DP Genel Başkanı Uysal, Kahramanmaraş'ta

DP Genel Başkanı Uysal, Kahramanmaraş'ta

"Türkiye ya adalet ve demokratik mekanizmasını işletecek ya da adım adım daha da büyük kaosların içine düşecek"


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Türkiye ya adalet ve demokratik mekanizmasını işletecek ya da adım adım daha da büyük kaosların içine düşecek" dedi. 


Uysal, partisinin Kahramanmaraş İl Teşkilatı'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'de devlet geleneği ve işleyişinin askıya alındığını savundu. 


Halkın, sorunlarını demokratik kanallarla aktarabilme imkanı olmadığını ileri süren Uysal, "Kendilerini kurtarmak adına yürütülen bir çaba içerisinde milletimizin vicdanına sığınmaya çalışıyorlar. Ama yaptıklarını ayakkabı kutularına sığdırmışlardır. Bu açıdan ifade ediyoruz ki millet nezdinde mahkum olmuşlardır. Demokrasi anlayışıyla mahkum olmuşlardır. Türkiye ya adalet ve demokratik mekanizmasını işletecek ya da adım adım daha da büyük kaosların içine düşecek" diye konuştu.


Uysal, iktidarın kendini kurtarmak adına demokrasinin önünü tıkadığını öne sürdü. 


2004 Ağustos'da imzalandığı belirtilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) belgesine değinen Uysal, şunları kaydetti:


"28 Şubat yaptırımının ötesine geçerek insanları fişleyerek, inancından ve kimliğinden dolayı insanları ötekileştiren bir anlayışı 2014'de insanlarımıza kabul ettirebilme imkanımız yoktur. Bu açıdan zaman zaman Menderes'i kullanarak zaman zaman Özal'ı refere ederek kendilerine meşruiyet arama ihtiyaçları duyanların, 'gömlek değiştiriyoruz' diyenlerin ve kendilerine geçmiş arayanların bugün Türkiye'ye deli gömleği giydirme niyetinde olduklarını görüyoruz. Açık yüreklilikle ifade ediyorum önemli bedeller ödeyerek, şehitler vererek demokrasiyi sandık olmanın ötesine taşıyarak katılımcı müzakereci çoğunlukçu bir demokratik modele geçilmesi gerekirken daha da geriye giderek ülkenin deyim yerindeyse 'ikinci milli şef' dönemi diyebileceğimiz bir dönemi AK Parti hükümetinin Türkiye'ye yaşattığını görüyoruz."


Geleceğe dair ümitlerin kaybedilmemesi gerektiğini aktaran Uysal, son günlerde gündeme gelen dinlemelerin doğru olduğuna kanaat getirdiklerini anlattı. 


Uysal daha sonra esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63