Doğan: Devlet gücünü gösterdi!

Doğan: Devlet gücünü gösterdi!

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan, Ergenekon Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen gözaltına almaların devletin gücünü gösterdiğini söyledi.

Milli Eğitim Komisyonu toplantısı girişinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Doğan, gözaltına alınmaların polis operasyonu sonucu değil, savcı operasyonu sonucu olduğuna işaret ederek, "Sonucu beklemek lazım. İddialar çok ciddi. Geçmişte darbe hazırlığı olduğu söyleniyor. Doğru ya da yanlış. İddialar ciddi, sonucu beklemek lazım. Bu, devletin gücünü gösteriyor. Kimse devletten büyük değil Türkiye'de. Kimsenin devletten büyük olmaması lazım. Eger iddialar doğruysa herkesin alkışlaması lazım" diye konuştu.

Başsavcıya haber vermeden operasyon yapıldığı iddialarının hatırlatılması üzerine Doğan, kendisinin olayın hukuki ve usul tarafını bilmediğini söyledi. Doğan, savcının böyle bir yetkisi olduğu için yaptığını belirtti.

İNCE'DEN AĞIR ELEŞTİRİ

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise Ergenekon operasyonu kapsamında yapılan gözaltıları tam bir 'rezalet' şeklinde değerlendirdi. Gözaltına alınmaları "müthiş yanlış işler" olarak değerlendiren İnce, "Neymiş bu arkadaşların eylemleri ? Sözde muhalif olan herkesi sindiriyorlar. Bakın ilginç bir şey söyleyim size. Dün bana oğlum ne diyor biliyor musunuz. Dokunulmazlığım olduğunu bilmesine rağmen 'Baba sen de çok konuşuyorsun. Seni de tutuklarlar mı ?' diyor. Bence amacına ulaşmış. Herkese korku salmak istiyorlar. Ama bu ülke o kadar ucuz değil. Onların sandığı gibi değil" dedi.

"SAVCI AÇIKLAMA YAPMALI"

CHP Sinop Milletvetili Engin Altay da ilgili savcının kamuoyunu rahatlatması gerektiğini belirterek, "Bu hukuk devletinde kabul edilecek bir durum değil. Tabii ki yargıya güveniyoruz, güvenmek zorundayız. İddianamesi ortaya çıkmamış, kamuoyunda çeşitli dedikodular var. Türkiye, bunu hak etmiyor. Eğer hükümetin bir tasarrufu varsa, parmağı varsa, daha vahim daha çirkin bir durum. Yoksa savcı derhal açıklama yapmalı" diye konuştu.

Altay, bir basın mensubunun, "Bu bir hesaplaşma mı ?"sorusuna ise, şu şekilde cevap verdi: "Hesaplaşma per zaman vardır, öyle görünüyor. Zamanlama olarak oraya gidiyor. Alınan insanların tek tek profillerine baktığımızda ayrı ayrı dallarda birbirleriyle bağlantılı ilintili değiller. Hepsinin ortak söylediği bir şey var. Hepsi AKP'ye ve onun Türkiye'ye getirmek istediği yola karşı. Uzun ince bir yol. İran'a çıkan bir yol. Tutuklanan hepside buna karşı eylemi ile söylemi ile karşı olan insanlar. Elbette insanların kafası karışıyor. Ben savcıyım istediğimi yaparım olmamalı. Her türlü cuntaya, darbeye, teokrasiye, oligarşiye karşıyız. Şimdi de bir hukuk oligarşi ile karşı karşı kalmalı Türkiye. Savcı derhal Türkiye'yi rahatlatmaladır." (Cihan Haber Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2008, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66