaş kalmaması için çalışmaktadırlar.


Sayın başkan değerli milletvekilleri; Ak Parti döneminde birçok hizmet yapılmıştır, ancak yapılan en hayırlı hizmet sosyal alanlarda olmuştur.


 “ Hafızai beşer nisyan ile maluldur” diye bir söz var. Bu bağlamda, kendimiz için bazı şeyleri hatırlamakta fayda vardır diye düşünüyorum. Hep birlikte birçok sıkıntılar yaşadık, bunların büyük bir kısmı değişik partilerdeki sayın vekiller tarafından da dile getirildi, darbe dönemleri yaşadık, bu ülkede başbakanlar asıldı, ara dönemler, post modern darbeler gördük, andıçlar, e-muhtıralar yayınlandı. Bir devlet adamımız “devlet gerektiğinde rutinin dışına çıkar.” dedi. Devlet rutinin dışına çıkarsa, ne kadar çıkardı, çıkarsa ne yapardı,12 eylül darbesinin mimarı “darbeye karar verdik bir yıl olgunlaşmasını bekledik.” dedi.


Beklerken  ne yaptı? Yoksa ateşe odun mu attı? Binlerce faili meçhul cinayetler işlendi. Gençlerimiz aynı mihraklar tarafından bir birlerine düşürüldü, Alevi Sünni, Kürt, Türk çatışmaları çıkarılmaya çalışıldı. Gizli eller Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta oyunlar tezgâhladı, balans ayarları yapıldı. Bu ülkede asla Alevinin Sünniyle, Türkün Kürtle hiçbir problemi yoktur, olanlar darbe ve ara dönem özlemi içerisinde olanların tezgâhıdır.


Bunlar tarafından sivil siyaset alanı daraltıldı. Sivil iktidarlar güneydoğu sorunuyla ilgili politika geliştirdiklerinde, olaylar çıkarılıp partileri darbe veya parti kapatılma tehdidiyle karşılaştılar, “üniversite kazanan başörtülü kızlarımız üniversite okusunlar, katsayı problemini düzeltelim” dediğinde yine darbe veya yargının parti kapatma tehdidiyle karşılaşıldı.


Bence Ak Parti iktidarının yaptığı en hayırlı hizmet askeri ve yargı vesayetini kırması olmuştur.


Militan yargıçların yerini demokrat yargıçlar,


Militan rektörlerin yerini demokrat rektörler,


Darbeci komutanların yerini de demokrat komutanlar almıştır.


Bu, Ak Parti’nin diklenmeden dik duruşu ile olmuştur.


Şimdi hep birlikte “bu kazanımlarımızı kurumsallaştırmamız, ara dönemlere, darbelere meydan vermeyecek, hiçbir etnik kimliği ve  inanç sahibini başka bir etnik yapının ve inanç sahibinin inisiyatifine bırakmayan, temel insan haklarının ve özgürlüklerin teminat altına alındığı  ileri demokrasi için anayasa yapalım” der saygılar sunarım.  Bütçeye ‘evet’ diyoruz.'


                   


 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2011, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63