Davutoğlu gündemi değerlendirdi

Davutoğlu gündemi değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlığının 2010 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunarken gündemi değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşmenin ancak ve ancak, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesi suretiyle gerçekleşebileceğini, kalıcı olabileceğini söyledi.

Davutoğlu, bakanlığının 2010 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunarken, Türkiye'nin AB konusundaki nihai hedefinin tam üyelik olduğunu, alternatif hiçbir çalışmanın Türkiye için bir değer ifade etmediğini söyledi.

Türkiye'nin, tam üyeliğin gereği olan bütün reformları yapacağını ifade eden Davutoğlu, reform izleme grubunun çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs sorununa bakış açısını da anlattı. Siyasi eşitliğe, iki kesimliliğe, eşit statüde iki kurucu devlete ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantisine dayalı bir çözüm istediklerini dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin bu konudaki iyi niyetini gösterdiğini bildirdi.

Bakan Davutoğlu, KKTC'nin yurt dışı temsilciliklerini son 4 yılda 18'e çıkardıklarını söyleyerek, Kıbrıs Türkünün varlığının, hukukunun, hürriyetinin ve geleceğinin teminat altına alınması, Doğu Akdenizde kalıcı bir barışın sağlanması, Kıbrıs politikası açısından önemli olduğuna işaret etti.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerine değinen Davutoğlu, iki ülke ilişkilerinde önemli mesafeler alındığını belirtti.

Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek'in, sınır bütünlüğünü korumuş bir şekilde, AB'ye ve NATO'ya entegresyonuna önem verdiklerini ifade etti. Türkiye'nin Arnavutluk ve doğu Avrupa ülkeleri ile olan ilişkilerine de değinen Davutoğlu, AB ve Balkanlar dışındaki Avrupa ülkeleri ile ikili ilişkilerde bulunduğunu da bildirdi.

TERÖRE KARŞI GÜÇLÜ BİR MÜCADELE SERGİLENMESİ

Türkiye'nin soğuk savaş sonrasında ABD ile olan ilişkilerinin çeşitlendiğini dile getiren Davutoğlu, ABD'deki yeni yönetim ile birçok konuda benzer yaklaşımlara sahip olduklarını söyledi. Davutoğlu, “Gerek ABD gerek Avrupa gerekse Orta Doğu bölgesine yönelik temaslarımızda en önemi unsurlarımızdan birisi, terörle mücadele konusudur. Biz terörle mücadelede uluslararası bir taahhüdün ortaya konulmasını ve bu taahhüt çerçevesinde her alanda teröre karşı güçlü bir mücadele sergilenmesine özel önem veriyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PKK'ya dönük olarak gerek Avrupa içinde yürütülen çalışmalarda gerekse ABD'de de yürütülen çalışmalarda Türkiye'ye karşı olan bu terör faaliyetlerinin lojistik desteğinin kesilmesi konusunda etkin bir diplomasi yürüttüklerini ve yürütmeye devam edeceklerini bildirdi.

Filistin-İsrail ilişkilerinde iki devletli politika izlediklerini anlatan Davutoğlu, iki ülke arasındaki sorunlarda Türkiye'nin üzerine düşeni yapacağını belirtti. Ahmet Davutoğlu, “Irak sorunu doğru bir şekilde ele alınamaz ve Irak istikrara kavuşturulamazsa, Orta Doğu'da barış tesis edilemez” dedi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Afganistan'a dönük politikalarını da anlattı. Afganistan'ın yeniden imarı için 200 milyon dolarlık bir paket geliştirdiklerini ifade eden Davutoğlu, orada inşa edilen okullarda yaklaşık 40 bin öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti. Ahmet Davutoğlu, Afganistan ve Pakistan arasında yaşanan sorunların aşılması için gereken ne varsa onu da yaptığını söyledi.

KAFKASYA'DA KALICI VE KAPSAMLI BİR BARIŞ

Konuşmasında, Karadeniz ve Kafkasya ülkeleri ile olan ilişkiler, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşmenin ancak ve ancak, Ermenistan Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesi suretiyle gerçekleşebileceğine, kalıcı olabileceğine inanıyoruz. Türkiye'nin Ermenistan ile yürüttüğü bu süreç içinde Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının çözümü konusunda da Minsk grubunun yürüttüğü süreç ciddi bir ivme kazanmıştır. İki ülke liderleri son 6-7 ayda 7 kez bir araya geldiler, tekrar bir araya gelecekler. Teknik çalışmalarda hız kazandırıldı. Ümit ediyoruz ki bu yolla biz Kafkasya'da kalıcı ve kapsamlı bir barışı gerçekleştirmek bakımından öncü bir rol üstleniriz.

Nihai hedefimiz; Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin, iki ulus devleti olarak normalleşmesi, sınırlara karşılıklı saygı ve iyi komşu ilişkilerine dayalı bir politikanın geliştirilmesi, Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihi önyargılardan arındırılarak, adil bir hafızaya dayalı bir şekilde yeniden ihdas edilmesi ve asılsız soykırım iddialarının önünün kesilmesi ve engellenmesi, Türk ve Ermeni toplulukları arasında yeni bir dönemin başlatılması, bu çerçevede tarih komisyonu kurulması ve Azeri-Ermeni ihtilafına çözüm bulunması.”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin Orta Asya Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerine değinerek, geçen ekim ayı başında, Nahçıvan'da Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi yapıldığını anlattı. Davutoğlu, zirvede, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin kurulmasına ve sekreteryasının da İstanbul'da olmasına karar verildiğini bildirdi.
Türkiye'nin, soğuk savaş döneminde ihmal ettiği Afrika ülkeleri ile olan ilişkilerinin arttığına işaret eden Davutoğlu, Afrika'da bu yıl 9, gelecek yıl da 5 büyükelçilik açılmasına karar verildiğini ifade etti.

Bakan Davutoğlu, geçen yıl 171 olan dış temsilcilik sayısının, bu yıl 199'a çıktığını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2009, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66