Erdal İnönü kabri başında anıldı

Erdal İnönü kabri başında anıldı

Eski Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ölümünün 8. yılında kabri başında düzenlenen törenle anıldı.


Eski Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, vefatının 8. yılında Zincirlikuyu'daki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, İnönü'yü önce bilim insanı olarak tanıdığını belirterek, "Daha sonra politikacı olarak tanıdım, ben bürokrattım. Siyasete yeni hava getirdiğini hepimiz biliyoruz. Espri ve hoşgörüyü getirmişti siyasete. Bugün çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz uzlaşı kültürünü getirmişti. Bir arada olmak ve ülke sorunlarının çözülmesi gerektiğine geniş kitleleri inandırmıştı. Dolayısıyla kitleler farklı görüşlerde olsalar da Erdal Bey'i kucaklıyorlardı. Kendi partisine de kendi tabanına da yeni anlayış getirmişti" dedi.


Siyasetin, İnönü'nün düşlediği gibi olması temennisinde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:


"Çünkü o, askeri dönemden sonra kapatılan partilerin, en azından sosyal demokrat kültürün gelişmesi için bir fedakarlıkta bulundu. Bilim dünyasını bırakarak siyasete girdi. O dönemde de demokrasiyi savundu. Listesinden pek çok kişi askerler tarafından veto edildi. Ama o, kararlılıkla yoluna devam etti. Bugün karşılaştığımız pek çok sorunu o dönemde fark eden bir devlet adamıydı. Onun düşündüğü gibi bir irade ortaya koysaydık, bugün karşılaştığımız pek çok sorunu çözebilirdik."


Törende İnönü için Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Törene katılan vatandaşlar, ellerinde İnönü'nün fotoğrafı bulunan "Seni unutmayacağız" yazılı dövizler taşıdı. 


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mezarlıktaki törenin ardından, eski CHP Milletvekili Kamer Genç'i, tedavi gördüğü Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nde ziyaret etti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63