CHP çiftçilerin yüzünü güldürecek!

CHP çiftçilerin yüzünü güldürecek!

CHP, çiftçilerin, emek verip çalıştıkları sürelere ilişkin sosyal güvenlik haklarından, borçlanma yoluyla yükümlülüklerini yerine getirerek yararlanabilmeleri için teklif verdi.


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.


TEKLİFİN GEREKÇESİ


Teklifin gerekçesinde, çoğu üreticinin kanuni zorunluluk olmasına rağmen, gelirinin düşük olması gibi nedenlerden dolayısı Tarım Bağ-Kur tescil işlemlerini zamanında yaptıramamış durumda olduğuna dikkat çekilerek, "Özellikle 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında ise, tarım sektöründe kendi adına çalışmış olanların geriye dönük olarak SGK'ya borçlanmaları ve emekli olabilmeleri büyük oranda zorlaşmıştır. Bir diğer önemli sorun da, geriye dönük sigorta borçlanmalarında hangi kayıtların esas alınacağına ilişkin net bir kanuni düzenlemenin yürürlükte olmayışıdır" denildi.


Gerekçede; bir yandan çiftçilerin, emek verip çalıştıkları sürelere ilişkin sosyal güvenlik haklarından, borçlanma yoluyla yükümlülüklerini yerine getirerek yararlanabilmeleri; diğer yandan da, hangi kayıtların geriye dönük tarımsal Bağ-Kur / SGK borçlanmalarında esas alınacağının netleştirilmesi amacıyla bu teklifin hazırlandığı belirtildi.


TEKLİF NE GETİRİYOR


Teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun "Sigortalıların borçlanabileceği süreler" başlıklı 41'inci maddesinde değişiklik öngörüyor.


Teklife göre; valilik, kaymakamlık, özel idare, belediye, muhtarlık ve nüfus idareleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının, kanunla kurulu meslek kuruluşlarının, tarım satış kooperatifleri ve birliklerinin, tarım kredi kooperatifleri ve birliklerinin, pancar ekicileri kooperatifleri ile birliği (Pankobirlik), Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi, tarım kesimine yönelik faaliyette bulunmuş ve bulunmakta olan milli bankalar ile ziraat odalarının kayıtlarına göre tarımsal faaliyette bulunmuş olanların; sigorta tescili kapsamı dışında kalmış olan çalışma süreleri, borçlandırılan süreleri sigortalılıklarına sayılacak.


Borçlanılan süreler, uzun vadeli sigorta ve genel sağlık sigortası bakımından; borçlananlar, sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.


(ANKA)

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63