Erdoğan'ın Davutoğlu'na Son Sözleri

 Erdoğan'ın Davutoğlu'na Son Sözleri

Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Davutoğlu ile görüşmesinde söylediği son sözlerin "Doğru olanı yapın, kongreyi toplayın, devredin" dediğini yazdı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşmenin ardından kongre kararı çıktı. AK Parti için Mayıs sonunda kongre yapılacağı konuşuluyor. Peki dünkü görüşmede neler yaşandı? Erdoğan'ın Davutoğlu'na söylediği son sözler ne oldu? Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan dünkü görüşmenin detaylarını yazdı.


ERDOĞAN'IN GÖRÜŞTÜĞÜ ÜÇ İSİM


İşte o yazıdan ilgili kısımlar:


...29 Nisan sabahından bu yana ama özellikle önceki gün ve dün Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık karargahlarında yoğun bir trafik yaşanıyor. Bu trafik arasında, Beştepe'deki dünkü görüşmenin bir gün öne alınmasının kararlaştırıldığı bir "Miraç Kandilitebrikleşmesi" de var.


Önceki akşam Cumhurbaşkanı'nı Kandil'i kutlamak için arıyor Başbakan. Kulislere yansıyan bilgilere göre olağanüstü olağan görüşmenin bir gün öne çekilmesine karar veriliyor.

Dünkü trafiğin içindeki isimlerden biri TBMM Başkanı İsmail Kahraman. Cumhurbaşkanıve Başbakan'la görüşen isimlerden öne çıkan diğerleri Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik.


Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bir araya geldiği üç isimle uzun süreli görüşmeler yapıyor.
Bu isimler; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Davutoğlu sonrası AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için yapılan tahminlerde adı ilk sıralarda yer alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım. Bu isimler dikkat çekici.


BAŞBAKAN ANLATIYOR


Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık cephesinde son bir haftada yaşanan baş döndürücü gelişmeler dünkü görüşmeyle sonuçlanıyor.


Her şeyden önce hem Cumhurbaşkanlığı hem de Başbakanlık'tan gelen bilgiler görüşmenin genel havasının gerilimli bir üsluptan uzak olduğu yolunda. Zaten aksi beklenemez.


Dünkü buluşma Davutoğlu açısından sadece Cumhurbaşkanı ile değil kendisini siyasete ve Başbakanlığa taşıyan lideriyle yapılan bir görüşme.


Erdoğan açısından da kuşkusuz yıllar içinde oluşan yakınlık ve kaderdaşlık söz konusu.
Görüşmede Davutoğlu'nun; uhdesinde bulunan görevleri, Genel Başkanlığı, Başbakanlığı yapma ve anlama biçimi üzerine düşüncelerini Cumhurbaşkanı ile paylaştığını söyleyebiliriz.


Bu noktada Başbakan'ın ülkenin temel meselelerinde siyaset yapma ve karar verme tarzı konusundaki yaklaşımını ve kimi yanlış anlamalara ilişkin görüşlerini de aktardığı belirtiliyor.


Bu bağlamda çözüm sürecine yeniden dönülebileceği şeklinde anlaşılan veCumhurbaşkanı ile son dönem gerilim konularından biri olan meselenin de gündeme geldiği kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63