Erdoğan'ın Baykal ve Bahçeli tarifi

Erdoğan'ın Baykal ve Bahçeli tarifi

Erdoğan, TBMM'deki 50 kadın milletvekilinden 30'unun AK Partili olduğunu belirterek halka CHP'ye bir soru yöneltmesini istedi. Erdoğan, pankartla çıkan sultan polemiğine cevap verdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki 50 kadın milletvekilinden 30'unun AK Partili olduğunu belirterek, ''Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? CHP'ye sorun, kaç milletvekili var kadın olarak. Lafa geldi mi bizim kadına değer vermediğimizi söylüyorlar. Halep oradaysa arşın parlamentoda, kaç tane bayan milletvekilleri var orada'' dedi.

Erdoğan, bugünün ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' olduğunu anımsatarak, ''Kadın deyip geçmeyeceğiz. Kadın, anamız, varlık sebebimiz. Dolayısıyla burada bir gün kadınlar günü olmaz, yılın tümü kadınlar günüdür. Bizim medeniyetimizde, cennet onların ayağı altındadır. Onun için annenin ayağının altı öpülür, bizim kültürümüzde bu var, bizim değerlerimizde bu var. Dünya Kadınlar Günü, bütün kadınlarımıza hayırlı olsun diyorum, tebrik ediyorum, kutluyorum'' diye konuştu.

Bu gece ''Mevlit Kandili''nin de kutlanacağını belirterek, ''Peygamberimizin dünyaya gelişi ve Mevlit Kandilinizi kutluyorum. İnsanlığın barışına, İslam dünyasının aydınlık geleceğine vesile olmasını temenni ediyorum'' dedi.

Mersin'de coşkulu karşılamadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: ''Biz 14 Ağustos 2002'de ülkemizin tüm evlatlarıyla, hanım kardeşlerimizle birlikte yola çıktık. TBMM'de 50 bayan milletvekili var, bunun 30'u AK Partili. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? CHP'ye sorun, kaç milletvekili var kadın olarak. Lafa geldi mi bizim kadına değer vermediğimizi söylüyorlar. Halep oradaysa arşın parlamentoda, kaç tane bayan milletvekilleri var orada.

Yerel seçimlerde hamdolsun belediye başkanlıklarında, il genel meclisinde ve belediye meclislerinde rekor sayıda kadın aday var. Bugünkü gazetelere bakarsanız bin 650 kadın adayımız var. Siyasette hanım kardeşlerimizi yerel yönetimlerden parlamentoya kadar taşıyoruz. Sadece ana kademede değil, kadın ve gençlik kollarında da kadınlarımız, kızlarımız aktif olarak bu iş için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.''

Erdoğan, 6,5 yıldır Anayasa'da değişikler yaptıklarını, kadın erkek eşitliğini sağladıklarını, kadına şiddete ağır cezalar getirdiklerini, eşit işe eşit ücret için düzenleme yaptıklarını anlattı.

Kadınların çektiği cefayı, eve ekmek gelmediğinde yüreklerinin nasıl parçalandığını,oğulları, kızları okula gidemediğinde nasıl üzüldüğünü, tencerede pişirecek aş bulamadıklarında nasıl üzüldüklerini çok iyi bildiklerini kaydeden Erdoğan, ''Onun için sosyal yardım verdik, onun için kömür verdik, onun için valilerimizi, kaymakamlarımızı imkanlarla donattık'' dedi.

''SİZLERE DE BU ALTINLARDAN ULAŞTI MI?''

Erdoğan, şöyle konuştu: ''Tunceli olayını düşünün. CHP'si, MHP'si ayağa ayağa kalktılar, yandaş medyaları ayağa kalktılar. Allah aşkına soruyorum; bir vali 200-500 haneye buzdolabı, çamaşır makinesi, kanepe dağıttı diye bir seçimin kaderi mi değişir?

Baykal diyor ki; 'veriyorlarsa alın, oyunuzu istediğiniz yere verin'. Böyle olduğuna göre niye rahatsız oluyorsun? Garip gurebaya bu yardımlar ulaşsın, neden rahatsızsın? Aynı zihniyet, önceki seçimlerde de bu 'Bu AK Parti herkese birer altın veriyor' dedi. Değerli kardeşlerim, sizlere de bu altınlardan ulaştı mı? Ne olur gelin şu 29 Martta bunlara sandıkta bir tokat daha atın. Sandıkta, alamadığınız altınların hesabını sorun onlara. Ayıptır, Allah kuru iftiradan saklasın, bunların hayatı böyle. Bunlarda hizmet siyaseti yok.''

''KİMİN PADİŞAHLIK ÖZLEMİ İÇİNDE, KİMİN SALTANAT ÖZLEMİ İÇİNDE OLDUĞUNU BENİM MİLLETİM ÇOK İYİ BİLİYOR''

Erdoğan, ''Ağızlarına sultan, padişah lafını aldılar. Bahçeli 'şeyhülislam' dedi. Tayyip Erdoğan ne zaman böyle bir şey söyledi? 'şeyhülislamım' diye benim ağzımdan bu hiç çıktı mı? 'Padişahım', 'sultanım' diye bir laf çıktımı ağzımdan? Bu fakir, sultan, doğru. Ama neyin sultanı biliyor musun? Ben gönüllerin sultanı olmaya çalışıyorum, gönüllerin. Çünkü biz milletimize efendi olmaya değil, sultan olmaya değil,padişah olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik'' dedi.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın uzun yıllar bu görevde bulunduğunu belirterek, ''Kimin padişahlık özlemi içinde, kimin saltanat özlemi içinde olduğunu benim milletim çok iyi biliyor' dedi.

Erdoğan, vatandaşların, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' şeklindeki tezahüratına ''Biz sizlerle gurur duyuyoruz'' diye yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Baykal'ın kendisine yönelik ''padişah'' benzetmesini hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Kimin padişahlık özlemi içinde, kimin saltanat özlemi içinde olduğunu benim milletim çok iyi biliyor. Sayın Baykal kaç yıldır CHP'nin başında. Değil mi? Bugüne kadar hiç tek başına iktidar olabildi mi tek başına? Millet şimdiye kadar ona görev verdi mi? Peki orada niye duruyorsun? Orası Cumhuriyet Halk Partisi değil mi? Saltanat mı kurdun Cumhuriyet Halk Partisi'nde? CHP'nin padişahı mısın sen? Seni istemeyenleri, partiden ihraç ediyorsun, mahkemelere gönderiyorsun. 3 Kasımda barajın altından geldin ama 28 Martta kaybettin. Sanal tartışmalarla, sanal gerginliklerde kaybettin. Yahu nasıl oluyor da hala orada durabiliyorsun.''

Erdoğan, aynı şeyin Bahçeli için de geçerli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye'yi 2001 krizinde dibe vurduranlar onlar değil miydi? Bir gecede yüzde 7-8 bin faizi Bahçeli'nin başbakan yardımcılığı görevinde olduğu hükümet, benim milletime ödettirmedi mi? Benim milletimin cebinden çıkmadı mı? Yahu hangi insafla çıkıp benim iktidarımı eleştiriyorsun. İnsaf, insaf... Biz sizin faiz borçlarınızı ödüyoruz hala. Esnafa, çiftçiye sanayiciye kan ağlattığınız. 16 banka, Bahçeli'nin iktidarında battı. 40 milyar doları benim halkım ödedi. O dönemde 5 yıllığına iktidar olmuştunuz. Niye 3,5 yıl durup gittin, söyle. Neden? 'Seçimden sonra ben çekiliyorum' dedi, çekildi. 8,5 ay sonra beni istediler dedi ve yeniden geldi. Hiçbir yaraya merhem olamadılar. 2002'de milletim barajın altında bıraktı. Öyle mi? Ama hala MHP'nin başındasın. MHP'nin padişahı mısın?

Tabii bir de bunların yanlış ve yandaş medyaları var. Hep birlikte bir köşe tutmuşlar, yıllardır aynı plağı döndürüp duruyorlar. Yıllardır tahtta oturur gibi ahkam kesiyorlar. Bu milletin asil medeniyetine küfrederek, bu milletin aziz ecdadına dil uzatarak, millete 'bidon kafalı', 'göbeğini kaşıyan adam' diyerek, şahlanıp duruyorlar.''

Başbakan Erdoğan, 29 Martın çok önemli olduğunu ifade ederek, ''İnanıyorum ki 29 Martta bu hesabı ödeyecekler. Bakınız az önce 10 yıl mevcut belediye, çöp sorunun çözemedi. Bunlar bitiremedi, bizim kapımıza geldiler. Bizzat bana söylediler ve Çevre Bakanıma talimat verdim, 6 ayda biz çözdük'' dedi.

-''DUY BUNLARI BAHÇELİ DUY''-

''CHP ve MHP'nin ruh ikizi olduğunu'' kaydeden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Gelelim öbür tarafa, devletin borcunu anlatıp duruyor, CHP'si MHP'si. Dedim ya bunlar ruh ikizi. Kardeşim siz Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 64'ü, yani 100 liranın 64 lirası borçtu. Biz geldik bunu yüzde 25'e indirdik. Şimdi 100 liranın 25 lirası borç. 79 senede Türkiye'nin milli geliri 230 milyardı, 6,5 senede biz bunun üzerine 520 milyar dolar ekledik. Şimdi 750 milyar dolar oldu. İnsaf edin. Halep oradaysa arşın Mersin'de.

Bakınız, devletin borçlanma oranı neydi biliyor musunuz, yüzde 63. Şimdi ne oldu, yüzde 10'un altına düştü. Onların döneminde gecelik faiz yüzde 7-8 bindi. Duy bunları Bahçeli duy. Nasıl geliyor da Mersin'de konuşuyor. Hayret ya... Değerli kardeşlerim bakın, çok önemli bir şey, enflasyon yüzde 30'du. Ah değerli kardeşlerim, şimdi enflasyon yüzde 7,7 oldu. Olay bu kadar açık. Nereden nereye...''

-''HALKIMLA ARAMDA SIKINTI YOK''-

Halkla arasında hiçbir sıkıntı olmadığını, Türkiye'nin her yerine gittiğini belirten Erdoğan, ''Türkiye 780 bin kilometre oralara niye gidemiyorsunuz? Oralara da gidin, bak oralarda siyaset gayet güzel oluyor, ama gidemezler, gidemiyorlar'' dedi.

Partisinin Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediye başkan adaylarını tanıtan Erdoğan, ''Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayımız, daha önce Gülnar'da belediye başkanlığı yaptı, sonra milletvekili oldu. Milletvekilliğinde beraber olduğumuz değerli arkadaşım belediyecilikte deneyimli arkadaşım Mustafa Eyiceoğlu. Mersin'i 30 Mart sabahından itibaren AK belediyecilikle tanıştıracak, buluşturacaktır'' diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Değerli kardeşlerim, ben sizin emanetinize nasıl bağlı kaldıysam, nasıl yücelttiysek inanıyorum ki sizler de size emanet ettiğimiz adaylarımızın tümüne sahip çıkacaksınız. Hem Büyükşehir hem ilçe ve belediye başkanlarımıza sahip çıkacaksınız. Gelin bu medeniyet yolculuğuna kaldığımız yerden devam edelim. Gelin Türkiye'yi dünyanın zirvelerine taşıyalım, gelin 29 Martta mühürü bu ülkenin mutlu ve müreffeh geleceği için vuralım. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Son söz sizin, karar sizin, bu ülke hepimizin.''

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2006 yılında, Mersin'deki programı sırasında yaptığı tartışmayla gündeme gelen çiftçi Kemal Öncel miting alanında görülünce, polis ekiplerince kontrol altında tutulduğu bildirildi.

Mersin Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın halka hitap edeceği alanda görülen çiftçi Kemal Öncel'in gözaltına alınmaksızın, polis ekiplerince kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında, elektrik direğine çıkan İbrahim Kuzu adıl bir kişi, ''Başbakan ile görüşmek istiyorum'' diye bağırmaya başladı. Sesini duyurmak istediğini söyleyen Kuzu, bulunduğu yerden Başbakanlık güvenlik görevlilerince indirildi. Alanda toplanan bazı kişiler tepki göstererek Kuzu'ya saldırma girişiminde bulundu. Güvenlik ekiplerince polis aracına bindirilerek alandan uzaklaştırılan ve ifadesi alınmak üzere karakola götürülen İbrahim Kuzu'nun uyuşturucu madde bağımlısı olduğu belirtildi.

-MİTİNGDEN NOTLAR-

Başbakan Erdoğan, Adana'dan karayolu ile Mersin'e gelirken, otobanın Gözne girişinden miting alanına gelinceye kadar vatandaşlar tarafından sık sık yolunu keserek, sevgi gösterilerinde bulundu. Erdoğan, seçim otobüsünün penceresinden kendisini karşılayanlara çocuklara vermeleri için oyuncak attı.

Miting nedeniyle geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Miting alanın çevresindeki mahallelerde bulunan çöp konteynerleri, sabahın erken saatlerinde güvenlik güçlerince kaldırıldı.

Bu arada, bazı vatandaşların getirdiği üzerinde ''Türkiye'nin ikinci Atatürk'ü'', ''Türkiye'nin Erdoğan'a ihtiyacı var, bütün organlarımı bağışlıyorum, ülkeme katkım olsun'' yazılı pankartların miting alanına girişine izin verilmedi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2009, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner73