'Dolmabahçe'de seks şantajı' iddialarına yanıt!

'Dolmabahçe'de seks şantajı' iddialarına yanıt!

Başbakanlık, bugün iki gazetede yer alan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın kızıyla ilgili şantaj iddialarını içeren haberleri yalanladı.


Başbakanlık Basın Merkezi, 4 Mayıs 2007'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasında gerçekleşen görüşmeye dair ileri sürülen şantaj iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bugünkü Yurt ve Aydınlık gazeteleri, WikiLeaks'te yer aldığı iddia edilen bir belgeye dayanarak Yaşar Büyükanıt’a, kızının görüntüleriyle şantaj yapıldığını ileri sürmüştü.

Tutuklu gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun yazdığı "Sızıntı" adlı kitapta; emniyet yetkililerinin Büyükanıt'ın kızına ait görüntüleri ABD Büyükelçiliği'ne anlattığı ve fotoğrafların Dolmabahçe görüşmesinde şantaj amaçlı olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'deki görüşmeye ilişkin "Bu benimle mezara gider, inanıyorum ki Sayın Büyükanıt da böyle düşünüyor. Sayın Büyükanıt açıklamaya kalkarsa o zaman ben de yaptığımız görüşmeyle ilgili şeyleri açıklarım" demişti.

Yaşar Büyükanıt ise Dolmabahçe ile ilgili sorulara "Bunlar devlet işidir. Dolmabahçe görüşmesi de öyledir" demiş, bu iddialarla ilgili dava açtığını hatırlatmıştı.

NE OLMUŞTU?


27 Nisan e-muhtırasının ardından Başbakan Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ‘Dolmabahçe Görüşmesi’ olarak anılan görüşmeyi gerçekleştirmişti.

BirGün yazarı Fikri Sağlar 15 Mayıs 2008’de yazdığı yazısında "Büyükanıt’a, Başbakan tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan görüşmede Filiz Büyükanıt’ın yaptığı harcamaları gösteren bir dosya verildiği, dosyanın içeriğinin ürkütücü olduğu” iddialarını gündeme getirmişti.

Söz konusu yazı üzerine Büyükanıt, Sağlar aleyhine tazminat davası açmış, Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Sağlar’ı, Büyükanıt’ın “kişilik haklarına hareket ettiği” gerekçesiyle 17 bin TL tazminata mahkûm etmişti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise Sağlar’ın yazısının “basın özgürlüğü” kapsamında olduğunu belirterek mahkemenin kararını bozmuş ve  Yargıtay kararında, "Tolon’un evinde ele geçirilen belgelerde Filiz Büyükanıt’ın harcamalarıyla ilgili belgeler var” iddiasının da araştırılmasını istemişti.

BAŞBAKANLIK AÇIKLAMASI


Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:
''İstanbul'da Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde 4 Mayıs 2007 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasında gerçekleşen görüşmeye dair bugün bazı gazetelerde ileri sürülen şantaj iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Mesnetsiz iddiaların haber olarak sunulması, kamuoyunu doğru bilgilendirme ilkesiyle de bağdaşmamaktadır.

İlgili yayın organlarına karşı her türlü hukuki hakkını mahfuz tutan Sayın Başbakanımız, gerçekle örtüşmeyen bu tür iddiaları esefle karşılamaktadır.''

 

YURT GAZETESİNİN MANŞETTEN VERDİĞİ HABERDE NELER VARDI?

 

Ünlü "Dolmabahçe" görüşmesinde seks şantajı mı var?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasındaki, içeriği "mezara kadar saklanacağı"söylenen ünlü “Dolmabahçe”görüşmesinin konusunun seks görüntüleri olduğu iddia edildi. Başbakanlık'tan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada bu iddianın gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

Sözkonusu çarpıcı iddiayı Yurt Gazetesi gündeme getirdi. Gazetenin bugün manşetten verdiği habere göre; bir dönem dünyada gündemi sarsan Wikileaks belgeleri arasında Dolmabahçe görüşmesine ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Odatv davasından tutuklanan gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun yazdığı, polisin daha basılmadan 10 nüshasının verilmesini istediği “Sızıntı: WikiLeaks’te Ünlü Türkler” adlı kitapta yer aldığı belirtilen Wikileaks belgesine göre; üst düzey Türk polisler, o tarihlerde henüz yeni başlayan Ergenekon soruşturmalarına ilişkin olarak ABD Büyükelçiliği'ne bir brifing verdi. Bu brifingte ABD’li diplomatlara verilen bilgiler arasında Büyükanıt’ın kızının cinsel aktivitelerinin ilgili fotoğraf ve belgelerin bulunduğu belirtildi.

ABD Büyükelçiliği’nin 24 Kasım 2008 tarihinde Washington’a gönderdiği gizli yazıya göre; üst düzey polisler, diplomatlara Büyükanıt’ın kızına ilişkin fotoğraf ve belgelerin Eskişehir’de bir evde ele geçirilen cephanelik ile birlikte bulunduğunu söyledi.

Belgede, polisin brifingte diplomatlara, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yapılan rüşvet ödemelerine ilişkin kanıtlar bulunduğunu da anlattıları da ileri sürüldüğü ortaya çıktı. Bu belgeleri daha önce iktidara yakın basın gündeme getirmiş ve Baykal bu belgelerin gerçek dışı olduğunu belirterek yasal girişimlerde bulunmuştu. Belgeleri gündeme getiren gazeteler iddialarında ısrar edememişti.

Dolmabahçe görüşmelerinden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ne konuşulduğuna ilişkin sorular üzerine "Benimle birlikte mezara kadar gidecek" demişti. Büyükanıt da ısrarlı sorulara karşın açıklama yapmamıştı. Bu olayın ardından da Ergenekon soruşturmaları hızlanmıştı. WikiLeaks belgelerinde olduğu belirtilen iddialar, Büyükanıt'a şantaj mı yapıldığı sorusunu gündeme getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2012, 20:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63