CHP, 4 yıllık reform hükümeti istiyor!

CHP, 4 yıllık reform hükümeti istiyor!

CHP Merkez Yönetim Kurulu, koalisyon görüşmeleri için Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdi. Kurulacak hükümetin, ‘4 yıllık reform odaklı' olması gerektiğini belirten parti yönetimi, ‘zorunlu din dersi ve imam hatipler' konusunda da ısrarcı olmama kararı aldı.


Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün 4 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından dün partinin yetkili organı CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK)'nu topladı. Parti yönetimi, reform odaklı, yüksek profilli ve geniş tabanlı bir hükümet için Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdi.  AKP'nin ‘eğitim sistemi ve din dersi' konularındaki CHP politikalarını gerekçe göstererek masadan kalkabileceğini düşünen anamuhalefet, yeni bir strateji belirledi.


Kılıçdaroğlu, bu plana karşı yarınki görüşmede, “Eğitim sistemi konusunda 1+8+4 konusunda ısrarcı değiliz, 1+5+3+4 de olabilir. Seçmeli din dersi istiyoruz ama bu konu anayasada yer alan bir düzenleme. Koalisyon pazarlığında değil, anayasa değişikliğinde gündeme gelmeli.” diyecek.


Önceki günkü görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre iki lider terörün artması konusundaki endişeleri dile getirildi. Buradan hareketle her iki lider de güvenlik sorunlarının ve ekonomideki risklerin ortadan kalkması için Türkiye'nin bir an önce güçlü bir siyasi yönetim yapısına kavuşması gerektiğini belirtti. Davutoğlu, toplumu ve piyasaları rahatlatıp acil sorunlara çare bulduktan sonra ülkeyi seçime götürecek güçlü bir koalisyon hükümeti kurulabileceği görüşünde olduklarını belirtti. Kılıçdaroğlu ise güçlü bir hükümetin, Türkiye'nin kronikleşmiş büyük sorunlarını çözme şansı da olacağını anlattı ve ülkeyi her anlamda restore edecek bir süreci hedefleyen 4 yıllık hükümet kurulması gerektiğini ifade etti.


ÜLKEYİ MACERAYA SÜRÜKLEYEN, FATURASINI ÖDER


CHP'nin dünkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, AKP'nin bu güne kadar ‘koalisyonu ister' tavırda görüşmeleri sürdürdüğünü ancak Saray'ın ısrarı doğrultusunda son dakikada da olsa masadan kalkacağı, bu yüzden şu anda masadan kalkma gerekçelerini oluşturmaya çalıştığı belirtildi. Kılıçdaroğlu, kurmaylarına yaptığı değerlendirmede, parti olarak seçim sonrasında sergiledikleri net ve yapıcı tutumla AKP'nin masadan kalkmasını zorlaştırdıklarını belirterek, “Türkiye'nin bu hassas dönemi ve ciddi sorunları aşması için güçlü ve geniş yapılı bir hükümete ihtiyacı var. Temel ortak paydalarda buluşup ülkenin önemli sorunlarını çözmek varken, erken seçimde ısrar edip ülkeyi yeni bir maceraya sürükleyenler, bunun faturasını öder.” değerlendirmesi yaptı. Alınan bilgilere göre, MYK'da AKP'nin masadan kalkmak için ortaya koyacağı olası gerekçeler üzerinde tartışıldı ve bu gerekçeleri çürütmek için sergilenecek söylem ele alındı.


Yandaş medya, masadan kalkmanın gerekçesini oluşturuyor


CHP kaynaklarına göre, AKP'nin masadan kalkma gerekçesi olarak kamuoyuna sunacağı konular imam hatip ve mecburi din dersi meselesi. Dün, AKP'ye yakın bazı yazarların “Koalisyon neden olamaz?” sorusuna verdikleri cevapta bu iki konunun ağırlık kazanması, masadan kalkma bahaneleri üzerinde AKP içinde çalışma yapıldığı şeklinde yorumlandı. Buna göre, CHP'nin seçim beyannamesinde öngördüğü 1+8+4 şeklindeki eğitim sistemi, AKP tarafından “CHP imam hatiplere karşı” şeklinde anlatılacak ve masadan kalkma gerekçesi olarak kullanılacak. CHP'nin “Din dersleri seçmeli olacak.” vaadi de, yine iktidar partisi tarafından “CHP din derslerine karşı, bu nedenle koalisyon yapamayız” denerek, masadan kalkmaya gerekçe yapılacak.


İmam Hatip için yeni strateji


CHP yönetimi ise muhatabının bu tezleri işleyerek, “Masadan haklı gerekçelerle kalktı.” algısına engel olmak için, iki konuda da yeni strateji belirledi. Bu çerçevede, “CHP imam hatipleri asla kapatmayacak, zaten bu okulları CHP açtı.” söylemi sürdürülecek. Ayrıca eğitim sisteminin imam hatiplerin orta kısımlarının da olacağı şekilde 1+5+3+4 şeklinde de olabileceği belirtilecek. CHP, din dersi konusunun ise Anayasa'da düzenlendiğine dikkat çekecek ve kamuoyuna, “Din dersinin seçmeli mi zorunlu mu olacağı, koalisyon pazarlıklarında değil yeni anayasa tartışmaları sırasında gündeme gelmeli. Gerekirse bu konu referanduma gitmeli.” mesajını verecek.


Kritik görüşme yarın


Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki kritik görüşmenin günü belli oldu. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, yarın saat 14.00'te istikşafi görüşmelerin yapıldığı Ankara Palas Devlet Konukevi'nde yeniden bir araya gelecek. Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu, görev süresi sona erecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e Erdoğan tarafından Devlet Şeref Madalyası tevcih töreninde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı. Davutoğlu, yarın CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yapacağı koalisyon görüşmeleri için, “Perşembe günü tarihi bir açıklama yapılacak diye beklememek lazım.” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, ihtiyaç hasıl olması durumunda MHP ile de görüşebileceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63