CHP'li 55 vekil Kılıçdaroğlu'nu destekliyor!

CHP'li 55 vekil Kılıçdaroğlu'nu destekliyor!

CHP'li milletvekilleri yaptıkları ortak açıklamayla Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdiklerini duyurdu. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen Ankara Milletvekili Tekin Bingöl destek metnini okurken, destek veren milletvekillerinin isimlerini de tek tek saydı.

Kılıçdaroğlu'nun parti genel merkezinde yaptığı adaylık açıklamasının ardından Ankara'da bulunan CHP milletvekilleri, TBMM'de bir araya geldi. Ankara dışındaki milletvekillerine de telefonla ulaşılırken, Kılıçdaroğlu'nu destekleyen milletvekilleri Meclis'te yaptıkları ortak açıklama ile desteklerini kamuoyuna duyurdular. Ortak açıklama, Kılıçdaroğlu'na destek veren CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen Ankara Milletvekili Tekin Bingöl tarafından okundu. Bingöl, Deniz Baykal'ın maruz kaldığı çirkin saldırının ardından Baykal'ın saygın bir davranış sergileyerek, Genel Başkanlık görevinden istifa ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Genel başkanımız Sayın Deniz Baykal'ın maruz kaldığı çirkin saldırının ardından genel başkanımız saygın bir davranış sergileyerek genel başkanlık görevinden istifa etmişti. Gerek istifa açıklamaları, gerekse istifasından sonraki günlerde yaptığı açıklamalar, CHP'de yeni bir dönemin başlatılması gerektiği ve kendisinin de aday olmayacağı yönünde olmuştur. CHP'liler olarak yıllardır birlikte siyaset yaptığımız ülkemize ve partimize önemli hizmetleri olan ve istifa ederek onurlu bir davranış sergileyen Genel başkanımızı sahiplenmemiz son derece doğaldır. Bu yaşananlar partimizin ve genel başkanımızın bugüne kadar uğradığı ve bundan sonra da uğrayabileceği haksızlıklara ve saldırılara karşı CHP'lilerin nasıl kenetlendiklerinin bir göstergesidir. Sayın Genel Başkanımızın istifasından sonraki günlerde kamuoyunda; hafta sonu yapılacak olan kurultayda Genel Başkan adaylığı ile ilgili değişik isimler gündeme gelmiştir.

Memnuniyetle görülmüştür ki CHP'de genel başkanlık yapabilecek çok değerli siyasetçiler vardır. Bu da hiç kuşkusuz CHP'nin siyasi zenginliğinin göstergesidir. Bu süreçte kamuoyunda bu konuda çokça değerlendirmeler yapılmış hatta yazılı ve görsel medyada yoğun katılımlı anketler ilgiyle takip edilmiştir. Bu süreçte sıklıkla konuşulan isimlerden birisi de Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmuş ve ilk günden itibaren kamuoyunda Kılıçdaroğlu ile ilgili çok olumlu bir yaklaşım sergilenmiştir. Ve nihayet bugün Sayın Kılıçdaroğlu kendi özgür iradesiyle ve büyük bir kararlılıkla toplumun her kesiminden gelen talepleri dikkate alarak Genel başkan adaylığını açıklamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasından hemen sonra Ankara'da bulunan milletvekilleri olarak ve Ankara dışında bulunanlara telefonla ulaşarak bir araya gelip bu gelişmeyi değerlendirmiş bulunuyoruz. Sonuçta adlarını açıklayacağım milletvekilleri olarak Genel Başkan adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklediğimizi açıklıyor, bu tavrımızla genel başkanımız sayın Deniz Baykal'ın yeni bir dönemin başlatılması isteğini de yerine getirmiş oluyoruz."

-DESTEK VEREN MİLLETVEKİLLERİ-

Ortak açıklamada ismi yer alan milletvekilleri ise şöyle:

Güldal Mumcu (İzmir), Tekin Bingöl (Ankara), Ali Koçal(Zonguldak), Hüseyin Ünsal (Amasya), Akif Ekici (Gaziantep), Gürol Ergin (Muğla), Ahmet Küçük (Çanakkale), Yaşar Tüzün (Bilecik), Kemal Demirel (Bursa), Bayram Meral (İstanbul), Fatih Atay (Aydın), Erol Tınastepe (Erzinca), Abdürrezzak Erten (İzmir), Oğuz Oyan (İzmir), Haluk Koç (Samsun), Ensar Öğüt (Ardahan), Halil Ünlütepe (Afyon), Gökhan Durgun (Hatay), Murat Sönmez (Eskişehir), Eşref Karaibrahim (Giresun), Orhan Ziya Diren (Tokat), Abdullah Özer (Bursa), Sacit Yıldız (İstanbul), Hulusi Güvel (Adana), Birgen Keleş (İstanbul), Şevket Köse (Adıyaman), Durdu Özbolat (Kahramanmaraş), Mevlüt Aslanoğlu (Malatya), Vahap Seçer (Mersin), Osman Coşkunoğlu (Uşak), Ali Rıza Ertemür (Denizli), Yaşar Ağyüz (Gaziantep), İsa Gök (Mersin), Ali Arslan (Muğla), Malik Ecder Özdemir (Sivas), Tansel Barış (Kırklareli), Rahmi Güner (Ordu), Turgut Dibek (Kırklareli), Bilgin Paçarız (Edirne), Şahin Mengü (Manisa), Şinasi Öktem (İstanbul), Ali Oksal (Mersin), Muharrem İnce (Yalova), Rasim Çakır (Edirne), Engin Altay (Sinop), Metin Arifağaoğlu (Artvin), Gaye Erbatur (Adana), Mevlüt Coşkuner (Isparta), Atilla Kart (Konya), Akif Hamzaçebi (Trabzon), Çetin Soysal (İstanbul), Abdülaziz Yazar (Hatay), Derviş Günday (Çorum), Ali Topuz (İstanbul), Necla Arat (İstanbul), Önder Sav (Ankara). (ANKA)

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66