DETAY: Başkan Poyraz neler anlattı?

DETAY: Başkan Poyraz neler anlattı?

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, önümüzdeki 100 yılda Kahramanmaraş’ın su probleminin ortadan kaldırıldığını belirterek; kentin ufkunu açacak projelerin bir bir tamamlanarak hayata geçirildiğini söyledi.

Pınarbaşı Destan Çınaraltı Tesisleri’nden 21 Temmuz Pazartesi günü öğleyin beraberinde Başkan Vekili Mahmut Nedim Tepebaşı, Özel Kalem Müdür Vekili Cengiz Berberoğlu, Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Necati Kahveci ile başkanlığa bağlı çalışma grubundan belediyecilerin hazır bulunduğu basın toplantısında Başkan Poyraz, bir soru üzerine gelecek yıl yapılacak olan yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olduğunu belirtti.

İşte Başkan Poyraz’ın basın toplantısında anlattıkları belediye icraatlarının dökümü:

KARASU

Kentin sorunlarını öncelik sırasına göre sıralayıp her sorunu kökten çözmeyi kendisine ilke edinmiş bir yapıya sahiptir Kahramanmaraş Belediyesi yönetimi. Bu kapsamda şehrin en başta gelen ve en önemli sorunu olan su ihtiyacını karşılamak için başlattığı dev projeyi kendi öz kaynakları ile 2 yıl gibi kısa bir zamanda temelden çözüme kavuşturmuştur. Bu gün Kahramanmaraş’ta her musluktan steril, serin, kaynak suyu akmaktadır. 57 km mesafeden çok zor tabiat şartlarında, imkansız görünenler aşılarak su şehre getirilmiştir. Sadece bununla kalınmamış, su üzerinde azami tasarruf düşünülerek isale hattı üzerinde bütçeden harcama yapmadan parasal değerinin %65,59’u Kahramanmaraş Belediyesi’ne gelir olarak dönecek ve yılda 20 milyon kilovat elektrik üretecek hidroelektrik santrali kurulmuş ve faaliyete geçirilmiştir.

Karasu İsale hattından başka, şehrin 40 000 m su şebekesi hattı yenilenerek ıslah edilmiştir.

Önümüzdeki 100 yılda Kahramanmaraş'ın su problemi de ortadan kalkmış oldu.

Şehrin 100 yıllık içme suyu problemine çözüm getirecek olan Ayvalı Barajı ile ilgili çalışmalar sona erdi. 2 yıl önce su tutulmaya başlanan Ayvalı Barajı, Belediye Başkanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle tamamen belediyenin himayesine geçti.
Ayvalı Barajı'nda arıtma tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte şehre yılda 52 milyon metreküp su verilecek. Proje kapsamında yapılması planlanan arıtma tesislerinin inşası yine DSİ tarafından yürütülecek. Arıtma tesisinin de devreye girmesiyle birlikte şehrimize yeni bir kaynaktan su temini gerçekleşmiş olacak.

Yapılan protokol gereği, baraj için harcanan paranın tamamı belediye tarafından 30 yılda geri ödenecek.

ALTYAPI

Altyapı tamamlanırken üstü açık dereler de ıslah edildi

Kahramanmaraş’ta 100 551 m kanalizasyon ve yağmurlama hattı döşenerek altyapıya köklü çözüm getirilmiştir.Ayrıca 45.678 metre içme suyu borusu döşenmiştir.

İnsan sağlığı ve çevre temizliğine büyük önem veren Belediye,

Yahya Kemal ve Kanuni Mahalleleri arasında bulunan 1,5 kilometre uzunluğundaki dere,

Osmangazi Mahallesi Deresi,

Akdere,

Hacı Bayram Veli mah.Gayberli deresi,

Ballıca deresi,

5 Nisan mah,

Binevler mahallelerinde bulunan atık su kanalı,

Kanuni Mahallesi 2. etap,(devam ediyor)

Oklu Deresi(devam ediyor) gibi üzeri açık olan dereler, kapalı sisteme alınarak ıslah edilip üzerleri yeşil alan ve yol olarak düzenlenerek hizmete sunuldu.

Beton Parke Santrali; Beton hazırlama ekipmanları üretimi ve pazarlamasında kullanılan dünyanın en ileri teknolojisini Kahramanmaraş Belediyesi şantiyesine taşıyarak faaliyete geçirdi. Bu beton parke santrali; bilgisayar kontrollü, tam otomatik makinelerden oluşan, kalıba göre sınırsız model ve kalınlıkta 1.000 m2 / gün (8 saat) beton parke üretme kapasitesine sahip, Türkiye’nin sayılı tesislerinden birisi.

Üstün kaliteyi; en ekonomik bir şekilde, istediği zaman, istediği miktarda bulmak ve desenleri güzellik haline getirmek için kurulan Beton Parke Santrali, sadece şehre değil tüm bölgeye hitap edebilecek kapasiteye sahiptir.

Burada üretilen parkelerle, hem kaliteli ve estetik kaldırımlar yapılıyor, hem de Belediye bütçesine önemli katkı sağlanıyor.

Belediye’ye 1 milyon 500 bin YTL’ye mal olan bu tesiste 3-4 ay gibi kısa bir sürede üretilen 4,5 milyon adet parke taşı, eski sokaklar dahil şehrin muhtelif yerlerine döşendi. Ortalama 100 bin m2’ye tekabül eden bu miktar parke taşı, dışardan alınmış olsaydı bugünün fiyatlarına göre 1 milyon YTL’ye mal olacakken bu tesiste 400 bin YTL’ye mâl edilmiştir.

Kaldırımlarda yap-boz devri kapandı

Beton Parke Santralinde üretilen parkeler, şimdi şehrin ana caddelerinde, ara sokaklarında, okul bahçeleri dahil bir çok yerde kullanılıyor ve şehrin kaldırımları bu parkelerle motif motif işleniyor. Ayrıca; Şehrin en yoğun yaya trafiğine sahip caddelere paralel kaldırımlar bazalt taş parke ile yenilendi. Kaldırımlardan her türlü kademe kaldırılarak herkesin rahatlıkla yürüyebileceği şekilde modernize edildi.

TAŞ OCAĞI,

Belediye asfalt malzemesini kendisi üretiyor

90 bin metrekarelik bir alana sahip, saate 200 ton agrega üretim yapan Taş ocağı kuruldu. En kaliteli asfalt malzemesi olarak kullanılan kırma taş, belediye tesislerinde üretilerek önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor.

Asfaltlamada rekora koşan belediye Son 5 yılda 4 milyon 300 bin metrekare asfaltlama yaptı.

Ulu Camii Tuvaletleri İnşaatı

Tamir ve tadilat işleri ihale edilerek çalışmalar bitirilmiştir.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Kahramanmaraş Belediyesi İlkleri Gerçekleştiriyor

Yaşlılar Dinlenme Salonları

Ömrünün uzun bir dilimini kendisi ve ailesinin geçimini temin etmek için çalışmış dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına ve toplumumuzun huzuruna katkı sağlamış bu çalışma neticesinde yorgun düşmüş büyüklerimize; dinlenme dönemlerinde rahat edebilecekleri ve mutlu olabilecekleri bir mekan hazırlamayı görev bilen Kahramanmaraş Belediyesi kentte bir ilki gerçekleştirerek;

İlki 21 Nisan 2005 tarihinde Belediye Sosyal Tesisleri’nde

İkincisi 19 Mart 2007 tarihinde Namık Kemal Mahallesi’nde olmak üzere iki adet Yaşlılar Dinlenme Salonu’nu hizmete açmıştır.

İçerisinde berberi, mescidi, dinlenme salonu, okuma ve televizyon izleme bölümleri bulunan, her türlü hizmetin ücretsiz verildiği Yaşlılar Dinlenme Salonları açıldı. Bu bağlamda; ücreti Belediye tarafından karşılanmak üzere talep edenlere haftada bir “Banyo Hizmeti” verilmektedir.

Ayrıca Fevzi Paşa Mahallesinde Yaşlılar Dinlenme Salonu yapımı devam ediyor.

Gıda Bankası

Kahramanmaraş Belediyesi; Sosyal Belediyeciliğin en güzel örneklerini gerçekleştirmektedir. Belediye – Halk ilişkileri ve dayanışması kapsamında dar gelirli vatandaşların ihtiyaç duydukları malzemeleri çok rahat bir şekilde temin etmeleri için alış veriş yapacakları ancak ücret ödemeyecekleri Gıda Bankasını kurmak suretiyle kentte bir ilki daha gerçekleştirmiştir.

Öğrenci Çamaşırhanesi

Kahramanmaraş Belediyesi, öğrencilerin ders çalışmaya daha çok zaman ayırmalarına katkıda bulunmak için onların en büyük sorunlarından biri olan; çamaşır yıkama işine çözüm getirmiştir.

Öğrencilerden hiçbir ücret alınmadan, çamaşırları yıkanmakta, kurutulup teslim edilmektedir. Ütü yapma imkanının da sağlandığı çamaşırhane günün her saatinde hizmet vermektedir.

Aşevi, günlük 500 kişiyi ağırlıyor

5 Ağustos 2005’te Şekerdere Caddesi üzerinde bulunan Belediye Sosyal Tesisleri giriş katında hizmete açılan AŞEVİ’nden, muhtaç ve kimsesiz 500 kişiye, yılın her günü kesintisiz hizmet verilmektedir.

Halk Ekmek Fabrikası seri üretime başladı

Kahramanmaraş Belediyesi, el değmeden temiz, sağlıklı, katkısız, ucuz ve kaliteli ekmek üreterek halkına hizmet veriyor.

Her yıl 16 Bin 500 adet erzak paketi dağıtılıyor

Sürekli güncellenmek suretiyle elde edilen, şehrin ihtiyaç sahibi haritası üzerinden her yıl ihtiyaç sahibi 16 bin 500 aileye, içerisinde; 5kg yağ, 5 kg pirinç, 5 kg şeker, 5 kg makarna, 1 kg çay, 1 kg zeytin, 3 kg mercimek bulunan gıda paketi dağıtılıyor.

Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi Yüzleri Güldürüyor

Belediye bünyesinde hizmet veren Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezi’nde; yıllık 15 bin parçadan az olmamak üzere giyim eşyası dağıtılıyor, yaklaşık 40 aileye de ev eşyası yardımı yapılıyor.

Yaşlı, kimsesiz, bakıma muhtaç veya yatalak vatandaşların evleri periyodik olarak temizlenip bakımları yapılıyor

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından alan taraması yapılmak suretiyle Kahramanmaraş Belediye sınırları içerisinde yaşayan, kimsesiz, yaşlı ve bakıma muhtaç olanların önce tespitleri yapıldı. Belediye bünyesinde oluşturulan ekipler, kimsesiz olup da bakıma muhtaç olanların, evleri ortamında yaşamlarını huzurla sürdürebilmeleri için evleri periyodik olarak baştan aşağıya temizlemekte, bakımı yapılacak yerlerin bakımını yapmakta, yaşanılan ortamın tozları alınmakta, camlar silinmekte, mutfak, banyo, lavabo, tuvalet gibi yerlerde hijyenik ortam sağlanmakta, varsa evin bahçe temizliği yapılmaktadır.

Fakir Konutları

Encümenin yapımına karar verdiği fakir evleri modernizasyon ve yeniden yapımı ile ilgili konut inşaatları yapılmaktadır. İnşaat çalışmaları aynı anda, en az üç yerde devam etmektedir.

Yakacak Yardımı

Yıllık 2000 aileye yakacak odun yardımı yapılmaktadır.

Asker aylığı Yardımı

Muhtaç asker aileleri yardımı kanunu uyarınca; asker ailelerinin talepleri alınarak, değerlendirilip, muhtaç olan 994 aileye 1.048 862 YTL yardım edildi.

Mikro Kredi

Mikro Kredi projesine ilk etapta 50.000 YTL destek verildi. Ayrıca 2008 Temmuz ayında 50.000 YTL daha destek verildi.

Muhtarlara Bilgisayar Yardımı

Muhtarların daha verimli çalışabilmeleri için mahalle muhtarlarına bilgisayar alınarak dağıtıldı.

153-3 Alo Engelliler Hattı

Engelli vatandaşların belediyeye daha yakın olabilmesi ve acil ihtiyaçlarını iletebilmeleri için belediyemizce Alo 153-3 hattı hizmete açıldı. Yeni alınacak otobüslerde engelli vatandaşlar dikkate alınarak alındı.

6 Ayrı Noktada İftar

Her yıl Ramazan ayında; Şehrin çeşitli yerlerinde, 4 iftar çadırı, Üniversite kampüsünda 1 iftar çadırı ve Çamlık mahallesinde iftar yemeği dağıtımı, Aşevinde iftar ve sahur yemeği şeklinde olmak üzere günlük 6.500-7.000 kişiye iftar ve sahur yemeği verilmektedir.

İşçi Bekleme Salonu

Kahramanmaraş Belediyesi İşçi vatandaşların sağlıklı bir ortamda beklemeleri ve arandıklarında rahatça bulunabilmeleri için bütün ihtiyaçları Belediye tarafından karşılanan İşçi Bekleme Salonu açtı.

Mezarlık Bilgi Sistemi

Şeyhadil Mezarlığı’nda, mezarlık içi yollar asfalt ve parke yapılarak, caddeler numaralandırılmış ve vatandaşların aradıkları mezarları daha kolay bulabilmeleri için Mezarlık Bilgi Sistemi kurulmuştur.

Yeni Mezarlık Alanı tahsisi

Boğaziçi ile Gelinasılan tepesi arasında kalan alanda, Mezarlık alanı olarak imar planı çalışması yapılmıştır. Yapılan işlemde yaklaşık 200 dönüm olan alanın yaklaşık 50 dönümü mezarlık alanı olarak Kahramanmaraş Belediyesine hibe olarak alınmıştır.

Taziye Evi

Belediye, Kahramanmaraş’ta ihtiyaç haline geldiği düşünülen Taziye Evi’ni çalışmalarını bitirip hizmete açarak, kentte yine bir ilki gerçekleştirdi. Farklı bölgelerde taziye evi yapma çalışmaları devam etmektedir.

Sabit Pazar Yerleri

Denetimi kolaylaştırmak ve halkın daha rahat bir ortamda alışveriş yapılabilmeleri için yanında basketbol sahası ve su tahsilat veznesi gibi sosyal donatılara sahip, Yunus Emre Sabit Pazar Yeri ile Hayrullah Mahallesi Sabit Pazar Yeri’ni hizmete sunmuştur.

AKMOD Kuruldu

Olası doğal afetlerde ilkyardım, arama ve kurtarma çalışmaları yapabilecek Arama Kurtarma Moral Destek (AKMOD) Ekibi Belediye bünyesinde kuruldu. AKMOD ekipleri Kocaeli’de “Çökmüş yapılarda Arama Kurtarma” eğitimine katılmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibinin Kahramanmaraş’ta vermiş olduğu eğitimi tamamlayarak Sağlık Müdürlüğünün “İlk yardım Kursu”nu da başarı ile bitirmişler ve sertifikalarını almışlardır. Ayrıca, AKMOD 69 mahallede teşkilatlanma çalışmalarını tamamlamıştır.

Modern Mezbaha

1960’lı yıllarda kurulan ve günün ihtiyaçlarına cevap veremeyen Mezbaha, 10 dönüm arazi üzerinde; kesimhane, soğuk hava deposu ve monaraylı sisteme sahip günlük 250 büyükbaş, 5 bin küçük baş hayvan kesimi yapılabilecek şekilde modern bir tesis haline getirildi.

Canlı Hayvan Pazarı Modernize Ediliyor

Canlı hayvan pazarı ıslah ve modernize edilerek hizmete açıldı.

Sanayi İtfaiye Grubu Hizmete açıldı.

Fabrika yangınlarına daha çabuk müdahale etmek için sanayi itfaiye grubu açılarak hizmete girdi.

Yeni İtfaiye Merkezi

Sütçü İmam Mahallesinde Merkez itfaiye Binası için arsa satın alınarak zemin etüdü yapıldı.

Geri Dönüşüm

Ekonomiye tekrar kazandırılma imkanı bulunan kullanılmış malzemelerin yeniden işlenerek kullanılabilir hale getirilmesi için “Geri Dönüşüm Projesi” hayata geçirildi. Buradan elde edilen gelir bakıma muhtaç kimsesiz vatandaşlara aktarılmaktadır.

EĞİTİME DESTEK

Eyüp Sultan İlköğretim Okulu

Kendi meskun alanlarında okul bulunmadığı için yoğun trafik akışı içerisinde Güney Çevre Yolu’ndan geçerek, tehlikeli bir yolculukla okullarına giden öğrencilerin problemine çözüm getirmek maksadıyla Kahramanmaraş Belediyesi, Eyüp Sultan Mahallesinde 12.180 metrekare alanda, 24 derslikli, 720 öğrenci kapasiteli, kreş ve spor salonunun bulunduğu modern bir İlköğretim okulu yapım çalışması tamamlanmak üzere.

Üniversite öğrencilerine Karşılıksız Burs

Kahramanmaraş Belediyesi 2007 – 2008 öğretim yılından itibaren 500 ihtiyaç sahibi üniversite öğrencisine aylık 100 YTL olmak üzere karşılıksız burs vermeye başlamıştır.

Ayakkabı önlük ve kıyafet yardımı

Her yıl ihtiyaç sahibi 5 bin ilköğretim öğrencisine ayakkabı, çorap yardımı yanında ihtiyaca göre önlük ve kıyafet yardımı da yapılmaktadır.

Ayrıca eğitime destek kapsamında, Belediye öncülüğünde ücretsiz ÖSS ve LGS deneme sınavları organize edilmiştir. Başarılı öğrencilere hediyeler verilmektedir.. Öğrencilerin daha rahat bir ortamda oyun oynamaları için okulların bahçelerine toplam 17 bin m2 asfaltlama yapılmış, bahçe düzenleme projesi kapsamında, oyun grupları, bank montajı, çöp kovası, bitkilendirme ve yeşillendirme gibi çalışmalar ise sürekli yapılmaktadır. Okul inşaatlarına betonluk ve sıvalık kum, bahçe düzenlemesi için bordür, beton parke, çimento vs gibi yardım desteği verilmektedir.

ULAŞIM

Ulaşım sorununa neşter vurularak dev yatırımlar yapıldı.

Kahramanmaraş’ta hali hazırda yaşanan trafik sorununa köklü ve kalıcı çözüm üretmeye karar veren Kahramanmaraş Belediyesi hazırlatmış olduğu Kent Merkezi Ulaşım Planı’nı 2007 Mart ayında tamamlatarak uygulama çalışmalarına başladı.

Plan çerçevesinde düzenleme yapılacak 59 kavşaktan 5’i (Kıbrıs Meydanı,Valilik Kavşağı,Müftülük Meydanı, Bellona Kavşağı, Ulucamii Kavşağı) tamamlandı ve hizmete açıldı. Ulaşımı rahatlatmak amacıyla 3 ayrı noktada köprülü kavşak ve tünel kavşak yapımına devam edilmektedir. Bunlardan Dr Mustafa Meydanı’ndaki tünel kavşak 2007 Kasım ayında tamamlandı. Akdere Köprülü Kavşak çalışmaları devam ediyor. Karamanlı Kavşağında, Köprülü Kavşak yapımı için zemin etüt çalışmaları tamamlandı.

Hızla büyüyen şehirde ulaşım alanında yapılan çalışmalarla trafikte önemli ölçüde rahatlama sağlanmıştır. Üzerinde çalışılan projelerle de kent trafiğinde önemli mesafe kat edilecektir. Bu bağlamda

Kuzey çevre yolu, Malik Ejder caddesi, Üngüt yolu 2. şeridi açıldı. Arsan Kavşağı yeniden düzenlendi. Girne Caddesi, Ahmet Uncu Caddesi yeniden düzenlenip genişletildi, Haydarlı-Pınarbaşı ara bağlantı yolu açıldı, Doğukent-Fetih caddesi istimlak çalışmaları tamamlandı. Doğukent Yolu çift şerit haline getirildi. Doğukent-Sanayi yolu açıldi, Karamanlı yolu genişletme çalışması tamamlandı, Büğlek caddesi genişletilerek asfaltlandı. Bayındırlık caddesi genişletilerek tek şerit haline getirildi. Kurtuluş Mahallesi İş Bankası yanındaki park yol haline getirildi. Balıkpazarı-Arasa Cami arası yol tamamlandı. Çocuk Hastanesi-Binevler arası, Bediüzzaman Bulvarı 2. şeridi asfaltlandı. Binevler-Boğaziçi bağlantı yolu açıldı. Tekerek-Avşar kampusu ara bağlantı yolu gibi çalışmalar ise yakın bir zamanda tamamlanacak şekilde devam etmektedir. Uzunoluk-Kale arkası yol istimlak çalışmaları devam ediyor. 8 Km.lik ağcalı Deresi-Çevre yolu çalışmaları devam ediyor. Hastane acil inişi yol açma çalışmaları devam ediyor. Sarayaltı yolu istimlak çalışmaları devam ediyor.

Araç takip merkezi, yeşil dalga sistemi

Modern bir sinyalizasyon ve araç takip merkezi kurularak, trafik ve sinyalizasyondan kaynaklanan problemlere anında müdahale edilebilir hale getirildi. Muhtelif cadde ve sokaklarda 180 adet trafik bilgi levhası ile 180 adet omega direk kullanılarak trafik işaretlemeleri yapıldı. 11 adet kavşak, merkezi sisteme alınarak yeşil dalga sistemi kuruldu.

Otopark sorununa çözüm amacıyla mevcut otoparklara ilaveten Yenişehir Çok Katlı Otoparkı tamamlanarak hizmete açıldı.

Servis Yolları Açıldı

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yapımına başlanılan ve sanayi açısından çok büyük önem arz eden, Devlet Yolu’na paralel servis yolları açılarak altyapısı tamamlandı ve büyük bir kısmı asfaltlandı.

Karayolları’nın sorumluluğunda olan çevre yollarının bakım ve onarımı protokolle Belediyeye devredildikten sonra şehir girişi yollarının büyük bir bölümünde kaldırımlar ve refüj çalışmaları tamamlanarak yeşillendirildi. Bu alanın bir kısmında ise çalışmalar halen devam ediyor.

Araç Parkı Genişletildi

Şehir içi toplu taşıma işi özelleşmesine rağmen, toplu taşımayı rahatlatmak ve daha iyi hizmet vermek için Kahramanmaraş Belediyesi; mevcutların üzerine ilave 3 adet çevre dostu büyük otobüs, 2 adet midibüs, ayrıca Arazöz, Kepçe, Greyder, Loder, Silindir, Kazıcı, Forklift, Kompaktör, Damperli Kamyon, Ceneza yıkama aracı, Cenaze taşıma aracı, karla mücadele için tuz serme makineleri, Haşere ile mücadele kapsamında araçlar aldı. Belediye engelli vatandaşların da yararlanabileceği 3 yeni büyük otobüs ile 3 adet midibüs daha alacak. Bunun yanı sıra, modern şehircilik yapısına uygun modern otobüs ve dolmuş durakları monte edildi.

Sanayi ve fabrikalarda meydana gelebilecek olası yangınlara acil müdahale için Sanayi İtfaiye Grubu hizmete açıldı.

Tuz Deposu

Kış mevsiminde aşırı buzlanmaların önlenmesi amacıyla tedbirli olmak prensibiyle, aksudaki asfalt şantiyesi içerisinde yaklaşık 250 m² 'lik tuz stok deposu yapılmaktadır. İnşaat devam etmektedir

YEŞİL ALANLAR

Kişi başına düşen yeşil alan üç katına çıkarıldı

Kişi başına düşen yeşil alan miktarı daha önce 1,5 m2 iken, şuan bu miktarı 5 m2'ye çıkarıldı. Kahramanmaraş Belediyesi’nin amacı bu oranı; Avrupa standardı olan 7 m2 seviyesine, hatta daha da üzerine çıkarmak.

Yeni yapılan parklar, yeniden düzenlenen alanlar, orta refuj ve kavşaklara mevsimine göre dikilen çiçekler kentin görünümüne güzellikler ve estetik katıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Belediye Sera’sında şehrin yeşil alanları için çiçekler mevsimine göre yetiştirilip dikimi yapılıyor.

17 ayrı noktada park yapım çalışmaları devam ediyor.

Kahramanmaraş Belediyesi yeni yapılan ve yeniden düzenlenen parkların yanı sıra 3’ü büyük olmak üzere 17 ayrı noktada Park ve mesire alanı yapımına devam ediyor. Belediye; yaptığı park ve mesire alanlarının içerisine; oturma bankları, çocuk oyun alanları, spor sahaları, kafe ve çay bahçeleri, ile süs havuzları, yapay şelaleler yaparak Kahramanmaraş’ın güzelliğine güzellikler katmaya devam ediyor.

Kılavuzlu Mesire Alanı çalışmaları

Kılavuzlu köprüsü girişi kısmında bulunan 50 bin metrekarelik arazi üzerine piknik ve mesire alanı yapımına başlandı. Bölgeye Türkiye’nin en büyük ahşap Yel Değirmeni monte edildi.

Çamlık Mesire Alanı Çalışmaları

24 dönüm alandan oluşan, içerisinde havuz ve şelalenin yer aldığı Yörükselim Mahallesi'ndeki Çamlık piknik alanı halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Pınarbaşı Mesire Alanı çalışmaları

Pınarbaşı Mahallesinde mesire alanı çalışmaları bitme aşamasında. Pınarbaşı mesire alanı kafeterya yapım çalışmaları bitmek üzere.

Gayberli Mahallesi Park yapım çalışması

Mağaralı Mahallesi Hz. Ebubekir Park’ı yapım çalışması

Saçaklızade Gül Parkı yapım çalışması

Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi Park yapım çalışması

Akif İnan Mahallesi Park yapım çalışması

Genç Osman Mahallesi Park yapım çalışması

Mağaralı Mahallesi Müderris Ali Cad. Park yapım çalışması

Mimar Sinan Mahallesi 17. sokak üzeri Park yapım çalışması

Hacı Bayram Mahallesi Park yapım çalışması

Batıpark Stadı içerisi Park yapım çalışması

Şazibey Mahallesi Nakliyatçılar Sitesi Park çalışması

Şeyhadil Mahallesi Park çalışması

Aslanbey Mahallesi Park yapım çalışması

Üngüt yürüyüş ve Koşu Parkuru.

Malik Ejder Türbesi Düzenleme Ve Mesire Alanı Çalışması

Fevzi Paşa Mahallesi'nde park çalışması

Fevzi Paşa Mahallesi kale çevresi park alanında 10 adet evin kamulaştırılması başlatılmıştır
Karamanlı Mahallesi yeşil alan ve park çalışması

Karamanlı Mahallesi yeşil alan ve park alanı için istimlak çalışmaları devam etmektedir. (Abdulhamit Han Cami)

Sümbüllü Mahallesi Parkı Yeniden Düzenleme Çalışması

Boğaziçi Sentetik Çim yapım çalışması

Şehit Aileleri için Park

Şehit Aileleri için Park çalışmaları bitirildi. Park içerisinde Şehit aileleri için kapalı alan yapma çalışması devam ediyor.

Kahramanmaraş Kültür Parkı

Hayrullah Mahallesi 10.500m² alan üzerine yapılmak üzere “Kahramanmaraş Kültür Parkı” için yarışma düzenlendi.

Olimpik Yüzme Havuzları ve Spor Tesisleri

Mağralı Mahallesinde bulunan Batıpark Spor Kompleksinin kuzey kısmında yaklaşık 3000 m² alanda vatandaşlarımızın ve sportif faaliyetlere hazırlanan sporseverlerin yararlanabilecekleri bir dinlenme parkı ve bölge gençlerimizin yararlanabileceği bir açık basketbol sahası yapılması ve Karakucak Güreş Sahası’nın kuzeyinde yer alan 3200 m² alan üzerine kapalı bir yüzme havuzu yapımı için Kahramanmaraş Valiliği ve Belediye tarafından imzalanan protokol kapsamında Park çalışması tamamlandı havuz ve spor sahaları çalışmaları devam ediyor.

Belediye kendisine ait olan Spor Tesislerinde Olimpik Yüzme havuzu yapımını ise yakın bir zamanda tamamlamayı hedefliyor.

Kavşak Ve Parklar Şelalelerle Süsleniyor.

Bir yılda 140 parkın yenileme çalışmasını yapan Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bazı park ve kavşaklarda dekoratif yapay kaya şelaleler oluşturuyor.

N.F.K. Sitesi Kavşağı, Rıdvan Hoca Yer altı Çarşısı, Müftülük Meydanı, Süha Erler Lisesi Kavşağı ve parklarda.

Parklara Spor Aletleri monte ediliyor

Spor yapan vatandaşlar için ilk olarak Üngüt yolu,Hanefi Mahçiçek Bulvar’ındaki parkta başlatılan parklara spor aletleri monte etmeye, Atatürk Parkı’nda monte edilen spor aletleri ile devam edildi.

Parklarda Oyun Grupları Yenileniyor

Çocuk parklarında eskiyen oyun gurupları yenileriyle değiştiriliyor.

Ağaç Dikimi

2004-2007 yılları arası 20.000 ağaç dikildi.

Atatürk Parkı

140.000 m2 alana sahip Atatürk Parkı’nda, gelişen şartlar dikkate alınarak yeniden yapılandırma çalışmaları bitirilmek üzere.

Akua ve Lunapark yapımı çalışmaları

Atatürk Parkı içerisinde 10.000 m2 alanı kapsayan suni bir göl ve bu gölün içerisinde minyatür bir kale bulunacak çalışma devam ediyor.

Bölgenin En Büyük Kapalı Fuar Alanı yapıldı

Atatürk Parkı'nın Kuzey-Batı kısmında bulunan Fuar Alanı’nın 40.662 m2 lik bölümü, çok amaçlı kullanılabilecek nitelikte ve 6.500 m2 kapalı alana sahip Fuar Alanı binası ile yılın 12 ayında hizmet vererek ilin adından sıkça bahsettirecek.

Kale Restorasyonu

Kaderine terk edilmiş Tarihi Maraş Kale’sini aslına uygun olarak restore eden Belediye, tarihin korunması açısından çok önemli ve ciddi bir görevi yerine getirerek Tarihi Kaleyi yeniden restore ederek hizmete açtı.

Engelli vatandaşlar için Engelliler Sevgi Parkı

Engelli vatandaşlar dikkate alınarak dizayn edilen ve engellilere yönelik spor imkanlarının da sunulduğu 7.000 m2 alana sahip Engelliler Sevgi Parkı hizmete açıldı.

Kültür Anıtı

Kahramanmaraş Belediyesi, Kahramanmaraş’ı çevre komşu illere bağlayan, Güney Çevre Yolu'ndan kent merkezine uzanan yolun kavşağında bulunan yapıyı, uzun araştırmalar ve çalışmalar neticesinde Kültür Anıtı'na dönüştürdü.

Çevresinde; dondurmasından biberine, el sanatlarından endüstrisine kadar, ilin sahip olduğu tarih ve kültür dokusunu içeren çeşitli figür ve sembollerin bulunduğu anıtın ana kaidesinde ise, dünyada bir tek şehre verilmiş İstiklal Madalyası kompozisyonu bulunuyor.

Kültür Anıtı'nın açılışı, 12 Şubat 2006 tarihinde, Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Trafik Canavarına Karşı, Trafik Eğitim Parkı

Trafik kazalarında her yıl binlerce insanımızın hayatını kaybettiği, çok yüksek rakamlarda maddi zararların meydana geldiği ülkemizde, çocuklarımızın trafik bilincini geliştirerek, onları sokaktan çekmek, geleceğin bilinçli sürücülerini yetiştirmek ve öğrenimi eğlence kapsamında geçekleştirmek amacıyla, Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Bahçelievler Mahallesinde, 3.800 m2 alan üzerinde, teorik ve uygulamalı eğitim ortamının oluşturulduğu, içerisinde derslikler, akülü arabalar, sinyalizasyon ve yön levhalarının bulunduğu Trafik Eğitim Parkı kurularak çocuklarımızın hizmetine sunuldu.

Sütçü İmam’ın Anıt Mezarı bakım onarım çalışması

İstiklal Savaşının ilk kurşununu atarak Maraş’ın düşman işgalinden kurtuluş mücadelesini başlatan Sütçü İmam’ın mezarında bakım, onarım ve yapım çalışmaları tamamlandı.

12 Şubat Parkı Hizmete açıldı.

Necip Fazıl Mahallesi Parkı yapılarak hizmete açıldı.

Kümbet Parkı yeniden düzenlenerek hizmete açıldı

Necmeddin Gevri Parkı yeniden düzenlenerek hizmete açıldı.

Pınarbaşı Aile Parkı yeniden düzenlenerek hizmete açıldı.

Batıpark Aile Çay Bahçesi yeniden düzenlenerek hizmete açıldı.

Çocuk Bahçesi yeniden düzenlenerek hizmete açıldı.

Kent Ormanı seyir terası yapıldı.

Tarihi Uyuzpınarı çeşmesi yeniden restore edildi.

Mehmetçik Parkı Yeniden Düzenleme Çalışması

Tavşantepe Mahallesi Muhtarlık Çevresi Park Projesi

Mahallelere Semt Sahası yapımı

Mahallelere semt sahası yapma çalışması kapsamında; Yunus Emre mahallesine basketbol, Necip Fazıl mahallesine voleybol ve basketbol, Kanuni-Yahya Kemal mahalleleri arasındaki kapatılan dere üzerine voleybol, 12 Şubat Parkı içerisine basketbol, Sevgi Parkı’na voleybol sahaları yapıldı. Dulkadiroğlu İ.Ö.O. yanına futbol sahası inşası devam etmekte.

Muhtarlık Binaları

Mahallenin en çok aranan ve müracaat edilen kişisi olan Muhtarların rahat bir ortamda ve sağlıklı bir şekilde hizmetlerini sürdürebilmeleri için Belediye tarafından muhtarlık binaları inşa edilerek çevre düzenlemeleri yapılmış ve teknik donanımlara kavuşturulmuştur.

Trafolar

Kent Merkezinde bulunan trafoların dış cepheleri boyanarak birer tarihi ev görüntüsüne kavuşturuldu. Trafoların dış cephesinin tarihi bir ev görünümüne kavuşmasıyla şehre farklı bir güzellik katan hizmet vatandaşlardan takdir topladı.

TOPLU KONUTLAR

Çarpık kentleşme ve gecekondulaşmaya son verildi

Çarpık kentleşme ve gecekondulaşmayı önlemek amacıyla Belediye tarafından başlatılan, içinde okul, cami, kreş gibi sosyal nitelikli yapıların bulunduğu rekreasyon alanları, oyun bahçeleri ve spor tesislerini içeren, Doğukent, Esentepe, Boğaziçi ve Güzelevler toplu konut alanlarında bu güne kadar toplam 3 binin üzerinde konutun yapımı tamamlanarak anahtar teslimi yapılmış, çok az sayıda kalan konutun da yapımına devam edilmektedir.

Koruma Amaçlı İmar Planı ve Kentsel Yenileme Alanı

Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 24.03.2005 tarih ve 453 sayılı karar ile 36 ha büyüklüğündeki; Kahramanmaraş Kalesi, Ulu Cami ve Kapalı Çarşı ünitelerinin de bulunduğu tarihi ticaret bölgesi, Kayabaşı, Kurtuluş, Ekmekçi ve Divanlı mahallelerinin büyük bir kısmını içine alan bölge, Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamına alınmıştır.

2005 yılı Mart ayında Kentsel Sit Alanı ilan edilen bu alanda yine 2005 yılında çıkan “Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıklarının Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun” çerçevesinde 10 ha’lık Belediye Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Şekerli Caddesi’nden Kanlıdere Köprüsü’ne, Kanlıdere Caddesi’nden Atatürk Meydanı ile Belediye Çarşısı’na bağlanan alan, Belediye Meclisinin 05.10.2006 tarih ve 9/122 sayılı kararı ile Yenileme Alanı olarak belirlenmiş, 19.03.2007 tarih ve 2007/11886 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile de buralar Yenileme Alanı olarak ilan edilmiştir. Şu anda proje yapım işi ihalesi yapılmıştır.

Sayısal Harita

İller Bankası ile birlikte yürütülen çalışma sonucunda Sayısal Harita Belediyeye kazandırılmıştır. Belediye sınırları içerisinde kalan 25.000 ha alanda yapılan ve yaklaşık 1,3 Milyon YTL’ye mal olan proje, İller Bankası tarafından Kahramanmaraş Belediyesine hibe edilmiştir.

Temiz, Rahat ve Sağlıklı bir Hayat için Doğalgaz Kahramanmaraş’ta

Şehrin en ciddi sorunlardan birisi olan hava kirliliğini sona erdirecek olan, vatandaşların da büyük bir umutla beklediği doğalgaz, şehre verilmeye başlandı.

KÜLTÜR-SANAT

Kahramanmaraş Belediyesi etkinlikleri ile kente Kültürel ve Sanatsal zenginlik kazandırıldı
Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Belediyeye Devredildi

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi bünyesindeki kütüphane ile birlikte, Kasım 2005’te Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan bir protokolle Kahramanmaraş Belediyesi’ne devredildi. Kütüphane yeniden yapılandırıldı. Kültür Sitesi’nin eksikleri tamamlandı. Buradaki kütüphane Belediye Saçaklızade kütüphanesi ile birlikte yeniden dizayn edilerek her türlü imkanlarla donatıldı.

İnternet kullanma imkanı da bulunan Kütüphaneler 08.00-23.00 arası açık

Kahramanmaraş Belediyesi’ne bağlı kütüphaneler, haftanın 7 günü, hiç ara vermeden saat 08:00’den 23:00’a kadar her türlü imkanları ile açık tutuluyor ve halka hizmet veriyor. Bunun yanında internet kullanma imkanı da sunuluyor

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde bulunan kütüphanede, Bilgisayar ortamında katalog tarama yapma işlemi (otomasyon) yapılması çalışmaları tamamlandı.

1. Kahramanmaraş Sempozyumu

Belediye, tarihten gelen dokuyu geleceğe taşımak adına, Kahramanmaraş Sempozyumu düzenleyerek Türkiye’nin dört bir yanından gelen 233 bilim adamının 3 gün sunum yaptığı organizasyona ev sahipliği yaptı. Sempozyumdaki sunumlar 3 ciltlik kitap halinde yine Belediye tarafından bastırılıp tüm üniversitelere ve kütüphanelere gönderildi.

Sezai KARAKOÇ Sempozyumu

Belediye yine, bilge kişi, düşünür, şair ve yazar Sezai KARAKOÇ’u anlamak ve anlatmak üzere, Türkiye genelinde ödüllü yarışmalarla, 11 Bilim Adamının katıldığı “Kahramanmaraş’ta Sezai KARAKOÇ’la Kırk Saat” adı altında sempozyum düzenlendi. Sempozyum sunumları kitap halinde bastırıldı.

Görsel ve Basılı Yayınlar

Ermeni İntikam Alayı Maraş’ta, Kahramanmaraş’taki Gönül Sultanları, Mehmet Akif ERSOY, Kahramanmaraş’ta Karasu, Kahramanmaraş Salnameleri (2 cilt) ,Kahramanmaraş Sempozyumu (3 cilt) Sezai KARAKOÇ Sempozyumu, Karasu Belgesel Cd’si, Sezai Karakoç’un hayatını anlatan Belgesel Cd’si, Çeşitli dillerde hazırlanan Kahramanmaraş tanıtım Cd’leri gibi görsel ve basılı yayınlarla, tiyatrolar, paneller, sempozyumlar, seminerler, sergiler, yarışmalar ve haftanın 7 günü saat 23’e kadar açık tutulan kütüphaneleriyle Kahramanmaraş’ın kültürel hayatına Belediye farklı bir canlılık kazandırılmıştır.

Belediye Konservatuarı Kuruldu

Belediyemiz bünyesinde kurulan Konservatuarı, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf ve çocuk koroları ekipleri ile Kahramanmaraş halkına ücretsiz konserler vererek hizmet sunuyor.

Enstrüman Kursları düzenleniyor.

Tiyatro kulübü temmuz ayından itibaren çalışmalarına başladı.

Kültür ve sanat kapsamında Kursları Açılıyor

Ebru dalında başlayan Kültür ve sanat alanındaki çalışmalar; sulu boya, yağlı boya resim, aba ve trikotaj, takı tasarım ve müzik kurslarıyla devam ediyor. Makine nakışı, ahşap boyama, konfeksiyon gibi alanlarda beceri kazandırma kurslarına hazırlanıyor.

Mahmut Arifi Paşa Konağı
Mahmut Arifi Paşa Konağı restore ediliyor.

Dedezadelerin Evi
Dedezadelerin evi satın alındı. Restore edilecek.

Tarihi Uzunoluk Hamamı
Tarihi Uzunoluk Hamamı aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.

Sütçü İmam’ın Kabri
Sütçü İmam’ın Kabri bakım ve onarımı yapılarak yeniden düzenlendi.

Yarışmalar Düzenleniyor
Fotoğraf, Resim, Şiir ve Makale Yarışmaları düzenleniyor

Sinema ve Tiyatro etkinlikleri
Sinema ve Tiyatro etkinlikleri düzenleniyor.

SPOR VE GENÇLİK

Her Yıl Yaz Spor Okulu

2004 yılından itibaren düzenlenen Yaz Spor Okullarının ilkinde 900, ikincisinde 2.500, üçüncüsünde 3.100 öğrenciye, futbol, karate, boks, güreş branşlarında eğitim verildi. Yaz Spor Okulu kursiyerlerinin servis ve malzeme ihtiyaçları Kahramanmaraş Belediyesi tarafından ücretsiz olarak karşılandı.

Belediye bünyesinde faaliyet gösteren, Belediye Spor Kulübü ile diğer Amatör Spor Klüplerine her yıl malzeme desteği verilmekte.

Belediyespor bünyesinde oluşturulan Karate Takımı, katıldığı bölge ve Türkiye şampiyonalarında madalyalar kazandı.

Belediyespor bünyesinde kurulan Bilardo Takımı Milli Takım’a sporcu vererek, Kahramanmaraş’ı Türkiye’de ve Yurt dışında temsil etti.

Amatör Spor Kulüplerine yardım

Amatör Spor Kulüplerine her yıl malzeme yardımı yapılıyor.

Türkiye’nin en iyi atış poligonları Belediyemize ait

Türkiye’nin en iyi atış poligonlarına sahip olan Kahramanmaraş Belediyesi, geleneksel hale gelen 12 Şubat Kurtuluş Kupası, Bölge Şampiyonaları, Türkiye Federasyon Kupası gibi organizasyonlar gerçekleştirdi, bu turnuvalarda Türkiye rekorları kırıldı. Türkiye’nin ilk uluslararası müsabakalarının bu tesislerde yapılması için çalışmalar devam ediyor.

Ata Sporu Güreş

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Türkiye çapında her yıl Geleneksel, ödüllü Karakucak Güreş Festivalleri düzenleniyor, sporcuların yarışma ödenekleri, geliş gidiş ücretleri de dahil tüm masrafları Belediye tarafından karşılanıyor.

Ata sporu Güreş’te bugüne kadar bir çok Milli Spor’cu yetiştiren Kahramanmaraş, tekrar yeni şampiyonlar yetiştirmek için, Belediyespor bünyesinde Güreş Takımı’nı oluşturdu.

Futbol Turnuvası

Kurumlar arasında sevgi, saygı, karşılıklı hoşgörüyü yaymak, sporu sevdirmek, benimsetmek ve kurumlarda çalışanların iş yoğunluğunun getirdiği stresi üzerinden atmasına yardımcı olmak amacıyla, her yıl “Bahar Şenlikleri Kupası Futbol Turnuvaları” düzenlenmekte.

Dağcılık Sporuna Destek

Sporun her türlüsüne destek veren Kahramanmaraş Belediyesi, her yıl düzenlenen Dağcılık Şenliği organizesinde yerini alıyor. Bu organizeye Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen dağcılara, destek verilmektedir. Bu vesileyle kentin yurt çapında ve yurtdışına tanıtımı da sağlanmaktadır.

PROJELER YAPILIYOR VE BİR BİR HAYATA GEÇİRİLİYOR

Kahramanmaraş Belediyesi Yeni Hizmet Binası

Yeni yapılacak hizmet binası için 15.04.2006 ila 30.08.2006 tarihleri arasında Ulusal düzeyde Mimarı Proje yarışması düzenlendi. Yarışma neticesinde 1. gelen projede gerekli düzeltme ve ilaveler yapıldı. Kahramanmaraşlılara daha iyi hizmet sunabilmek ve dağınık bir halde bulunan tüm birimleri tek çatı altında birleştirerek daha sağlıklı, düzenli bir ortamda hizmet sunabilmek için modern kent dokusuna uyumlu özellikte olacak binanın inşası devam etmektedir.

Yeni Terminal Binası tamamlanıyor

Toplam 40 bin metrekare alana sahip 4 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan ana terminal, bin metrekare kapalı alana sahip kırsal kesim terminali, 250 metrekare kapalı alana sahip teknik servis, toplu taşıma merkezi, taksi durağı, 100 araçlık açık otopark alanı, 450 kişilik kapalı alanı, ibadethanesi olan modern yeni otogarın inşası tamamlanma aşamasında.

KATI ATIK PROJESİ

Belediye, Çevre ve insan sağlığına zararlı olan mevcut vahşi depolama uygulamasından vazgeçerek, modern ve düzenli Katı Atık Depolama uygulaması çalışmalarını sürdürüyor. Proje için alan tahsisi yapıldı ve ÇED olumlu raporu alındı. Uygulama projesi hazırlandı. Çok yakın bir zamanda inşasına başlanılacak ve kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulacak.

AKSU KIYI ŞERİDİ KATI ATIK SAHASI ISLAH EDİLİYOR

Halen kullanılan Aksu çöp sahasında 213.000 m3 çöpün, yüksekliği 5 metrelik katmanlar halinde sıkıştırılarak toprak altına alınarak ıslah edilme işlemine başlanıldı.

ATIKSU ARITMA PROJESİ

Şehrin atık su problemine çözüm getirecek olan Atıksu Arıtma Projesinin Proje ihalesi ve yer istimlakı yapıldı. Buranın da yakın bir zamanda inşasına başlanacak.

GENÇLİK MERKEZİ PROJESİ

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin sosyal yönden gelişmeleri ve zamanlarını daha verimli kullanmaları amacıyla, ücretsiz olarak aktivitelerin gerçekleştirebileceği Gençlik Merkezleri ile bayanlar için sosyal çalışma üniteleri kurma hazırlığı yapılıyor.

DİNLENME PARKI PROJESİ

Menzelet Barajı kıyısı ile Pınarbaşı mevkiinde büyük ve modern dinlenme tesisleri proje çalışmaları devam ediyor.

E-BELEDİYECİLİK

Vatandaşlarımız, 7 gün 24 saat internet aracılığı ile bilgisayarları başından emlak, çöp vergisi, ilan-reklam, kira ve su borçlarını öğrenebildikleri e-belediyecilik hizmetlerinden yararlanıyorlar. Ayrıca vatandaşların borçlarını bankalarının kendilerine sunmuş olduğu bireysel bankacılık işlemleriyle veya ATM’lerden ödeyebilmelerine imkan sağlayan düzenlemeler yapılmış olup çok yakın bir zamanda hizmete açılacaktır." (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2008, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66