'CHP sokakta operasyon mu yapmak istiyor?'

'CHP sokakta operasyon mu yapmak istiyor?'

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin, "Sandıkta iktidar bulamayanlar sokakta iktidar aramaya başladılar" dedi.


Ünal, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığınca Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Divan Kurulu Toplantısı"nda, Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara ve İstanbul'daki ev ve ofisine eş zamanlı saldırı girişiminde bunulduğunu belirtti.


Bu olaylar sırasında CNN ve BBC'nin hazır beklediğini aktaran Ünal, şunları kaydetti:


"O basma görüntülerini dünyaya servis edeceklerdi. Bu işten kim zarar görecekti? Türkiye demokrasisi, Türkiye siyaseti, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi ve itibarı zarar görmeyecek miydi? Peki CHP çıkıp bu ülkenin Başbakanının evine ve ofisine yapılan saldırıyı kınadı mı arkadaşlar? Bunu neden yapması gerekiyordu. Demokrasiye saygı duyduğu için yapması gerekiyordu. Siyaset kurumuna saygı duyduğu için yapması gerekiyordu. Ama sandıkta iktidar bulamayanlar sokakta iktidar aramaya başladılar."


"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Hükümeti yıkacağız', CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler 2 ay önce 'Saldırıya geçiyoruz' açıklaması yaptı mı? diye soran Ünal, "Geçmişte orduyu göreve çağıran, yargı üzerinden operasyon yapan CHP'nin şimdi de sokakta operasyon mu yapmak istiyor" diye konuştu. 


Lice'deki karakol yapımı gerginliği


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan gerginliğe değinen Ünal, "O bölgede yoğun şekilde uyuşturucu mücadelesi yapılıyor. Dolayısıyla bu mücadeleden rahatsız olan bir grup insan var. Onarımı yapılan karakola 'buraya karakol yapılmasını istemiyoruz' diyen bir grup insan saldırdı. O arbede de malesef bir vatandaşımızı kaybettik" diye konuştu


CHP'ye yakın gazete ve televizyonun halkı isyana teşvik ettiğini ileri süren Ünal, şöyle devam etti: 


"Çözüm sürecini ve Kürtleri aşağılayan bir anlayış şimdi 'Dayan Lice, çözüm süreci sona erdi' diye sevinç çığlıkları attı. Bütün dünyada bu tür olaylar olduğunda siyaset meşru hükümetin yanında yer alır. Bu bir demokrasi krizidir, bu aşılana kadar devletin ve hükümetin yanında yer alır. Hükümet eleştirilecekse olaylar bittikten sonra eleştiri yapılır." 


Ünal, meşru zeminde ve hukuk düzeninde siyaset yapılmasını beklediklerini söyledi.


Gezi Parkı eylemlerinden sonra neden miting yaptıklarını açıklayan Ünal, "Biz mitingleri demokratik ülkede siyasi tepki nasıl verilir onu göstermek için yaptık. Demokratik bir ülkede çıkarsın mitingini yaparsın, siyasi tepkini verirsin, kırmadan dökmeden de evine gidersin. Hükümet mesajını almazsa sandıkta verirsin. Eğer 'demokrasi' diyorsanız demokrasi böyledir" dedi.


"Moral bozukluğuna gerek yok"


TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam ise Türkiye'de özellikle birkaç ay içerisinde milyarlık havaalanları ve ihalelerin yapıldığını anımsattı. Bu projelerin hayata geçirilmesininin bazılarını büyük bir kıskançlık havasına soktuğunu anlatan Sağlam, "Bütün dünya ajansları olaylardan 15 gün önce Türkiye'ye muhabir göndermişler, kanallar kiralamışlar, birtakım hazırlıklar yapılmış" ifadelerini kullandı. 


Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin Melis'te komisyon kurulacağını hatırlatan Sağlam, bütün bunların araştırıldıktan sonra dünya kamuoyuna açıklanacağını dile getirdi.


Türkiye'nin yaşadığı sorunları atlacağını ifade eden Sağlam, sözlerini şöyle tamamladı:


"Bütün bunları düşündüğümüz zaman bizim daha da birlik beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Siyaseten ve ekonomik bakımdan dünyanın 10 büyük arasına girme mücadelemizi baltalamaya çalışılıyor. Bunu böyle anlayıp böyle anlatmamız gerekiyor. Şu anda hiç bir şekilde moral bozukluğuna gerek yok. Türkiye bunu atlatacaktır." AA

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2013, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67