"Çözüm istiyoruz diyenler bize oy versinler"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Kaç yüz bin evladımızı yitirmemiz lazım, demokrasiyle bu işi çözelim demek için. Bu noktaya gelmek için ne kadar kayıp gerekiyor. ‘Ben şiddet istiyorum' diyen bize oy vermesin, biz şiddet istemiyoruz, barış içerisinde çözüm istiyoruz diyenler bize oy versinler." diye konuştu.


Bugün TV'de canlı yayında soruları cevaplayan Demirtaş şunları söyledi:


NE PKK NE DE PARTİ BAYRAĞI

“Partimiz Türkiye toplumunun hiçbir toplumsal gerçeklerini inkar ederek siyaset yapmıyor. Bütün değerler Türkiye'nin ortak değeri olarak kabul edilecekse hiçbir şeyi dışlayamazsınız. Bayrak mevzusu çok tartışılıyor. Sarı, kırmızı, yeşil Kürtlerin yüzlerce yıldır kullandıkları renklerdir. Ne PKK bayrağıdır, ne parti bayrağıdır. Bir ülkenin cumhurbaşkanı o renklere paçavra diyecek bu bir hassasiyet, bu konuşulmayacak. Öte taraftan Türk bayrağını ortak değer olarak kabul etmedin diye hakaret yağdıracaksın.

ARIZAYI BİZ ÇIKARMIYORUZ

Bayrağın iki anlamı var. Birincisi bayrak bütün kirlikleri, hırsızlıkları, tetikçiliği örtmenin aracı olarak kullanılıyor. Her türlü ret ve inkarın aracı olarak kullanılıyor. Bir de devletin sembolüdür. Etnik kökeni, ırkı, milliyeti temsil etmez. Türk bayrağı, kendini Türk olarak hissetmeyen herkes için bir biat etme aracı olarak kullanıldı. 12 Eylül'de bir işkence aleti olarak kullanıldı. Parti binamız yakıldı, Türk bayrağı asıldı. Bizden hangisine saygı göstermemiz bekleniyor. Kirlilikleri örtmenin aracı olarak kullanılana mı, Türkiye'nin, devletin sembolü olan Türk bayrağına mı? (Türkiye'nin sembolü olan) Bunda hiçbir sorun yok. Burada ki arızayı biz çıkarmıyoruz. Bayrağa bu anlamları yükleyenler çıkarıyor.

HODRİ MEYDAN DEMESİ LAZIM

Bütün toplum bir karartma ile karşı karşıya. Yandaş bir medya grubu var, istediklerini çalıp söylüyorlar. Yalan gırla gidiyor. Tek taraflı bir bilgi bombardımanına tabi tutulmak isteniyor toplum. Ama sosyal medya var. Toplum, bir şekilde gerçekleri duymak isteyen bunları alabiliyor. 7 kanalın bir yayın platformundan hukuksuz bir şekilde çıkarılması, gazete binalarına saldırı, gazetecilere saldırı bunların hepsi iktidarın yıpranmış olduğu gerçeğini toplumdan saklaması olarak görülüyor. Kanalları engellemek yayınları yasaklamak yerine hodri meydan demesi lazım. Canlı yayında tartışalım demesi lazım. Biz olsaydık bunu söylerdik. Neyi kimden saklamaya çalışıyorsunuz.

ŞİDDET İSTEYEN BİZE OY VERMESİN

Şiddetin panzehiri demokrasidir. Biz demokrasiyi genişletelim. Şiddet şu ya da bu şekilde çözümlenecektir. Türkiye'de şiddet kullanan sadece PKK değil; şiddetin panzehiri demokrasidir. Demokrasinin azaldığı yerde şiddet artıyor. Hükümetin tavrına bir bakın; PKK eylem yapıyor, HDP'yi lanetliyorlar. Hükümet olarak sizin yapmanız gereken şey HDP'nin 400 binasını yakmak değildir. Biz partimizi kapatıp gidelim, Türkiye sorunlarını nasıl çözecek! Kaç yüz bin evladımızı yitirmemiz lazım, demokrasiyle bu işi çözelim demek için. Bu noktaya gelmek için ne kadar kayıp gerekiyor. ‘Ben şiddet istiyorum' diyen bize oy vermesin, biz şiddet istemiyoruz, barış içerisinde çözüm istiyoruz diyenler bize oy versinler. 6 milyon oy alan bir partiye herkesin saygı duymasını beklerdik. Kendinizi savunun dedik insanlara, meşru müdafaa hakkınızı kullanın diyebildim bir tek; 400 binamız yakıldı, tek soruşturma var, benim hakkımda.”

"Yasin Börü için üzülmeyen insan değildir"

Yasin Börü için üzülmeyen insan değildir. Hükümet bunu siyasi rant aracı olarak kullanıyor, kolektif bir vicdan oluşmasına engel oluyorlar. Yasin Börü üzerinden beni, partimi vurmaya çalışıyorlar. Biz bu acıyı paylaşmaya çalışıyoruz, izin vermiyorlar, provokasyonu büyütmeye çalışıyorlar. Hala 6-8 Ekim olaylarında etkili bir soruşturma yürütmüyorlar. 44 HDP'li, 6 Hüda-PAr'lı katledildi. Diyoruz ki, bunları soruşturun. Arkasında ben varsan hesap vereyim. Bunun devletten bağpımsız olup bitmesi mümkün müdür! Niye sürekli beni suçlayıp duruyor hükümet!? Ben verdiysem bu emri, hakkımda düzenlenmiş tek bir fezleke yok, soruşturma yok; olamaz da! Ben bu kadar alçaksam, kendi vicdanımla kendimi cezalandırırdım.

PKK kesinlikle ateşkes ilan etmeli, hükümet de bu ateşkesi tanımıyorum dememeli, operasyonları durdurmalı. seçimler için değil, toplumun her kesimi için bunu yapmalı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 06:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63