Davutoğlu Azerbaycan’da şehitliği ziyaret etti!

Davutoğlu Azerbaycan’da şehitliği ziyaret etti!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’da Türk ve Azeri şehitliğini ziyaret etti.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, temaslarının son gününde Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabri ile Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret etti. Davutoğlu, Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret ederek, mezarına çelenk bıraktı.
Azerbaycan Şehitliği'ni de ziyaret eden Davutoğlu’nu tören mangası çalınan iki ülke milli marşları eşliğinde karşıladı. Daha sonra Bakü Türk Şehitliği'ne geçen Davutoğlu, buradaki anıta çelenk ve temsili Türk şehit mezarlarına karanfil bırakarak, anıt defterini imzaladı.
Davutoğlu, anıt defterine şunları yazdı: “Kafkas İslam Ordusu'nun kahraman neferleri, aziz şehitlerimiz. Kadim Osmanlı coğrafyasının her bir köşesinden gelen siz kahraman vatan evlatlarının torunları olarak yaptığınız fedakarlıkları bir kez daha yad etmek üzere manevi huzurunuzda bulunuyoruz. Sizler vatan toprakları tehdit altındayken, kardeş Azerbaycan'ın özgürlük mücadelesine katkıda bulunmak için destansı bir kahramanlık sergilediniz. Bu topraklarda şehadet şerbetini içtiniz. Namus bildiğimiz kardeş toprağını sulayan kanlarınız, 'bir millet, iki devlet' ruhunu sonsuza kadar besleyecek yüce bir kaynaktır. Türk ve Azerbaycan bayraklarının gölgesinde mukaddes bir emanet olarak görüldüğünüz ve Azerbaycanlı kardeşlerinizle koyun koyuna yattığınız bu kutsal topraklarda huzur içinde uyuyunuz. Aziz hatıranız önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz. Aziz ruhlarınız şad olsun.”
Ziyarette Başbakan Davutoğlu'na eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve diğer yetkililer eşlik etti. Davutoğlu, daha sonra Azerbaycan’dan ayrılmak üzere havalimanına hareket etti.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63