CHP'li vekilden Bahçeli'yi kızdıracak MHP raporu!

CHP'li vekilden Bahçeli'yi kızdıracak MHP raporu!

Referandumdan sonra yapılan MHP tabanındaki 'Evet' kaydığı şeklindeki analizleri kendi ilindeli somut rakamlarla ortaya koydu.

Referandumdan sonra MHP'nin linç edilmeye çalışıldığını savunan parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "en çok kaybeden parti" etiketinin MHP'ye haksızlık olduğunu belirterek, "Yapılan değerlendirmeler bilimsel gözükmüyor. Buradan çağrım olacaktır: YSK’nın çok kısa bir sürede referandumda ‘evet’ veya ‘hayır’ tercihine yönelik bir sonucu elde edebilmek için köy ve mahalle esasına göre sonuçların paylaşılması… Bunu önceki herhangi bir seçimde bir karşılaştırma yaparak hangi siyasi partinin köy ve mahallede oylarında ne kadar bir kayıp olmuştur görmek mümkündür." demişti.

MARAŞ'TAKİ AYRINTILI RAPOR

Bahçeli'nin bu çağrısını YSK henüz yerine getirmedi ama CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'un Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğu ayrıntılı sandık raporu Akşam gazetesinde yayınlandı.

Rapor, MHP'nin referandumda neler kaybettiğini ortaya kokuyur.

Durdu Özpolat raporunda, referandumdan sonra yapılan MHP tabanındaki 'Evet' kaydığı şeklindeki analizleri kendi ilindeli somut rakamlarla belgeledi.

MAHALLE MAHALLE KÖY KÖY OYLAR

Referandumda 'Hayır' oyları yüzde 21 seviyesinde kalan kentte, MHP'nin oylarındaki erime, merkezdeki köy, kasaba ve mahallelerde çıkan 'hayır' oylarının 2009 seçimleriyle karşılaştırılması yapılarak ortaya konuldu.

Raporda bu çerçevede en çarpıcı rakamlar şöyle verildi:

GENCE, KADINA, SAĞA AÇILIM:

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, il örgütü ile koordineli bir şekilde ve 90 sayfalık bir rapor hazırladı. '2011 Seçimlerine Doğru Kahramanmaraş Değerlendirmesi' başlığını taşıyan raporda, hem son 12 Eylül referandumu oy oranları hem de 1980 sonrası tüm yerel-genel seçim sonuçları irdelendi. AKP'nin ilde 35 yaş altı genç kesimden ve kadınlardan büyük oranda oy aldığını tespit eden Özbolat, 'CHP hem gençlere hem kadınlara yönelmeli, ama aynı zamanda ilimizde zayıflayan merkez sağı da kucaklayacak politikalar geliştirmeli. Bunu yapabilirsek ikinci bir milletvekili çıkarma şansımız da vardır' tespitini yaptı.

NEDEN BAŞARILI OLAMADIK?

Raporda, CHP'nin çok da başarılı olamadığı 'sandık bazlı örgütlenme' modeline katkı olacak kimi teknik öneriler de yer alırken, 1980 sonrasında solda başarıya ulaşılamaması şu gerekçelere bağlandı:

- Sol yelpazedeki partilerin ideoloji ve programına ilişkin sorunlar

- Örgütsel yapı ve liderliğe ilişkin sorunlar,

- Solun doğal tabanı kapsamında olan toplumsal kesimlere yeterince ulaşılamamasının getirdiği sorunlar

- Politika ve çözüm önerilerimizin halkın anlayacağı bir dille anlatılamaması

- Yıllar boyunca Doğu ve Güneydoğu sorununa ilgisiz kalınması, bölgenin adeta yok sayılması. (Kaynak: Vatan)


Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 07:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 10 yıl Önce

Sayın durdu özpolat maraş iliyle ilgili rapor hazırlamış yerel seçimlerdeki oy oranları ile refarendumdaki oy oranlarını karşılaştırmış vay be dedirtecek oranlar. MHP nin maraş ilindeki bu hezimet oranlara mutlaka birileri çıkıp açıklamalı bu hüsranı.öyle ahkam kesmekle olmuyor. Ankara görmüyormu acaba bu hezimeti. Bu haber bence yanlış kardeşim. Hele birde milletvekili akif paksoy ve İl başkanı mustafa bastırmacı açıklamalı oy oranlarını.

alperen
alperen - 10 yıl Önce

fatih heralde sen referandumda evt oyu kullandın sen ve senın gibi olanlar bu teşkilata zarar veriyor siz ancak internet köşelerinde ahkam kesersiniz ve birilerine hizmet edersiniz güzel kardeşim teşkilat her geçen gün güç kazanıyor birileri bu güçten rahatsiz galiba internette boş lafları bırakın oldumu

fatih
fatih - 10 yıl Önce

bak sana bir nasreddin hoca hikayesi anlatayım. RÜZGARIN ATTIĞI ADAM: Hoca bir gün boş bir bostana dalar yolar temizler bostanda ne varsa marullar patlıcanlar salatalar. Doldurur bir çuvala tıka basa tam yükü yüklenecekken Çam yarması bir adam peyda olur herif der ne arıyorsun burada hoca bir düşünür ve cevabı bulur Der ki: -Dün bir rüzgar çıkmıştı ya o attı beni buraya -Demek seni buraya atan rüzgar peki ya bu patlıcanlar marullar onları da hep rüzgarmı kopardı -Evet biraz fazlaca esiyordu beni öteye beriye savurdu neye uğradığımı bilemedim bari şunlara tutunayımm dedim neye tutundum sa elimde kaldı. Bunun üzerine bostancı kızar: -Peki çuvala koyan da mı rüzgar söyle kim doldurdu çuvala bunu? Hoca tatlı tatlı kaşır burnunu sonra döner der ki: -ilahioğlum işte ben de onu düşünüyorum ya...... Alperen efendi sende maraş merkezde yüzde 10 genelde yüzde 21 hayır oyunun çıkması herhalde ankaradakilerin hatası degil değilmi. Evet oylarını mutlaka çuvallara rüzgar doldurmuştur. Sendemi evet oyu kullandın diyeceğine hatalar nerde onu sorgula. Bak demedi deme alperen bu gidişle MHP bu memlekette 1 milletvekili bile çıkaramaz. Allah ömür verirse sende görürsün bende. saygılar

SIRADAKİ HABER

banner63