CHP'li Özbolat'tan Başbakan Erdoğan'a "Özür" çağrısı!

CHP'li Özbolat'tan Başbakan Erdoğan'a

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Dersim katliamıyla ilgili bir Başbakan olarak özür dilediniz, onun gereği yerine getirildi mi, getirilmedi henüz daha ortada yok ama Maraş katliamı hepimizin yaşadığı, bildiği bir dönemdedir. Bu olaylardan dolayı hayatını kaybedenler, yaralananlar, kenti terk etmek zorunda kalanlardan da özür dilemeniz gerekiyor" çağrısı yaptı.


CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, TBMM'de, "Maraş olaylarının yıldönümü" konulu bir basın toplantısı düzenledi. Sözlerine, "Tarihimizin en karanlık en vahşet olaylarının yıldönümünde bir aradayız" diyerek başlayan Özbolat, şöyle dedi:


"Bundan 33 yıl önce Kahramanmaraş'ta yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, binlercesinin de yaralandığı ve Alevi nüfusunun yüzde 80-90'ının terk ettiği bir Kahramanmaraş. Benim de o dönem orada olduğum ve bu olayları yaşadığım dikkate alınırsa milletvekili duyarlılığı içinde değil, bir vatandaş olarak o katliamın planlayıcılarının asla ve asla hafızlardan çıkmayacak olan o görüntülerin bir kez daha kamuoyunun vicdanına sunulmasında fayda var. Aradan 33 yıl geçti, bu işi planlayanlar hala ortada yok."


"1 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARI DUVARLARA ÇİVİLEDİLER"


O dönemde evlere çarpı işareti konulduğunu ifade eden Özbolat, şöyle dedi:


"Çarpı işareti konulan evin içerisindeki 1 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki yaşlı nineye kadar satırlarla, sopalarla, akla mantığa sığmayacak ölüm yöntemleriyle katledilmişlerdir. 8 yaşındaki bir kız çocuğunu bacaklarından tutarak ayırıp öldürenler, 1 yaşındaki çocukları duvarlara çivileyenler, 70 yaşındaki bir ninemizin gözlerini tornavidayla oyanlar, hamile kadınlarımızın bıçaklarla karnını deşenler, insanları canlı canlı üzerlerine benzin dökerek yakmalar, aşağı yukarı 30'un üzerinde öldürme şekli gördük biz. Bunlar bir yerden komut almışlardı komut aldıkları yerin neresi olduğu ile ilgili işaretler var."


"BU İŞİ PLANLAYANLAR BİZZAT DEVLETİN GÖREVLİLERİ"


Söz konusu olaylara ilişkin bir belgesel hazırlandığını ifade eden Özbolat, "Bu belgesi hazırlarken de gördük ki bu işi planlayanlar bizzat devletin görevlileridir. Bunlar sanıyorum birçoğu hayatta yaşıyor."


Özbolat, basın toplantısında da "Buradaki tabloyu unutmak mümkün değil" diyerek bazı fotoğraflar gösterdi.


BAŞBAKAN'A "ÖZÜR" ÇAĞRISI YAPTI


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Özbolat, şu çağrıyı yaptı:


"Bugünlerde hepimiz geçmişimizdeki yaşadığımız olumsuz birtakım olaylardan dolayı çıkıp özür diliyoruz. Buradan Sayın Başbakan'a seslenmek istiyorum. Dersim katliamıyla ilgili bir Başbakan olarak özür dilediniz, onun gereği yerine getirildi mi, getirilmedi henüz daha ortada yok, ama Maraş katliamı hepimizin yaşadığı bildiği bir dönemdedir. Bu olaylardan dolayı hayatını kaybedenler, yaralananlar, kenti terk etmek zorunda kalanlardan da özür dilemeniz gerekiyor."


 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2011, 13:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
coskun cesur
coskun cesur - 10 yıl Önce

Şehrin çocukları okula gidemez olmuştu,çocuk çoluk okullarda kim varsa kız erkek alıp cenazeye götürmeye ne hakkınız vardı.? asıl provakatör sizsiniz,doğup büyüdüğünüz şehirde halk partisi iktidara gelince şımardınız,bizlere hayat hakkı tanımadınız,halkı galeyana getirdiniz. utanmadan hala halkı ayrıştırıyorsun,hiç çivili ceset resmi gördünmü sen hayatında yalancı adam.!

SIRADAKİ HABER

banner66

banner63