Erdoğan'a kahkaha attıran soru..

Erdoğan'a kahkaha attıran soru..

İngiliz gazetecinin Türkçe olarak sorduğu soru Başbakan Erdoğan'a kahkaha attırdı, İngiltere Başbakanı Cameron'ın verdiği cevap salondaki herkesi güldürdü. Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin altın çağı yaşadığını söyledi.

Seçildikten sonra ABD'den sonra ikinci yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la buluştu.

Erdoğan, İngiltere Başbakanı David Cameron'ı resmi törenle karşıladı. Karşılama töreninde Cameron ''merhaba asker'' diyerek tören kıtasını selamladı.

Erdoğan ve Cameron, basın mensuplarına poz verdikten sonra baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçildi. Görüşmede Erdoğan ve Cameron, güncellenmiş bir stratejik ortaklık belgesine imza attı.

Görüşmenin ardından iki başbakan kameraların karşısına geçti ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında her şey olağan devam ederken komik bir an yaşandı.

İngiliz bir gazeteci önce David Cameron’a İngilizce olarak İsrail-Türkiye ilişkileriyle ilgili bir soru yöneltti ve hemen ardından Başbakan Erdoğan’a döndü, Türkçe olarak “Tony Blair’le aranız çok iyiydi, yine bir Türkiye’yi seven Başbakan Ankara’ya geldi. Size David Cameron Blair’i hatırlatıyor mu, daha iyi arkadaş olacak mısınız?” diye sordu.

Erdoğan bu soruyu dinlerken kahkaha attı, İngiliz Başbakan ise “İyi ki İngilizce sormadınız, ben sorunuzun İngilizce olan kısmını yanıtlayayım” dedi. Bu diyalog salonda gülüşmelere neden oldu.

ERDOĞAN: ALTIN ÇAĞI YAŞIYORUZ

Basın toplantısında Başbakan Erdoğan Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin altın çağını yaşadığını söyledi.

Erdoğan, ilişkilerin bundan sonra daha sağlıklı bir zemine oturacağını vurguladı.

David Cameron da Türkiye ve İngiltere'nin ortak bir vizyonu paylaştığını kaydetti. İngiltere Başbakanı, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de yapmakta olduğu liderliğe hayranlık duyduğunu da ifade etti.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olmasını desteklediklerini vurgulayan Cameron, İran konusunda ise uluslararası toplumun bu konuda ne kadar ciddi olduğunun anlatılması için Türkiye'ye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Cameron basın toplantısında Kıbrıs'a da değindi. İngiltere Başbakanı, yıl sonuna kadar ilerleme kaydedilebilmesi için garantör ülke Türkiye ve İngiltere'nin de çaba göstereceği mesajını verdi.

Terörle mücadelede ise Türkiye'yle işbirliği yapmaya devam edeceklerini söyleyen Cameron, Türkiye'nin iadesini istediği PKK'lılar için "Bu hukuki bir konu, bu nedenle müdahale edemiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63