Erdoğan: 'Atam izindeyiz' diyerek izin yaptılar..

Erdoğan: 'Atam izindeyiz' diyerek izin yaptılar..

Başbakan Erdoğan, AK Parti İl Başkanları'na seslendiği konuşmasında muhalefet partilerini sert bir dille eleştirdi.


Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısında konuştu.


 Sözlerine 'Ermeni soykırımı' iddialarının inkarını cezalandıran Fransa’daki yasaya tepki göstererek başlayan Başbakan Erdoğan, çıkarılan yasanın altında bir ırkçı zihniyet olduğunu söyledi.

 

Sorunun Fransa'nın değil Avrupa'nın sorunu olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Türkiye’nin dostluğu dünyadaki her ülke için önemli bir payedir. Küçük insanlar için ise Türkiye’nin husumeti bile bir payedir. Yabancı düşmanlığı üzerinden seçim kazanmak isteyenler, Avrupa’nın ideallerine zarar verir" dedi.

 

Dersim konusunu tekrar açmak istemediğini dile getiren Başbakan, "Ben bu konuyu yeniden açmak niyetinde değilim. Bundan sonrası siyasetçilerden ziyade tarihçilerin konusudur. Tartışmanın esasının ıskaladığını müşahade ediyoruz. Genelkurmay arşivlerini açmak için hazırlıklarını sürdürüyor" diye konuştu.

 

CHP'nin Dersim konusu nedeniyle 'Başbakan geçmişle uğraşmasın, bugüne gelsin' diye tepki gösterdiğini hatırlatan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz jakoben, elitist bir zihniyeti teşhir ediyoruz. 'Dün dünde kalmıştır' diyerek geçmişi hasıraltı etmek isteyenler var. Bunlar ellerine yetki geçtiğinde meseleleri sümenaltı ediyorlardı. Bugün Diyarbakır’dan çıkan kemikleri de toprak altı yapmak istiyorlar. Dersim 1939’da üzeri kapatılmış bir faciadır."

 

MHP'nin de Dersim konusunun konuşulmasından CHP kadar rahatsızlık duyduğunu dile getiren Başbakan, "Cumhuriyet’le hesaplaştığımızı iddia ediyorlar. Kimin Cumhuriyet’e sahip çıktığı son 9 yılda anlaşıldı. Kimse kusura bakmasın, kimin Atatürk’e sahip çıktığı, kimin O’nu kullandığı açıktır. Bunlar ‘İzindeyiz Atam’ deyip, sabah akşam izin yaptılar" diye konuştu.

 

Dersim, 27 Mayıs, 1980 darbesi, 28 Şubat ve Kürt meselesinin İttihat ve Terakki zihniyetinin memlekete ödettiği ağır faturalar olduğunu belirten Erdoğan, "Biz 150 yıllık köhne bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Devletin tüm kılcal damarlarına kadar işlemiş bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Karşımızda 'Terör meselesini çözme' diyen bir zihniyet var. Dersimli olduğu halde Dersim’i ağzına alamayan bir anlayış var. Biz CHP'ye, MHP’ye ve Güneydoğu'nun CHP'si olmaya çalışan BDP'ye rağmen bunu yapıyoruz" diye konuştu.

 

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Biz Dersim dediğimiz zaman CHP Genel Başkanı bize teşekkür eden Diyarbakır örgütünü görevden aldı.

 

Dersim faciasının mimarı olan zihniyet seni oraya genel başkan olarak çıkardı.

 

Önce kulakların duymaya alışsın. Benim ifademde dindar bir gençlik yetiştirme var. Bunun arkasındayım. Ben dindar, dinsiz diye bir şey demedim. Sen bizden muhafazakar AK Parti'den ateist bir rejim yetiştirmemizi mi bekliyorsun. Senin böyle bir amacın olabilir. Biz tarihten gelen ilkelerine sahip çıkan bir nesil için çalışıyoruz.

 

HSYK'ya Yargıtay'a Danıştay'a ateş püskürüyor. CHP yargı kararlarının ardından şeriatın kestiği parmak acımaz diyordu. Bize de parmak sallıyordu. AK Parti'nin kapatılması için gündem oluşunca Ankara'da yargıçlar var diyordu. Bugün her yargı kararına karşı çıkıyorlar. Neden?

 

12 Eylül 2010'da millet yargıya el koymuştur. Bugünkü fark budur.

 

Hani siz Atatürkçüydünüz. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir sözü Atatürk'ün değil mi? Niye sahip çıkmıyorsunuz. Bunlar gece başka gündüz başka. Bunlar sirk cambazı."
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63